امروز در بورس کالا انجام شد؛

ثبات قیمتی ورق‌های سرد و گرم B «مبارکه» / رشد قیمت ۱۱.۳۸درصدی «تختال SM»

ارزش کل معاملات امروز تالار نقره‌ای حدود ۹۱۷ میلیارد تومان بود که ۳۷۷ میلیارد تومان آن به «ورق گرم B » فولاد مبارکه تعلق گرفت؛ ورق‌های گرم و سرد این شرکت در حالی بیشترین ارزش معاملات امروز را به خود اختصاص دادند که با تغییر قیمتی مواجه نبودند.

اقتصادآنلاین - لیلی شهیر؛ امروز چهارم تیرماه، تالارهای مختلف بورس کالا در مجموع ارزشی حدود 917 میلیارد تومان داشت. این معاملات در 520 قرارداد منعقد شدند؛ از این میزان حدود 908میلیارد تومان آن به رینگ داخلی تعلق گرفت. تالار صنعتی نیز بیشترین ارزش معاملات امروز را در حدود 726 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

بیشترین ارزش معاملات امروز تالار صنعتی به «ورق گرم B » شرکت «فولاد مبارکه اصفهان» در حدود 377 میلیارد تومان تعلق گرفت. این محصول به قیمت پایه کیلویی دو هزار و 702 تومان بدون رقابت فروخته شد و نسبت به روز معاملاتی گذشته خود بدون تغییر در قیمت باقی ماند.

تالار صنعتی / رشد 11.38 درصدی قیمت «تختال» مبارکه

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران امروز شاهد معامله 20 هزار تن تختال C و 12 تن کنسانتره فلزات گرانبها بود.علاوه بر این معامله 225 هزار و 877 تن انواع ورق گرم و سرد B و گالوانیزه G و قلع اندود نیز در سیستم معاملات مچینگ این تالار به ثبت رسید.

بیشترین ارزش معاملات امروز تالار صنعتی به ورق گرم B شرکت «فولاد مبارکه اصفهان» به میزان 377 میلیارد و 102 میلیون تومان تعلق گرفت. این محصول به قیمت پایه کیلویی دو هزار و 702 تومان بدون رقابت فروخته شد. معامله امروز با حجم حدود 139.5 هزار تن، توسط کارگزاری «مبین سرمایه» به طورسلف (مچینگ) داد و ستد شد. این محصول نسبت به روز معاملاتی گذشته خود (مورخ 28 خرداد) نیز با همین قیمت فروخته شده بود.

دیگر محصول پر معامله امروز تالار صنعتی «ورق سرد B» شرکت فولاد مبارکه اصفهان بود که امروز با قیمت پایه کیلویی سه هزار و 157 تومان و و با حجم 74 هزار و 522 تن توسط کارگزاری مبین سرمایه به فروش رفت. این محصول هم نسبت به معامله قبلی خود تغییر قیمتی نداشت.ارزش معامله امروز ورق سرد B ، 235 میلیارد و 310میلیون و 667 هزار تومان برآورد شده است.

«تختال SM» شرکت فولاد مبارکه اصفهان نیز امروز با قیمت پایانی کیلویی دو هزار و 574 تومان و با رعایت سقف رقابت 10 درصدی فروخته شده. این محصول امروز در 20 هزار تن توسط کارگزاری «مبین سرمایه» معامله شد و ارزشی معادل 51 میلیارد و 480 میلیون تومان داشت. گفتنی است، این محصول در معامله قبلی خود مورخ 28 خرداد، کیلویی دو هزار و 311 تومان فروخته شده بود. بر این اساس، امروز تختال مبارکه  11.38درصد رشد قیمت داشت.

کم ارزشترین محصول این تالار نیز امروز به «کنسانتره فلزات گرانبها» شرکت ملی مس ایران در حدود سه میلیارد تومان اختصاص یافت. این محصول هم به قیمت پایانی کیلویی974 هزار و 356 تومان و با 83.8 درصد رقابت نسبت به قیمت پایه داد و ستد شد. حجم معامله حاضر سه تن بود که توسط کارگزاری «ارگ هومن» به فروش رفت.  

تالار پتروشیمی / رقابت 10 درصدی «پلی پروپیلن نساجی» مارون   

طی این روز و در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی 20 هزار و 807 تن مواد پلیمری، 50 تن گوگرد، یک هزار تن لوب کات و 28 هزار تن وکیوم باتوم معامله شد.

بیشترین ارزش معاملات امروز تالار پتروشیمی و فراورده‌های نفتی به «وکیوم باتوم» شرکت پالایش نفت بندرعباس به میزان 29 میلیارد و 642میلیون تومان تعلق گرفت. این محصول با قیمت پایه (یک هزار 482 تومان) بدون رقابت، توسط کارگزاری «خبرگان سهام» در 20 هزار تن به طور نقدی داد و ستد شد. قیمت این محصول نسبت به معامله قبلی خود در تاریخ سوم خرداد بدون تغییر باقی ماند.

همچنین طی امروز، «پلی پروپیلن نساجی» شرکت «پتروشیمی مارون» حدود 15 میلیارد و 737 میلیون و 832 تومان فروخته شد. این محصول با قیمت پایانی (پنج هزار و 769 تومان) و با رعایت سقف رقابت 10 درصدی در حجم دو هزار و 728 تن توسط کارگزاری «فارابی» معامله شد. کالای حاضر در معامله قبلی خود مورخ 28 خرداد پنج هزار و 730 تومان فروخته شده بود. بر این اساس، پلی پروپیلن نساجی امروز با 0.68 درصد افزایش قیمت مواجه بود.

«پلی اتیلن سنگین لوله مشکی» شرکت پتروشیمی شازند، نیز امروز حدود 15 میلیارد و 21 میلیون تومان در حجم دو هزار تن فروخته شد. این محصول با قیمت پایانی هفت هزار و 510 تومان با 10 درصد رقابت نسبت به قیمت پایه داد و ستد شد. شایان ذکر است، این محصول نسبت به معامله قبلی خود مورخ 30 خرداد، 0.54 درصد افزایش قیمت داشت.    

گفتنی است، کم ارزشترین محصول این تالار امروز هم به «گوگرد گرانوله» شرکت «پالایش نفت تهران» حدود 24.4 میلیون تومان اختصاص یافت. این محصول هم به قیمت پایه کیلویی 489 تومان و حجم 50 تن به طور نقدی (مچینگ) توسط کارگزاری «بانک ملت» فروخته شد.

شایان ذکر است سه هزار و 300 تن قیر و 10هزار تن گوگرد نیز در تالار صادراتی بورس کالای به فروش رسید.

تالار کشاورزی / افت قیمت 0.16 درصدی شکر خام «برزیل»

تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران هم در این روز معامله یک هزار و 600 تن شکر، یک هزار تن روغن خام سویا، 100 کیلوگرم زعفران، 200 تن کلزا و هفت هزار و 600 تن گندم خوراکی را تجربه کرد.

بیشترین ارزش معاملات امروز تالار کشاورزی هم به «روغن خام سویا» محصول کشور آرژانتین به میزان سه میلیارد و 569 میلیون تومان اختصاص یافت. این محصول امروز با قیمت پایانی سه هزار و 568 تومان در حجم 1000 تن به طور نقدی توسط کارگزاری «باهنر» معامله شد. 

«شکر خام» برزیل نیز امروز به عرضه‌کنندگی شرکت «مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران» اختصاص یافت. این محصول امروز یک میلیارد و 880 میلیون تومان ارزش داشت. شکر خام برزیل امروز به قیمت پایانی کیلویی دو هزار و 350 تومان در حجم 800 تن توسط کارگزاری «باهنر» فروخته شد. این محصول نسبت به معامله روز قبل خود (سوم خرداد) 0.16 کاهش قیمت داشت.

کم ارزشترین محصول این تالار نیز امروز هم به «زعفران رشته‌ای درجه یک» خراسان رضوی به میزان 145میلیون و 697 هزار تومان تعلق گرفت. این محصول امروز با قیمت پایه چهار هزار و 856 تومان به حجم 0.03 تن توسط کارگزاری «توسعه کشاورزی» داد و ستد شد. عرضه‌کننده این کالا، سازمان مرکزی تعاونی روستایی بود. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر