در مجمع سالیانه «زاگرس» تصویب شد؛

پرداخت سود ۷۴۰تومانی به ازای هر سهم/بلاتکلیفی دعوی حقوقی با پتروشیمی مبین

مجمع شرکت پتروشیمی زاگرس امروز با حضور بیش از ۹۰ درصدی سهامداران برگزار شد و حاضرین تقسیم سود ۱۰۰ درصدی را تصویب کردند.

اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ امروز دوشنبه 25 اردیبهشت مجمع عمومی سالیانه شرکت پتروشیمی زاگرس ساعت 10 صبح در سالن تلاش برگزار شد. بعد از استماع گزارش هیات مدیره  و تصویب صورت های مالی سال مالی منتهی به 29 اسفند 96،اعضای هیات مدیره به ترتیب شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان، شرکت گروه صنعتی شیمی پوشینه، شرکت سرمایه گذاری هامون سپاهان، شرکت گروه پتروشیمی تابان فردا و شرکت الیاف صنعتی مروارید انتخاب شدند.

آمار تولید و فروش از زبان هئیت مدیره

در ابتدا گزارش هیات مدیره قرائت شد که از مهمترین موارد آن می توان به نکات زیر اشاره کرد:

  1. درسال مالی 96میزان تولید متانول 3،118،778تن بوده که نسبت به سال مالی قبل کاهش  3 درصدی را نشان می دهد. همچنین فروش کل و صادرات کل (وزنی) درسال 96بترتیب برابر سه میلیون و 106 تن و دو میلیون و 950 تن بود که نسبت به سال قبل به ترتیب کاهش  3 و 4 درصدی را نشان می دهد. از سوی دیگر اما میزان کل فروش صادراتی درسال مالی 96معادل چهار هزار و 202 میلیارد و 140 میلیون تومان بود که نسبت به سال مالی قبل افزایش 37 درصدی را نشان می دهد. نهایتا سود خالص در سال مالی 96برابر یک هزار و 949 میلیارد و 732 میلیون تومان بود  که 104درصد نسبت به سال قبل افزایش نشان می دهد.
  2. در این گزارش به فرصت ها و تهدیدهای صنعت پتروشیمی اشاره شد که اهم محدودیت ها عبارت بود از: محدودیت های ایجاد شده ناشی از قبیل مشکل مربوط به انتقال وجوه ارزی، مشکلات مربوط به تامین قطعات یدکی و مواد شیمیایی، مشکلات مربوط به محدودیت های ایجاد شده در بازارهای هدف، عدم چشم انداز روشن از قیمت گاز خوراک، کاهش قیمت جهانی نفت ، تولید نفت و گاز شیل و در نتیجه آن کاهش قیمت متانول، عدم رشد صنایع پایین دستی متانول در کشور
  3. همچنین در این گزارش هیات مدیره خبر از سرمایه گذاری قریب الوقوع در دو پروژه خرید کشتی جهت حمل محصول و احداث واحد یوتیلیتی داد.

بلاتکلیفی ادامه دار دعوی حقوقی با «مبین»

در ادامه مجمع، حسابرس شرکت به قرائت گزارش حسابرسی پرداخت که مهمترین بند آن مربوط به پرونده اختلاف حساب این شرکت با پتروشیمی مبین در مورد نرخهای خرید سرویس های جانبی از این پتروشیمی است.

در این بند آمده است در شهریورماه سال 92 جهت تامین نیازهای فاز دوم پتروشیمی زاگرس قراردادی با پتروشیمی مبین منعقد شد که چون در این قرارداد مبالغ سروریس ها به صورت کتبی توافق نشده بود سبب ایجاد اختلاف حساب 98 میلیارد تومانی فی مابین شده است.

 گفتنی است اهم اختلاف نظر این دو شرکت در خصوص نرخ گذاری گاز اکسیژن است که پتروشیمی مبین نرخ فروش خود را 10.7 سنت اعلام کرده اما پتروشیمی زاگرس این نرخ گذاری را صحیح نمی داند و رقم خرید 5 سنت را گزارش کرده است. از این رو این پرونده از تابستان سال گذشته در مرکز ملی رقابت با موضوع انحصاری بودن تولیدات شرکت پتروشیمی مبین مطرح و دردست پیگیری است. در نتیجه حسابرس از عدم تعدیل حساب ها از بابت این اختلاف خبر داد و گفت: تعیین آثار مالی مربوطه بر صورتهای مالی مورد گزارش بدلیل عدم تعیین تکلیف اختلافهای یاد شده و حصول توافقات فی مابین امکان پذیر نیست.

و اما بحث شیرین تقسیم سود

در پایان نیز با تقسیم 100 درصدی سود به میزان 740 تومان برای هر سهم و تعیین پاداش هئیت مدیره جلسه به صورت رسمی پایان یافت و ادامه مجمع به پرسش و پاسخ سهامداران اختصاص یافت.

پرسش و پاسخ سهامداران و هیات مدیره

در این بین اهم موضوعات مطرح شده مربوط به تعیین و تکلیف اختلاف با پتروشیمی مبین و همچنین نحوه چاره اندیشی شرکت برای مقابله با شرایط خاص بین المللی آینده در اثر بازگشت تحریم ها بود.

در پی بازگشت تحریم ها فروش شرکت کاهش می یابد؟

دبیر جلسه در خصوص پاسخ به سوال آینده پُرابهام صنعت پتروشیمی در پی بازگشت تحریم ها گفت: متاسفانه در صورت وضع تحریم ها فروش محصولات متانولی کاهش خواهد یافت و از آنجا که مصرف داخلی ناچیز است باید به فکر فائق آمدن بر مشکلات پیش رو باشیم.

 از این رو شرکت تصمیم به خرید کشتی جدید برای حمل محصولات گرفته تا مشکلات سال های 91 و 92 مجددا تکرار نشود. وی همچنین گفت سالانه 150 میلیون دلار هزینه حمل بار می دهیم که با خرید کشتی جدید می توان به میزان در حدود 600 میلیارد تومان کاهش هزینه خواهیم داشت.

همچنین پیش بینی می کنیم با راه اندازی واحد یوتیلیتی سالانه به میزان 500 میلیارد تومان صرفه جویی خواهیم داشت. بنابراین با تحقق این دو سرمایه گذاری مجموعا بیش از یک هزار میلیارد تومان می توان کاهش هزینه ها را پیش بینی کرد.

چرا وعده راه اندازی واحد یوتیلیتی محقق نشد؟

اما یکی دیگر از سوالات حاضران در خصوص وعده مدیریت در مجمع سال قبل پیرامون راه اندازی واحد یوتیلیتی بود که هنوز محقق نشده است. رئیس جلسه در این خصوص گفت: ما امیدوار به حل اختلاف با پتروشیمی مبین بودیم که بعد به نتیجه نرسیدن در این دعوی حقوقی، مصمم به راه اندازی واحد مذکور در آینده نزدیک هستیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر