اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

شاخص بورس با سوخت شیمیایی‌ها، ۲۳۶۱ واحد رشد کرد/ورود پُرقدرت نقدینگی در آخرین روز تسویه اعتباری‌ها

در جریان معاملات امروز بورس تهران، تمام شاخص‌ها برخلاف روز گذشته در محدوده‌های مثبت قرار گرفتند. در این بین انتشار خبر روز گذشته بورس کالا مبنی بر آزادسازی سقف رقابت قیمتی در بین محصولات پتروشیمی، سبب اقبال فعالان بازار به نمادهای شیمیایی و به تبع آن ایجاد هیجان مثبت در این گروه شد.

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ در سومین روز هفته شاخص کل با رشد بیش از سه هزار واحدی در یک ساعت ابتدایی معاملات روبرو شد که البته حجم قابل توجهی از جهش نماگر اصلی به لطف افزایش اقبال به نمادهای گروه شیمیایی بود. از این رو نمادهای گروه پتروشیمی همگی در مدار مثبت قرار دارند. 

 

بر مدار صعودی پتروشیمی‌ها

همچنین شرکت های کوچک در این صنعت امروز با اقبال بیشتری از سوی اشخاص حقیقی روبرو شده و معاملات صعودی را تجربه کردند. در این بین نمادهای صنایع شوینده توانسته‌اند مانند «شسینا»، «شتوکا»، «ساینا» در آستانه بالای قیمتی معاملات خود را دنبال نمودند. در مجمع اما ین گروه بازدهی 0.9 درصدی را رای سهامدارانش داشت که به نظر می رسد دلیل اصلی این رقم پایین، پیش خور کردن رشد قمت اغلب نمادها در روزهای گذشته است. همچنین امروز بیش از 542 میلیو سهم به ارزش 225 میلیارد تومان در این گروه دادوستد شد که البته شاهد ورود 30 میلیارد تومان پول جدید به این گروه بودیم.

اما گفتنی است در میانه‌های بازار و با انتشار اطلاعیه جدید بورس کالا در خصوص ایجاد محدودیت در سفارش‌دهی محصولات پلیمیری، با افزایش عرضه‌ها در نمادهای پتروشیمی، شاخص کل کمی عقب نشست. در این اطلاعیه آمده است که از امروز حجم سفارش برای هر مشتری محدود به جدول ارئه شده است.

همچنین امروز مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از جزییات تزریق ارز پتروشیمی‌ها در سامانه نیما خبر داد و گفت: حجم صادرات ارزی پتروشیمی‌ها در طول سال 12 میلیارد دلار است که 25 درصد از آن برای مصارف خود پتروشیمی‌ها استفاده می‌شود و باید در طول سال 9 میلیارد دلار در سامانه نیما عرضه کنند. نوروززاده افزود: از تاریخ 21 فروردین تا 26 مرداد ماه 2 میلیارد و 571 میلیون دلار توسط پتروشیمی‌ها در سامانه نیما عرضه شد.حجم صادرات ارزی پتروشیمی‌ها در طول سال 12 میلیارد دلار است که 25 درصد از آن برای مصارف خود پتروشیمی‌ها استفاده می‌شود و باید در طول سال 9 میلیارد دلار در سامانه نیما عرضه کنند که تا کنون 2 میلیارد و 571 میلیون دلار عرضه کرده‌اند.

 

فلزی‌ها کمی رنگ باختند

در گروه فلزی اما معاملات متعادل و در اغلب نمادهای فولادی در محدوده منفی تابلو دادوستد می شد. از این رو نمادهای «فولاد»، «فخاس»، «فولای»، «کاوه» و «هرمز» در پایان ساعت معاملاتی با افت قیمت مواجه شدند. همچنین در این گروه «فولاژ» با افت 5.5 درصدی در صدر بیشترین کاهش قیمت ایستاد. دیگر نماد اصلی این گروه یعنی «ذوب» نیز پس از «وبملت» با 46.9 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. در مجموع امروز 459 میلیون سهم به ارزش 179 میلیارد تومان در این گروه دادوستد شد که بازدهی منفی 0.8 درصدی را به دنبال داشت.

 

موتور خودرویی‌ها روشن شد

اما در بین گروه های مطرح بازار، امروز خودوریی ها پیشتاز بیشترین بازدهی بودند. در این بین تمام نمادهای این گروه به جز «خاور» و «خاهن» با رشد قیمتی مواجه شدند. همچنین در این گروه بیش از 455 میلیون سهم به ارزش 72.3 میلیارد تومان دادوستد شد که بازدهی 4.2 درصدی را به دنبال داشت. همچنین شاهد ورود 27.8 میلیارد تومان نقدینگی جدید از طرف اشخاص حقیقی به این گروه بودیم.  در این گروه همچنین «خکاوه» خبرساز شد. سایپا دیزل از تحقق سود ۲۰۰ تومانی براثر اجرای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی خبر داده است. طبق شفاف سازی این شرکت نیمی از این سود تا پایان سال ۹۷ محقق می‌شود.

اما نکته قابل توجه بازار امروز، سبزپوشی یکدست نمادهای بانکی بود. در این گروه نماد بانک ملت همچون روزهای گذشته صدر نشین افزایش قیمت بود. همچنین در بین پُرطرفدارترین نمادهای بورسی از سوی حقیقی ها، روز جاری بیش از 30 میلیارد تومان خالص خرید این گروه در نماد «وبملت» بود. در نتیجه امروز شاهد افزایش اقبال اشخاص حقیقی به نمادهای گروه بانکی بودیم که سبب ورود بیبش از 50 میلیارد تومان پول جدید به این گروه شد. البته گفتنی است در این گروه نماد بانک سامان پس از 14 ماه توقف امروز با رشد بیش از 100 درصدی به تابلوی معاملات بازار پایه بازگشت.

 

کوچکترها بازهم قد کشیدند

همچنین در سایر گروه‌های کوچک بازار از جمله سیمانی، ساختمانی، دارویی و قندی نیز شاهد رشد قابل توجه قیمت در اغلب نمادها بودیم.

 

آمار و ارقام بازار امروز

در مجموع امروز شاخص کل پس از یک رفت و برگشت با رشد 2361 واحدی (معادل 1.52 درصد) به رقم 158 هزار و 71 واحد رسید. شاخص هم وزن اما به دلایل ذکر شده و افزابش اقبال فعالان بازار به گروه های کوچک، با شتاب بیشتری رشد کرد و نهایتا با افزایش 701 واحدی (معادل 2.74 درصد) به قله 26 هزار و 557 واحد رسید.

همچنین امروز بیش از چهار میلیارد و 650 میلیون ورقه بهادار به ارزش یک هزار و 258 میلیارد تومان در بورس دادوستد شد که از این میزان بیش از یک هزار میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازار اختصاص یافت. گفتنی است امروز در آخرین مهلت تسویه اعتباری کارگزاری‌ها شاهد ورود بیش از 240 میلیارد تومان نقدینگی جدید به بازار سرمایه بودیم که البته بیشترین میزان این ورود به نماد بانک ملت اختصاص داشت. البته باید این موضوع را نیز در نظر گرفت که ابتدای سال جاری بیش از دو هزار و 445 میلیارد تومان نقدینگی جدید به بازار سهام تزریق شده است.

 

ترین‌های بورسی

اما در بین صنایع برتر بورسی، گروه های شیمیایی، فلزی و بانکی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. در این بین معاملات مثبت و پُرحجم نمادهای «تاپیکو»، «وامید»، «شپنا» و «مبین» هرکدام به ترتیب 170، 143، 138 و 124 واحد شاخص کل را تقویت کردند. از سوی دیگر اما «پارسان» و «شپدیس» تا حدی از رشد بیشتر شاخص جلوگیری کردند.

 

کوتاه از فرابورس

در فرابورس هم شاهد افزایش بیش از 42 واحدی (معادل 2.36 درصدی) آیفکس بودیم. دراین بازار نیز بیش از یک هزار و 340 میلیارد ورقه بهادار به ارزش 686 میلیارد تومان دادوستد شد که از این میزان 323 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازار اختصاص داشت. 

در بین نمادهای با اهمیت فرابورسی اما «مارون»، «ذوب» ، «دماوند» و «سمگا» بیش از سایرین در تقویت آیفکس نقش داشتند. در این بازار اما تنها «شراز» بود که تاثیر منفی بر شاخص فرابورس داشت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر