ستاری در مراسم پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه یکم دانشگاه تهران:

تامین مالی از طریق وام دادن اتفاق نمی‌افتد/ شرکتی که در حالت استارت‌آپ وام دریافت کند، در صورت شکست از پا در خواهد آمد/ پیگیری‌های جدی برای ایجاد روش‌های نوآورانه در تامین سرمایه شرکت‌های دانش‌بنیان

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در مراسم شروع پذیره‌نویسی "صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه یکم دانشگاه تهران گفت: پیگیری‌های جدی در زمینه ایجاد روش‌های نوآورانه برای تامین سرمایه شرکت‌ها در زیست‌بوم دانش‌بنیان صورت گرفته است.

به گزارش اقتصادآنلاین، سورنا ستاری در مراسم شروع پذیره‌نویسی "صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه یکم دانشگاه تهران با بیان اینکه تاکنون نحوه تامین مالی در زیست‌بوم دانش‌بنیان معادل با وام دادن بوده است، این شیوه تامین مالی را خیانت به استارت‌آپ‌ها و صاحبان ایده دانست و گفت: تامین مالی از طریق وام دادن اتفاق نمی‌افتد.

وی این شیوه تامین مالی را وظیفه بانک‌ها دانست وگفت: بانک‌ها در این زمینه نسبت به صندوق‌های نوآوری و شکوفایی تخصص و تجربه بیشتری دارند. این در حالی است که وام دادن به شرکت‌ها، مختص مواردی است که شرکت از آب و گل درآمده و بتواند فعالیت‌های آینده‌اش را پیش‌بینی کند.

ستاری اظهارداشت: شرکتی که در حالت استارت‌آپ وام دریافت کند، در صورت شکست از پا در خواهد آمد، حال آنکه روش‌های جدید تامین مالی کمک می‌کنند که همان شرکت بتواند روی پای خودش بایستد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور  با تاکید بر اینکه صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه یکم دانشگاه تهران پنجمین صندوقی است که این روش‌های فوق را دنبال می‌کند، تصریح کرد: 12 صندوق در نوبت پذیره‌نویسی و 13 الی 14 صندوق نیز در مرحله تکمیل مدارک هستند؛ امیدواریم بتوانیم حمایت از شرکت‌هایی را که دارای زیرساخت دانشی و نه فیزیکی هستند، در دستور کار خود قرار دهیم.

ستاری با اشاره به اینکه در کشورهای پیشرفته تا 40 درصد تامین مالی با روش‌های جدید اتفاق می‌افتد، تاکید کرد: تمام صندوق‌های پژوهش و فناوری و سایر صندوق‌های فعال در زیست‌بوم دانش‌بنیان باید بدانند در صورتی که ادای بانک‌ها را در بیاوریم، زمین خواهیم خورد.

وی  صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران را مهم‌ترین صندوق در بین دانشگاه‌های کشور دانست و خاطرنشان کرد: این روش سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سایر دانشگاه‌ها نیز پیاده‌سازی شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر