به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در اینستاگرام خود نوشت: بانک مرکزی و سیاستگذاری پولی و ارزی در شرایط عادی کاری پیچیده است البته این به معنی عدم بیان آنچه بانک مرکزی انجام می‌دهد نیست و من نیز بر این اساس همواره تلاش کردند تا صادقانه سیاست‌ها را به مردم عزیز توضیح دهم تا خطای شکل گیری واقعی انتظارات را کاهش دهنم این بخشی از وظیفه من است.

1. در مقوله رشد نقدینگی علیرغم اینکه در سیاست پولی جدید کانال انتقال سیاست پولی حجم نقدینگی نیست ولی در هر صورت بار دیگر یادآور می شوم که رشد نقدینگی از ابتدای امسال تا نیمه خرداد در مجموع با احتساب خرید ارز منابع مقابله با کرونا و تنخواه دولت به ۶.۲ درصد رسید حتی اگر در بدبینانه ترین حالت همین روند را تا آخر سال داشته باشیم (که بسیار بعید است) نرخ رشد نقدینگی کمتر از رشد سال گذشته بوده و در راستای همان هدف تورمی است بی اطلاعی برخی از اطلاعات واقعی نباید دستاویزی برای تشویش اذهان و دمیدن بی‌ثباتی شود.

2. دلایل نوسانات بازار ارز را توضیح دادم بدیهی است برای چنین دوره‌هایی که تکانه های کوتاه مدت را در اقتصاد تجربه می‌کنیم هیچ بانک مرکزی متعهد و آگاهی منابع خود را در بازار نمی پاشد بانک مرکزی قطعاً با نوسانات سفته‌بازی مقابله می‌کند و روند سه روز اخیر نیز نشان داد که بازارسازی قدرتمند در بازار از هرگونه بی‌ثباتی و تلاطم جلوگیری خواهد کرد خیرخواهان می‌دانند که ارز پاشی با مقابله با جریانات سفته‌بازی متفاوت است تکانه اخیر موقتی است و در حال گذر و بانک مرکزی بدون هیچ هیجانی حرکت بازار ارز را رصد کرده و همانند دو سال گذشته با مدیریت نوسانات بازار را به سمت تعادل هدایت خواهد کرد.

photo_2020-06-26_23-41-54

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    دلار و کردید ۲۰ تومان حالا به تعادل می رساند هیچ کاری هم نمی تونید بکنید