معاون علمی و فناوری رییس جمهوری مطرح کرد:

صندوق‌های جسورانه در بازار سرمایه، راهی نو برای شرکت‌های دانش‌بنیان

به گفته ستاری حرکت سرمایه گذاری در حوزه دانش بنیان به سمت سرمایه‌گذاری جسورانه علاوه بر اهمیت دادن به صاحبان ایده می تواند منجربه استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه در جهت رشد و توسعه محصولات و خدمات دانش بنیان و همچنین تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی شود.

راه اندازی صندوق های جسورانه از جمله اقداماتی است که درراستای تفاهم نامه سازمان بورس و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کلید خورد تا علاوه بر برقراری ارتباط مجموعه شرکت‌های دانش بنیان با بازار سرمایه زمینه تامین مالی این شرکتها از طریق بازار سرمایه مهیا شود. در حدود یکسال از امضای تفاهم نامه سازمان بورس و معاونت فناوری ریاست جمهوری به منظور راه اندازی این صندوقها می گذرد و در این زمینه اقدامات قابل توجهی به این منظور اجرایی شده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از سنا، در حال حاضر بیش از 190 صندوق فعال در بورس به منظور سرمایه گذاری در حوزه‌های تولیدی وجود دارد  اما با توجه به رشد و فعالیت شرکتهای دانش بنیان و تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی براینکه یکی از راههای تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی حمایت از شرکتهای دانش بنیان و طراحی لازم در این خصوص است ؛ صندوق‌های تخصصی خاص در حوزه خطرپذیر (جسورانه )   به علت نیاز کشور و شرکت‌های دانش بنیان  راه اندازی شدند .

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این زمینه گفته است: راه‌اندازی صندوق‌های جسورانه مسیر برای پیاده سازی ایده‌های نو  در  بازار سرمایه و  بورس  را مهیا کرده  و با راه اندازی این صندوق‌ها بازار جدیدی برای ایده‌های نو ایجاد شده است .

وی درخصوص اهداف پیش روی برای شکل گیری این صندوق ها افزود:فعالیت این صندوق‌ها بسترلازم  برای سرمایه‌گذاری در حوزه شرکت‌های دانش بنیان در بورس را فراهم کرده و با فعالیت این شرکت‌ها در بورس شرایط برای رشد و ارتقای منطقی آنها مهیا می شود.

به گفته ستاری حرکت سرمایه گذاری در حوزه دانش بنیان به سمت سرمایه‌گذاری جسورانه علاوه بر اهمیت دادن به  صاحبان ایده  می تواند منجربه  استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه در جهت رشد و توسعه محصولات و خدمات دانش بنیان و همچنین تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی  شود.

گفتنی است سرمایه‌گذاری جسورانه (Venture Capital) یک مدل سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا و شرکت‌های کوچک با ظرفیت رشد بلندمدت است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر