دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری مطرح کرد؛

نقش بی بدیل بازار سرمایه در حل چالش های اقتصادی

صبح امروز هفدهم دی ماه سی و دومین صبحانه کاری کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران تحت عنوان راهکارهای توسعه بازار سرمایه با حضور سعید اسلامی بیدگلی، دبیرکل این کانون‌ و عضو شورایعالی بورس، علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس تهران و امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران برگزار شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در ابتدای این صبحانه کاری، سعید اسلامی بیدگلی ضمن قدردانی از حضور مدیران بورسی کشور عنوان کرد: در حالی که یک دهه از تشکیل ساختار های جدید بازار سرمایه کشور می گذرد و بورس رشد بسیاری را تجربه کرده، اقتصاد کشور دستخوش تغییرات بسیاری شده و با چالش های بسیاری مواجه است. 

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ادامه داد: چالش های جدید اقتصادی اهمیت بازار سرمایه را دوچندان‌ کرده اما در عین حال این چالش بازسازی ساختارهای بازار سرمایه را ضروری کرده است تا تامین مالی و فرصت های سرمایه گذاری از مسیر آن حرکت کند. 

وی ادامه داد: چالش هایی که اقتصاد کشور با آن مواجه است چشم مدیران و سیاست گذاران اقتصادی را به اهمیت بازار سرمایه باز کرده است. بن بست شبکه پولی، عدم شفافیت، نقدینگی و بسیاری از مسایل دیگر باعث شده صاحب نظران اقتصادی به این نتیجه برسند که بدون توسعه بازار سرمایه اقتصاد کلان کشور راه به جایی نخواهد برد. از همین رو است که برای اولین بار در تاریخ، سران سه قوه و بسیاری از مدیران ارشد از ضرورت توسعه این بازار می گویند. 

عضو شورایعالی بورس افزود: همه این مسایل در حالی است که ساز و کار اقتصاد ایران و بسترهای حقوقی و قانونی آن بر اساس بانک‌محوری و با فرض کوچک بودن بازار سرمایه طراحی شده است. بسیاری از ابزارها و نهاد های تازه متولد شده در این بازار با چالش های جدی مواجه هستند. 

وی با تاکید بر اینکه در این مقطع خانواده بازار سرمایه بیش از هر زمان دیگری به همفکری و همکاری نیاز دارد، گفت: کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران فرصت را مناسب دید تا در این مقطع سیاست های بورس و فرابورس را مرور کنیم و امیدواریم مسیر بهبود جایگاه بورس در اقتصاد را هموار کنیم. 

سعید اسلامی همچنین از اقدامات فرهنگی کانون نهاد های سرمایه گذاری خبر داد و گفت: طی تفاهم‌نامه با وزارت آموزش ‌و پرورش ۵۰ کتاب آموزشی در راه است، از اول بهمن ماه نیز نخستین تئاتر با موضوع بازار سرمایه اجرا می شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر