مروری بر پیام‌های ناظر امروز؛

ابطال مزایده «وبانک» درپی عدم کفایت تعداد شرکت کنندگان/ «شیران» به دنبال عرضه یک نماد جدید در فرابورس

همزمان با افت شاخص بورس تهران ۱۲ نماد متوقف و هفت نماد بازگشایی شدند که از این میان توقف شش نماد به علت شفاف سازی بود.

اقتصاد آنلاین - محمد امین خدابخش؛ شاخص بورس تهران در آخرین روز هفته نتوانست خود را در کانال 161 هزار واحد نگه دارد و با افتی 941 واحدی خود را به سطح 160 هزار و 899 واحد رساند. نمادهای «شپنا»، «فولاد» و «فملی» بیشترین تاثیر را در افت امروز شاخص داشتند. در این روز و همزمان با افت شاخص بورس تهران 12 نماد متوقف و هفت نماد بازگشایی شدند که از این میان توقف شش نماد به علت شفاف سازی بود. همچنین در این روز پنج نماد به علت برگرازی مجمع عمومی سالانه و فوق العاده متوقف شدند و حق تقدم شرکت فرآورده‌های تزریقی (دفراح) نیز به علت پایان مهلت پذیره نویسی متوقف شد. اما آنجه که بر اهمیت پیام ناظران امروز می‌افزاید شفاف سازی‌های انجام شده در روز جاری بود. این شفاف سازی‌ها شامل خبر ابطال مزایده فروش ملک متعلق به «وبانک»، تسویه مطالبات «دالبر» با شرکت پخش رازی و انجام مقدمات عرضه اولیه توسط «شیران» بود.

ابطال مزایده «وبانک» را متوقف کرد: نماد معاملاتی شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی (وبانک) با توجه به لزوم ارائه اطلاعات در خصوص مزایده ابطال شده متوقف شد. این شرکت که چندی پیش از قصد خود برای برگذاری مزایده فروش شش دانگ عرصه، اعیان، تاسیسات، حقوق و امتیازات برج اداری و تجاری بخارست، خبر داده بود. امروز اعلام کرد که هیات مدیره شرکت به دلیل عدم کفایت تعداد شرکت کنندگان، مزایده یاد شده را ابطال کرده است.

مطالبات «دالبر» تسویه شد: دیگر نماد معاملاتی متوقف شده طی روز جاری متعلق به شرکت البرز دارو (دالبر) بود. دلیل توقف این شرکت شفاف سازی در خصوص توافق تسویه مطالبات شرکت پخش رازی اعلام شده است. بر این اساس شرکت اعلام کرد که مبلغ 21 میلیارد و 472 میلیون تومان از مطالبات خود از شرکت پخش رازی را تسویه کرده است. تسویه مبلغ یاد شده که بخشی از مطالبات سررسید شده و بخش دیگر آن مطالبات سررسید نشده است از طریق دریافت اوراق اخزا 709 با نرخ سود 30 درصد انجام شده است.

«شیران» و یک عرضه اولیه در فرابورس: شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیائی ایران (شیران) امروز از قصد خود برای عرضه اولیه یک شرکت زیر مجموعه خبر داد. این شرکت اعلام کرد که قصد دارد 10 درصد از سهام شرکت بازرگانی و خدمات بندری ایران ار در فرابورس عرضه کند. بنا بر آنچه که «شیران» در سایت کدال منتشر کرده شرکت نامبرده در زمینه حمل و نقل دریایی، ریلی و زمینی و همچنین ترخیص کالا از گمرک و انجام امور صادراتی فعالیت دارد و از سال 81 صد درصد سهام آن به مالیکت شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیائی ایران در امده است.

«قثابت» و واگذاری سهام: نماد معاملاتی شرکت کارخانه‌های تولیدی و صنعتی ثابت خراسان به دلیل ارائه اطلاعات در خصوص واگذاری سهام «قجام» متوقف شد. بر این اساس شرکت اعلام کرد که 4.81 درصد از سهام شرکت شرکت صنایع غذائی و قند تربت جام را به مبلغ چهار میلیارد و 752 میلیون تومان و به قیمت هر سهم 317 تومان فروخته است. در نتیجه عملیات فوق سود (زیان ) تلفیقی در هر سهم به میزان 90 ریال تاثیر مثبت می گذارد. لازم به یاد آوری است که بهای تمام شده دارایی یاد شده در دفاتر شرکت 159 میلیون تومان ثبت شده است.

«لکما» قرار داد بست: نماد معاملاتی شرکت کارخانجات مخابراتی ایران خبر ازبرنده شدن در یک مناقصه داد.  موضوع این مناقصه خرید تجهیزات جانبی فاز هشت توسعه همراه اول شامل راک های Indoor و Outdoor به همراه متعلقات مربوطه از جمله منابع تغذیه و کولرهای مخابراتی، بوده است. این مناقصه توسط شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) در سه بخش برگزار شده و هریک از شرکت کنندگان در مناقصه حداکثر می توانستند در دو بخش برنده باشند که «لکما» برنده بخش اول و سوم مناقصه اعلام شده است. گفتنی است مبلغ این مناقصه 82 میلیارد و 920 میلیون تومان است که برای انجام آن ضمانتنامه انجام تعهدات بانکی معادل 10% مبلغ کل معامله ارائه خواهد شد. مدت تحویل تجهیزات از تاریخ مبادله قرارداد نیز به مدت 7 ماه است.

«لپارس» متوقف شد: نماد معاملاتی کارخانجات پارس الکتریک (لپارس) به منظور ارائه توضیحات در خصوص فروش املاک غیر مولد، متوقف شد. این شرکت اعلام کرده است که در راستای افزایش بهره وری و تبدیل دارائی های غیر مولد به مولد، شرکت کارخانجات پارس الکتریک در نظر دارد املاک مازاد بر نیاز خود را از طریق مزایده عمومی به فروش برساند. شرایط فروش این املاک به صورت نقدی معادل 40 درصد در هنگام تنظیم قرارداد 50 درصد در زمان تحویل 10درصد در هنگام تنظیم سند در دفترخانه اعلام شده است.

 خلاصه پیام‌های امروز ناظران بورس و فرابورس در جدول زیر آمده است:

13971012

بیشتر بخوانید
ارسال نظر