کد خبر 157214

در گفت و گو با اقتصادآنلاین بیان شد:

بازخوانی تجربه ٨۴ تا ۹٢ ایران در اقتصاد آمریکا/خشونت طلبان در آمریکا قدرت می گیرند

یک کارشناس اقتصادی معتقد است که آمدن ترامپ باعث تکرار تجربه سال های ۸۴ تا ۹۲ در سیاست و اقتصاد آمریکا می شود.

علیرضا عبدالله زاده، فارغ التحصیل اقتصاد دانشگاه هاروارد در گفت و گو با پایگاه خبری اقتصادآنلاین در خصوص آثار پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در اقتصاد کشور گفت: تصور بسیاری از افراد این است که انتخابات امریکا می تواند بر عادی شدن رابطه ما با جهان تاثیر گذار باشد. از جمله آن شبکه بانکی و خریدهای راهبردی مانند خرید هواپیما است. البته این موضوع  در تمام دنیا اثر می گذارد. به طور مثال شاخص داوجونز سقوط رکود شکنی داشت. بازارهای آسیایی نیز ریزش داشتند. هرچند هنوز بورس های امریکا باز نشدند، اما به طور کلی در تمام دنیا اثر گذار بود.

او افزود: ایران نیز به دلیل این که در حال ورود به بازار جهانی است، از این موضوع تاثیر می پذیرد اما نباید این موضوع را جدی ببینیم زیرا بحران های اصلی ایران، بحران های داخلی مانند کسری موجودی صندوق های بازنشستگی و طرح تحول سلامت هستند و نیاز به توافق داخلی دارند. رفع این مشکلات نیاز به همدلی داخلی دارد تا این که بخواهیم بببینم سیاست آمریکا چقدر بر آن اثر می گذارد .

عبدالله زاده در خصوص  روند ریزشی در بازار های جهانی نیز گفت: انتخاب ترامپ و هم سو شدن جمهوری خواهان در 3 قسمت ریاست جمهوری، مجلس سنا و مجلس نمایندگان که بیشتر آن ها به دنباله ایزوله کردن اقتصاد و حمایت از بازار های داخلی خود هستند. در سایر بازارها به خصوص بازار کشورهایی مانند چین و ژآپن و مکزیک و کانادا که به آمریکا صادرات دارند، تاثیر منفی وارد می کند. البته شاید این کشورها به دنبال تعادل های جدید باشند که خود را اداپته کننند.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: این موضوع یادآوری می کند که اصلاح کنندگان سیاسی و اقتصادی باید تعامل جدیتری با بدنه اجتماع داشته باشند. همان طور که مشاهده می شود، حرکت های خوبی که اوباما در آمریکا انجام داد، متاسفانه به دلیل این که تعامل جدی با مردم نداشته است، ماندگار نشد و یادآور تجربه اصلاحات 76 تا 84 است که به دلیل این که در بسیاری از افراد جامعه رسوخ نکرده بود که چرا اصلاحات کار درستی است و واکنش در جهت عکس داشت.

او افزود: بنابراین اعتقاد دارم که آمریکا در حال تکرار این تجربه است و می توان بازخوانی سرنوشت ایران از سال 84 تا 92 را برای آمریکا بازنویسی کرد. اکنون افراد نخبه حتی در حزب جمهوری خواه به حاشیه خواهند رفت، زیرا ترامپ جمهوری خواه اصیل نیست. از این به بعد اقشاری  به روی کار خواهند آمد که بیشتر خشونت طلب هستند و به شعارهایی مانند مخالفت با مسلمان ها و سیاهپوست ها برمی خیزند. این گروه احتمالا تا مدت ها قدرت می گیرند و بحران های زیادی ایجاد خواهند کرد.

 

 

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۵ ۰


  وقتى ترامپ جمهورى خواه اصيل نيست كه نيست چگو نه مجلس سناونمايندگان با رئيس جمهورهمسو هستند

 • مردمپرست
  ۱ ۲

  (( اعلامیه حمایت از ارزش پول ملی ))

  (ارزش پول ملی.... حق مسلم ماست......کاهش ارزش پول....ظلم بر این ملت است)

  کلید حل مشکله, فقر و گرانی .......در حمایت از ارزشه, پول ایرانی

  بی ارزش ترین پول دنیا, ریال ایرانی شد ...بلاخره در دنیا اول شدیم ....

  عصرایران - قیمت دلار در سال 1384 ، زمانی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور شد و دولت را تحویل گرفت ، 902 تومان بود و (صبح روز دهم مهر1391) به مرز 3000 تومان رسید , این در حالیست که هر دلار در سال 1357 که 7 تومان بود, بعد از گذشت بیش از 25 سال در سال 1384 به 902 تومان رسیده بود یعنی با رشد بیش از 129 برابر ......!!!
  این اعداد نشان می دهند, از سال 1384 , دلار در این سال ها بطور باورنکردنی به یکباره دوباره در سال 1391 حدود 3.3 برابر شده و به همین میزان نیز از ارزش پول ملی کاسته شده است...!!!
  همچنین زمانی که احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور سوگند خورد که "درحراست از مرزها و استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور(( جان و مال و ناموس )) از هیچ اقدامی دریغ نورزد" (اصل 121 قانون اساسی) و بر روی صندلی ریاست جمهوری نشست ، هر قطعه سکه بهار آزادی 96 هزار تومان بود ولی امروز یک میلیون و 160 هزار تومان است که افزایشی قریب به 13 برابری را نشان می دهد.*

  تازه ترین نرخ برابری ارزهای مختلف اعلام شده توسط صندوق بین المللی پول نشان می دهد ریال ایران در برابر دلار کم ارزشترین پول در بین کشورهای محاسبه شده است.
  به گزارش جهان، در گزارشی که صندوق بین المللی پول از نرخ برابری ارز کشورهای مختلف اعلام کرده است ریال ایران در بین کشورهای مختلف جهان در برابر دلار آمریکا بی ارزش ترین پول می باشد.

  این در حالی است که در چند سال گذشته خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرده بود، ریال ایران دهمین پول کم ارزش دنیاست. بر اساس آن گزارش در سال ۲۰۰۵ میلادی هر دلار آمریکا برابر ۸ هزار و ۷۶۴ ریال بود، کم ارزش ترین پول خارجی در برابر دلارآمریکا لیر ترکیه بود که هر دلار آمریکا بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیر ترکیه ارزش داشت.
  بدین ترتیب ریال ایران در فاصله ۶ سال به کم ارزش ترین پول جهان در برابر دلار آمریکا تبدیل شده است.....
  حال,حفظ ارزش پول ملی, در کشور ما وظیفه کیست..!؟؟؟

  مردم عزیز ایران بیدار شوید و از ارزش پول ملیتان در مقابل این سیستم فاسد دلالان بانکی و دلار فروشان غارتگر دفاع کنید و جلوی کاهش ارزش پول ملی تان که قدرت خریدتان است,را بگیرید... کاهش ارزش پول مساویست با تورم ,گرانی و فقر, فساد, فهشا و فشارهای مالی و هزاران بدبختی دیگر...... لطفاً, آگاه و بیدار شوید,

  ارزش پول ملی ...حق مسلم ماست.....کاهش ارزش پول......غارت از این ملت است.

  کلید حل مشکله,فقر و گرانی..........در افزایش ارزشه, پول ایرانی

  مردم لطفاً حمایت و همت کنید و این اعلامیه حمایت را بین همه مردم منعکس کنید......

 • علی
  ۲ ۱

  با دیدگاهی که اینجا گفته شده تا حدودی موافق هستم. اعتقاد دارم حداقل نیمی از کسانی که به ترامپ رای دادند 4 سال بعد سرخورده خواهند شد. چرا که بسیاری شعارهای ترامپ قابل اجرا نیست