مشاور عالی رئیس اتاق تهران مطرح کرد؛

تحقق شفافیت اقتصادی به واسطه فعالیت بورس کالا

مشاور عالی رئیس اتاق تهران گفت: در مقطع کنونی، اصلی‌ترین هدف بورس یعنی ایجاد شفافیت اقتصادی در کشور است که خوشبختانه این اتفاق به واسطه بورس، تا حدود زیادی محقق شده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم‌، ابراهیم بهادرانی گفت: با مقایسه سابقه راه‌اندازی بورس‌های کالایی معتبر دنیا با بورس کالای ایران و نگاهی به کارکردهای زیاد این بورس در اقتصادها، متوجه می‌شویم که این بازار مدرن مسیر طولانی در پیش دارد؛ در این میان بورس کالا در همین سال‌های فعالیتش، اتفاق‌های مثبت و ارزشمندی برای اقتصاد رقم زده است.

مشاور عالی رئیس اتاق تهران گفت: ایجاد رفتار بازاری در اقتصاد به همراه شفافیت در دادوستدها از خدمات اصلی بورس کالا طی این سال‌ها بوده است که همین عامل، زمینه واقعی شدن قیمت کالاها را فراهم کرد.

به گفته وی، باید بپذیریم اقتصاد ایران برخلاف دیگر کشورها یک اقتصاد طبیعی نیست و همیشه با مشکلات خاصی دست و پنجه نرم کرده است، به‌طوری که در شرایط مختلف شاهد نوعی از حاکمیت بحران در کشور بوده‌ایم، به همین دلیل بعضا فرمول‌هایی را در مکانیزم بازار تعریف کردیم، اما با وجود همه این سختی ها، بورس کالا اقدامات موثری انجام داده و به خوبی به وظایف خود عمل کرده است.

بهادرانی افزود: نکته حائز اهمیت در مقطع کنونی، اصلی‌ترین هدف بورس یعنی ایجاد شفافیت اقتصادی در کشور است که خوشبختانه این اتفاق به واسطه بورس، تا حدود زیادی محقق شده است.

وی اظهار داشت: در این سال‌ها ورود انواع کالا به بورس چشم فعالان بازار را به قیمت‌های واقعی و ایجاد رقابت در تولید آشنا کرده است، به همین دلیل می‌توان گفت که بورس کالا در شفافیت اقتصادی کشور تاثیر بسزایی داشته است.

مشاور عالی رئیس اتاق تهران در ادامه دیگر تاثیر مثبت بورس کالا را بهبود کیفیت کالاهای تولیدی دانست و افزود: بورس‌ها اصولا کیفیت‌گرا هستند، هر کالایی قادر به ورود به آن نیست و کالاها با استانداردهای مشخص و براساس کیفیت وارد معاملات بورس می‌شوند. با این شاخصه، تولیدکنندگانی که به دنبال ورود کالاهای خود به بورس کالا هستند باید در راستای افزایش کیفیت محصولات خود تلاش کنند که این موضوع در نهایت به افزایش کیفیت محصولات تولیدی کمک خواهد کرد.

بهادرانی در پایان گفت: باید به بالندگی و توسعه بورس کالا در اقتصاد کمک کرد تا بتوانیم در آینده شاهد انجام تمام مبادلات در این بستر سالم و شفاف و راه‌اندازی ابزارهای مالی بیشتر به منظور ارائه خدمات متنوع تر به فعالان اقتصادی باشیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر