اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

کاهش سهم ایران از بازار نفت چین

بر اساس جدیدترین داده‌های منتشرشده از جانب بزرگ‌ترین واردکننده نفت دنیا، صادرات نفت ایران به چین در ماه اکتبر شاهد کاهش چشمگیری بوده است.

اقتصاد آنلاین - صدرا خلف؛ بنا به جدیدترین برآورد صورت گرفته توسط اداره کل گمرک چین، این کشور در ماه اکتبر به صورت میانگین روزانه 9.2 میلیون بشکه نفت وارد کرده است. این رقم 500 هزار بشکه کمتر از برآورد اولیه صورت گرفته بوده است.

در ده ماه اول سال چین 375.25 میلیون تن و یا 9.05 میلیون بشکه نفت در روز وارد نموده است و بدین گونه جایگاه بزرگ‌ترین واردکننده نفت دنیا را همچنان به خود اختصاص داده است.

در این بین واردات نفت چین از ایران با کاهش سالیانه 64 درصدی به 1.05 میلیون تن و یا 248 هزار بشکه در روز رسیده است. در مقایسه با ماه سپتامبر نیز واردات نفت چین از ایران با کاهش بیش از 273 هزار بشکه نفت در روز (52 درصد) مواجه بوده است. 

پس از اجرای برجام و برداشته شدن تحریم‌های نفتی از ایران، چین به بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران تبدیل شد اما پس از خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام و تهدیدهای این کشور علیه خریداران نفت ایران برای به صفر رساندن خرید خود تا ماه نوامبر، کاهش خرید این کشور از ایران ادامه داشته است و به نظر می‌رسد در ماه اکتبر و پیش از برقراری رسمی تحریم‌ها علیه صنعت نفت ایران، به کمترین سطح سال رسیده است.

با این حال دولت آمریکا با اعطای معافیت به 8 کشور از جمله چین، اجازه داده است تا به صورت موقت واردات نفت این کشورها از ایران ادامه داشته باشد. در این میان سهمیه اختصاص یافته به چین معادل با 360 هزار بشکه در روز است. 

واردات از ایالات متحده در ماه اکتبر برای اولین بار از فوریه 2017 تحت تاثیر جنگ تجاری به صفر رسیده است. این در حالی است که پیشتر چین یکی از بازارهای عمده صادرات نفت آمریکا محسوب می‌شد بطوریکه در ماه ژوئن صادرات نفت آمریکا به چین به رکورد 510 هزار بشکه در روز رسیده بود اما تشدید تنش‌های تجاری بین دو کشور سرانجام منجر به صفر شدن روند واردات چین از ایالات متحده شد.

از طرف دیگر میزان واردات چین از روسیه با جهش 58 درصدی نسبت به اکتبر سال 2017 به 7.35 میلیون تن و یا 1.74 میلیون بشکه در روز رسیده است که بدینگونه رکورد بیشترین میزان واردات ماهیانه نفت چین از یک کشور را به خود اختصاص داده است.

عربستان سعودی نیز شاهد جهش 54 درصدی صادرات نفت خود به چین بوده است. بزرگ‌ترین تولیدکننده اوپک در ماه اکتبر 4.77 میلیون تن نفت به چین صادر کرده است.

سه کشور عربستان سعودی، عراق و آنگولا که هر 3 عضو اوپک هستند، در زمره بزرگ‌ترین برندگان کاهش خرید نفت چین از ایران در ماه اکتبر بوده‌اند. بریتانیا نیز موفق به ثبت بیشترین جهش صادرات در بین تامین‌کنندگان بزرگ نفت چین شده است.

photo_2018-11-21_16-33-46

 

 

photo_2018-12-01_09-39-42

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر