{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 292914

با پذیره‌نویسی سری سوم صکوک اجاره سهام شستا در بازار فرابورس ایران رقم می‌خورد؛

شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی پیشتر در تاریخ ۲۲ و ۲۶ اسفندماه سال ۱۳۹۶، به ترتیب دو مرحله صکوک اجاره سهام را با هدف تسویه مطالبات سازمان تامین اجتماعی به ارزش مجموع ۳۰ هزار میلیارد ریال از طریق بازار ابزارهای نوین مالی پذیره‌نویسی کرده بود که با احتساب پذیره‌نویسی سری سوم این اوراق که از امروز در بازار فرابورس ایران صورت گرفت، در مجموع مبلغ ۴۲ هزار میلیارد ریال صکوک اجاره سهام از طریق بازار فرابورس به فروش خواهد رسید که بیشترین مبلغ پذیره‌نویسی این اوراق در بازار سرمایه تاکنون محسوب می‌شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فرابورس٬ بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران از امروز و به مدت سه روز کاری شاهد پذیره‌نویسی صکوک اجاره سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی در نمادهای «شستا001» تا «شستا004» به ارزش 12 هزار میلیارد ریال است که نرخ اجاره بهای این اوراق 19 درصد و مواعد پرداخت آن هر شش ماه یک‌بار از زمان انتشار است.

این سری از اوراق اجاره سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی دارای چهار متعهد پذیره‌نویس و بازارگردان است که هر یک از آنها در یکی از نمادهای این اوراق عملیات بازارگردانی را انجام خواهند داد. بدین ترتیب در نماد «شستا001» تامین سرمایه امین متعهد به پذیره‌نویسی و بازارگردانی سه هزار میلیارد ریال، در نماد «شستا002» تامین سرمایه تمدن مبلغ چهار هزار میلیارد ریال، در نماد «شستا003» شرکت تامین سرمایه سپهر مبلغ سه هزار میلیارد ریال و در نماد «شستا004» نیز تامین سرمایه نوین متعهد به پذیره‌نویسی و بازارگردانی دو هزار میلیارد ریال از اوراق اجاره سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی خواهند بود.

از سوی دیگر این صکوک اجاره مبتنی بر سهام که موضوع انتشار آن تسویه مطالبات سازمان تامین اجتماعی است دارای دوره اجاره 36 ماهه بوده و مشخصات دارایی تحت اجاره نیز تعداد هشت میلیارد و 670 میلیون و 520 هزار و 231 سهم شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین (تاپیکو) با قیمت هر سهم یک‌ هزار و 384 ریال است.

در این میان سایر ارکان اوراق نیز به ترتیب شامل حسابرس، سازمان حسابرسی؛ عامل فروش، شرکت کارگزاری امین آوید؛ عامل پرداخت، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و وثیقه‌گذار سهام، شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی است.

بر این اساس از امروز 23 مردادماه 1397 تا شنبه بیست‌وهفتم این ماه در بازار ابزارهای نوین مالی، پذیره‌نویسی صکوک اجاره سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی صورت می‌گیرد که در ادامه دو پذیره‌نویسی دیگر از این سری اوراق اجاره که در اسفندماه سال گذشته در فرابورس ایران رقم خورده بود، به شمار می‌رود.

شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی پیشتر در تاریخ 22 و 26 اسفندماه سال 1396، به ترتیب دو مرحله صکوک اجاره سهام را با هدف تسویه مطالبات سازمان تامین اجتماعی به ارزش مجموع 30 هزار میلیارد ریال از طریق بازار ابزارهای نوین مالی پذیره‌نویسی کرده بود که با احتساب پذیره‌نویسی سری سوم این اوراق که از امروز در بازار فرابورس ایران صورت گرفت، در مجموع مبلغ 42 هزار میلیارد ریال صکوک اجاره سهام از طریق بازار فرابورس به فروش خواهد رسید که بیشترین مبلغ پذیره‌نویسی این اوراق در بازار سرمایه تاکنون محسوب می‌شود.

لازم به ذکر در نخستین روز از مهلت سه روزه پذیره‌نویسی اوراق اجاره مبتنی بر سهام شستا، در دو نماد «شستا001» و «شستا002» در مجموع مبلغ هفت هزار میلیارد ریال، در نماد «شستا003» مبلغ یک‌هزار میلیارد ریال و در نماد «شستا004» مبلغ 750 میلیارد ریال از این اوراق پذیره‌نویسی شد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری