عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس مطرح کرد؛

بررسی مجلس برای تقویت قوانین مربوط به بورس کالا آغاز می‌شود / لزوم عرضه زنجیره تولید در بورس

بورس‌کالا به عنوان یک نهاد ناظر و پل ارتباطی بین تولیدکننده و مصرف‌کننده کالاها، باید از اقتدار و اختیار بالایی در کشور برخوردار باشد و به همین دلیل باید برخی قوانین موجود برای قدرتمند کردن این بازار شفاف، اصلاح و بازنگری شود تا همه فعالان اقتصادی و بنگاه‌های تولیدی مقید به عرضه کالای تولیدی خود در بورس باشند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از میزان، عضو کمیسیون صنایع و معادن کشور ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: بورس کالا یکی از ارکان بازار سرمایه و یک نهاد در راستای توسعه اقتصادی کشور است، از این رو این بورس به عنوان یک نهاد نظارتی و بستر معاملاتی باید از قدرت بالایی برخوردار بوده و ضمانت‌های اجرایی لازم را در اختیار داشته باشد.

محسن کوهکن افزود: اگر بورس کالا با در اختیار داشتن همه لوازم و سازوکارهای مربوطه اش فعالیت کند، به طور طبیعی با کارایی حداکثری در اقتصاد عمل خواهد کرد؛ گرچه در کشور ما واقعیت‌های موجود و برخی قوانین بعضا اجازه اثرگذاری صددرصدی را به بورس کالا نمی‌دهند که ما در مجلس باید این موانع را حذف کنیم.

وی تاکید کرد: قوانینی که در ارتباط با بورس کالا وجود دارد نیاز به اصلاحاتی دارد تا به عنوان یک حلقه واسط و نهاد ناظر قدرتمند بتواند ایفای نقش کند تا به کمک ضمانت های اجرایی لازم همه مقید به عرضه محصولات خود در بورس شوند.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن کشور با بیان اینکه عرضه محصولات در کل زنجیره تولید باید در بورس کالا رقم بخورد، افزود: وقتی به همه اصناف و واحدهای تولیدی می‌گوییم باید مواد اولیه موردنیاز خود را از بورس تامین کنند، در حوزه عرضه نیز باید کل محصولات در زنجیره روی تابلوی بورس قرار گیرند تا شاهد شفافیت کل زنجیره تولید باشیم؛ با تحقق این اتفاق، دیگر شاهد رفتارهای سفته بازانه در بازارهای خارج از بورس و نرخ‌های غیر‌منطقی در بازارها نخواهیم بود چراکه همه فعالان صنایع در بورس و براساس عوامل واقعی بازار اقدام به معامله و کشف قیمت می‌کنند.

کوهکن تاکید کرد: در اصل نکته مهم این است که ارایه هر نوع کالا در بورس اقدام مثبتی است و می توان گفت تنها راه ممکن برای ایجاد تعادل در بازارهای مختلف عرضه در بورس است. در این رابطه تنها اقدامی که لازم است اصلاح برخی قوانین دولتی و بازنگری در آیین نامه‌ها و دستورالعمل هایی است که از سوی برخی وزراتخانه‌ها اعلام می‌شود. ضمن اینکه چنانچه قوانینی در کشور وجود دارد که ممنوعیتی برای تقویت بورس ایجاد می‌کند باید رفع شود.

وی با بیان اینکه باید به بورس نگاهی ملی داشت و برهمین اساس باید قوانینی در نظر گرفت که با دارا بودن ضمانت های اجرایی لازم، بورس را قدرتمندتر کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص افزایش قیمت‌های اخیر کالاها گفت: اگر در جامعه به این باور برسیم که افزایش قیمت ها در اقتصاد رخ می‌دهد، به افزایش تقاضا دامن زده‌ایم و بسیاری از افراد به دنبال منافع شخصی خود و خرید می‌روند. اما فرهنگی که در کشورهای پیشرفته حاکم است، تضاد منافعی برای اشخاص و عموم وجود ندارد. از این رو انتظارات تورمی از اصلی‌ترین دلایل افزایش قیمت‌های اخیر بود.

کوهکن بر لزوم ایجاد شفافیت در اقتصاد تاکید کرد و گفت: ما معتقدیم که باید همراهی مردم را در اداره بهتر کشور داشته باشیم تا وقتی می‌گوییم کالا به اندازه کافی در دسترس است، مردم نیز اعتماد کنن و بی‌جهت تقاضا را افزایش ندهند. اگر بخواهیم چنین اعتمادی را از سوی مردم شاهد باشیم، باید تمام بخش های مختلف اقتصادی شفاف باشد؛ چراکه ابهام و عدم شفافیت مترادف با بروز جوسازی و سوءاستفاده های احتمالی است. از این رو باید اصل شفافیت را در اصول اقتصاد بپذیریم و بورس‌کالا می‌تواند با ارایه اطلاعات و آمار دقیق از معاملات و قیمت انواع کالا در ایجاد این شفافیت بسیار نقش آفرین باشد تا به کمک آن مردم از قیمت‌های واقعی و گران فروشی‌های احتمالی در بازار مطلع شوند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر