کد خبر 451271
  • صفحه اصلی
  • بیشترین دارایی‌های بازار مالی اسلام متعلق به کدام کشور است؟
بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال۲۰۱۹؛

بیشترین دارایی‌های بازار مالی اسلام متعلق به کدام کشور است؟

پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گزارش جدید بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۹ منتشر و پیشنهادات خود را مطرح کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، در مقدمه گزارش جدیدی که از سوی پژوهشکده با عنوان "بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال  ۲۰۱۹ " انجام شده، آمده است: تقاضا برای خدمات و محصولات منطبق با شریعت در جهان با سرعت در حال افزایش است؛ بطوریکه ارزش دارایی های مالی اسلامی با رشد ۳ درصدی در سال ۲۰۱۸ به ۲.۵ تریلیون دلار رسیده است.

در این میان، ایران، عربستان و مالزی هر یک با دارایی هایی به ارزش بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار بیشترین سهم بازار مالی اسلامی را از لحاظ دارایی ها به خود اختصاص می دهند و کشورهایی همچون مراکش، قبرس و اتیوپی توانسته اند رشد سریعی را تجربه کند.

در این میان، صکوک نسبت به سایر بخش های صنعت مالی اسلامی از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است و برای اولین بار انتشار جهانی آن از مرز ۱ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۸ عبور کرده است و انتظار می رود در سال های آینده نقش برجسته تری داشته باشد. در حقیقت، طی سال های اخیر، بسیاری از بازارها علاقه بیشتری به جمع آوری سرمایه از طریق ابزار صکوک نشان داده اند.

در این گزارش ۱۳۱ کشور در ۸ منطقه مختلف جغرافیایی از لحاظ شاخص های توسعه مالی اسلامی (IFDI) " مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته اند. مجموع نمرات اختصاص یافته به این شاخص های توسعه مالی در ۵ حوزه توسعه کمی دانش آموزش و تحقیق)، نظارت (حاکمیت)، مسئولیت اجتماعی شرکتی و آگاهی (اطلاع رسانی نشان می دهد که کشورهای مالزی، بحرین و امارات همچنان از لحاظ توسعه بازاهای مالی اسلامی پیشگام هستند و بازارهای مالی اسلامی نوظهور با بیشترین پیشرفتهای مالی نیز متعلق به کشورهایی همچون ازبکستان و اتیوپی است.

بررسی ها نشان می دهد دیجیتالی شدن به عنوان یک تحول عمده در سراسر بخش های مختلف صنعت مالی اسلامی پدیدار شده است و می تواند کل نظام مالی جهانی را دگرگون نماید. در این میان، بازارهای توسعه یافته به بازنگری در مقررات و چارچوب های مالی اسلامی ادامه می دهند و فن آوری مالی (FinTech) اسلامی با انتشار صکوک مبتنی بر بلاک چین به همراه تحولات موجود در بازارهای آمریکا و انگلیس توانسته است از توسعه قابل توجهی برخوردار گردد.

با توجه به تحولات اخیر در بخش های مختلف صنعت مالی اسلامی و اکوسیستم پیرامون آن، پیش بینی ها نشان می دهد که پتانسیل رشد این صنعت بالا بوده و ارزش دارایی های نظام مالی اسلامی با نرخ رشد متوسط سالانه ۵٫۵ درصد از سال ۲۰۱۸ تا سال ۲۰۲۴ به ارزش حدود ۳.۸ تریلیون دلار خواهد رسید. در ادامه به معرفی شاخص های توسعه مالی اسلامی و رتبه بندی کشورها به تفکیک هر یک از این شاخص ها می پردازیم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

ارسال نظر