اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

بازار سهام تحت تاثیر اخبار افزایش سرمایه شرکت‌ها/ شاخص بورس تهران کانال ۱۵۹ هزار واحدی را هم از دست داد

شاخص بورس تهران امروز را نیز همچون روزهای گذشته با رشدی اندک آغاز کرد. با این حال همانند روزهای قبل نتوانست به رشد خود ادامه دهد و رفته رفته فشار عرضه در نمادهای سنگین وزن بازار با عقب نشینی اصلی ترین دماسنج بازار سرمایه منتهی شد. همین امر باعث شد تا درنهایت شاخص با افتی ۹۶۵ واحدی تا سطح ۱۵۹ هزار و ۸۳۲ واحد تنزل یابد.

اقتصاد آنلاین - محمد امین خدابخش؛ بازار سهام کشور امروز در حالی به معاملات خود پایان داد که افت 965 واحدی شاخص بورس تهران نماگر اصلی بازار را دوباره به کانال 159 هزار واحدی رساند. این افت که در ادامه ریزش نسبتا سنگین دیروز روی داد بیش از هر چیز به دلیل معاملات نمادهایی از گروه کانه‌های فلزی، بانکی و پتروشیمی روی داد. بر این اساس بازار امروز نیز تحت تاثیر سهم‌های دلاری بود. همین امر باعث شد تا در روز جاری بیشتر نمادها در گروه شیمیایی، فلزات اساسی، کانه‌های فلزی و نمادهای پالایشی منفی باشند. 

این نمادها که تا قبل از تحریم‌ها همواره بیشترین تاثیر را از روند قیمت‌ها در بازارهای جهانی می‌پذیرفتند، این روزها به رغم بهبود نسبی شرایط جهانی در مقایسه با ماه‌های قبل، از وضعیت خوبی برخوردار نیستند. دلیل این امر نیز قیمت‌های نامطلوب فروش شرکت‌های داخلی در این بازارهاست که آینده ‌آنها را بیش از پیش با مخاطره رو به رو کرده است. همین هم باعث شده که دیدگاه سرمایه‌گذاران به این نمادها عمدتا منفی باشد. این اتفاق در شرایطی روی می‌دهد که به دلیل افزایش نرخ برابری دلار به ریال و عدم کاهش مقدار فروش، به نظر نمی‌رسد که در صورت حفظ شرایط موجود در سال آتی این نمادها با کاهش جدی در درآمد خود مواجه شوند، از این رو به نظر می‌رسد که قرمزپوشی این نمادها در روزهای جاری دلیل بنیادی محکمی نداشته باشد.
 

بانکی‌ها راه رفته را بازگشتند

در گروه بانک‍‌ها و موسسات اعتباری امروز معاملات رنگ و بوی متفاوتی به خود گرفت. نمادهای شاخص‌ساز بانکی که در روز گذشته در قیمت‌های حداکثری خود معامله می‌شدند و حتی همچون «وبصادر» صف خریدی سنگین داشتند، امروز با کاهش قیمت رو به رو شدند. به طوریکه در روز جاری معاملات «وتجارت» اغلب در محدوده منفی چهار درصد پیگیری شد و «وبصادر»، «وبملت» و «وپاسار» نیز مجالی برای معامله شدن در قیمت‌های مثبت نیافتند.
 

حال خوب نفتی‌ها ناشی از افزایش سرمایه و ثبات قیمت نفت

در گروه فرآورده‌های نفتی اما وضعیت اندکی بهتر بود. این گروه که از کنار هم قرار گرفتن نمادهای تولیدکننده روانکار و پالایشگاها تشکیل شده است امروز را با معاملات سبز رنگ نمادهای پالایشی نظیر «شپنا»، «شبریز» و «شتران» روز خود را سپری کرد. این نمادها که در روزهای گذشته به رغم ثبات قیمت نفت در بازارهای جهانی، با کاهش قیمت مواجه شده بودند، امروز توانستند اندکی از ریزش‌های چند روز قبل خود را جبران کنند با این حال، این تنها دلیل سبزپوشی نمادهای نامبرده نبود. زمزمه افزایش سرمایه «شپنا»، امروز دلیل محکمتری برای رشد قیمت این نماد فراهم کرد. گفته شده که شرکت پالایش نفت اصفهان افزایش سرمایه‌ای 95 درصدی را از محل سود انباشته انتظار می‌کشد. در میان روانکارها اما تنها یک نماد توانست امروز سبزپوش شود. «شسپا» که امروز همزمان با «شپنا» مورد توجه بازار قرارگرفت، منتظر افزایش سرمایه 471 درصدی از محل سود انباشته است. همین امر باعث شد تا این نماد تمامی معاملات امروز خود را با صف خرید سپری کند.
 

ضعف تقاضا در گروه‌های کوچکتر بازار

به غیر از تمامی شباهت‌های معاملات امروز نسبت به روز گذشته، داد و ستدها در روزجاری یک تفاوت عمده نیز داشت. در این روز اگرچه عقبگرد نمادهای کوچکتر به اندازه نمادهای موثر بر شاخص زیاد نبود، با این حال روند معاملات این نمادها حکایت از افتی چشمگیر در تقاضای آنها نسبت به روز گذشته داشت و همین امر نیز باعث شد تا امروز شاخص هموزن نتواند رشدی مطلوب را از خود به نمایش بگذارد.
 

آمار و ارقام بازار

در سومین  روز از معاملات هفته جاری، شاخص بورس تهران به مسیر نزولی خود ادمه داد و با افتی 965 واحدی به کار خود پایان داد. حرکت امروز شاخص که در نهایت آن را به سطح 159 هزار و 832 واحد رساند بیش از هر چیز به واسطه افت قیمت در نمادهای دلاری، اتفاق افتاد. در این رز برخلاف روزهای گذشته حتی شاخص هموزن نیز آنچنان رشدی نکرد و تنها توانست 5.64 واحد خود را به بالا بکشد. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران یک میلیارد و 981 میلیون سهم و ارزش معاملات آن 475 میلیارد تومان بوده است.
 

ترین‌های بورسی

 معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با مجموع ارزش معاملات 123 میلیارد و 780تومانی بیشترین ارزش معاملات را داشتند، گروه خودرو و ساخت قطعات، شیمیایی، سرمایه‌گذاری‌ها و فرآورده‌های نفتی نیز به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند. در میان نمادها نیز بیشترین تاثیر منفی بر عملکرد شاخص را نمادهای «فارس»، «فملی» و «کچاد» داشتند.
 

کوتاه از فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را در حالی به پایان برد که با کاهشی 33.12  واحدی مواجه شد. این شاخص که بیشترین تاثیر را همچون نماگر بورس از نمادهای دلاری پذیرفته بود، تحت تاثیر سهم‌هایی همچون «مارون»، «ذوب» و «زاگرس» محدود شد. ارزش معاملات فرابورس نیز طی امروز 509 میلیارد تومان رسید، حجم معاملات نیز بالغ بر 655 میلیون سهم بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر