اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

درج دو نماد «اخزا» بر تابلوی فرابورس

در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس اسناد خزانه اسلامی جدیدی در نمادهای معاملاتی «اخزا۷۱۳» و «اخزا۷۱۴» پذیرش شدند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، بازار ابزارهای نوین مالی شرکت فرابورس ایران از پذیرش اسناد خزانه اسلامی در دو نماد معاملاتی جدید «اخزا713» و «اخزا714» خبر داد.

بر اساس مفاد بنده «ب» و « هـ» تبصره 5 قانون بودجه سال 1397 کل کشور وآیین نامه‌های اجرایی آن از سوی هیات وزیران، سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز پذیرش این اوراق در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران را در تاریخ دوم دی ماه 1397 صادر کرده است.

ناشر این اوراق وزارت امور اقتصادی و دارایی است که به نمایندگی دولت جمهوری اسلامی ایران این اوراق را منتشر خواهد کرد، همچنین شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه نیز عامل پرداخت وجه اسمی این اوراق در زمان سررسید خواهد بود.

بر اساس این گزارش در شناسنامه اوراق اسناد خزانه اسلامی 000518 با نماد معاملاتی «اخزا713» مبلغ کل این اوراق بالغ بر یک هزار و 766 میلیارد و 326 میلیون و 300 هزار تومان عنوان شده که معادل ارزش اسمی کل این رقم در فرابورس پذیرش شده است.

همچنین تعداد کل اوراق «اخزا 713» نیز 17 میلیون و 663 هزار و 263 ورقه و مدت اعتبار آن از تاریخ انتشار در 18 مهر ماه امسال تا تاریخ سررسید منتهی به 18 مرداد ماه 1400 برای یک دوره 34 ماهه عنوان شده است.

همچنین مبلغ کل اوراق اسناد خزانه اسلامی 980722 با نماد معاملاتی «اخزا714» بالغ بر 603 میلیون و 40 میلیون تومان است که به همین میزان در فرابورس پذیرش شده است.مدت اعتبار این اوراق 12 ماه بوده و در تاریخ منتهی به 22 مهر ماه 1398 سررسید می‌شود.

مبلغ اسمی هر ورقه از اسناد خزانه اسلامی با نام و قابل معامله، مبلغ یکصد هزار تومان است که در مقایسه با سایر اوراق بدهی از سود پرداختی طی دوره اعتبار خود برخوردار نیستند.

بر این اساس تنها مبلغ اسمی اوراق خزانه اسلامی در سررسید قابل پرداخت است و سود خریداران این اوراق از اختلاف قیمت خرید یا به عبارتی به کسر از ارزش اسمی اوراق خریداری شده و قیمت فروش و یا در نهایت دریافت مبلغ اسمی آن در سررسید حاصل می‌شود.

مطابق قانون بودجه سال 1397 کشور تسویه این اسناد در سررسید مقدم بر تمامی پرداخت‌های خزانه داری کل کشور بوده و از طریق سمات به حساب خریداران واریز می‌شود.

معاملات این اسناد نیز در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس انجام می‌شود و مالکان یا متقاضیان خرید این اوراق می‌توانند با مراجعه به کارگزاری‌های عضور فرابورس اقدام به خرید با فروش اوراق نمایند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر