اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

افزایش نرخ سود بانکی، راهکار کنترل نرخ ارز/ بازار پول نباید فدای حمایت از بورس شود

با توجه به روند صعودی نرخ ارز، وضعیت بازار سرمایه و افزایش قیمت‌‎ها در بازارهای دیگر بنظر می‌رسد افزایش نرخ سود سپرده‌ها برای کنترل وضعیت بازار ارز باید در اولویت بانک مرکزی باشد.

اقتصادآنلاینصبا نوبری؛ به دنبال تصمیم بانک‌ها در اجرای مصوبه کاهش نرخ سود سپرده‌ها، رییس کل بانک مرکزی هم ماه گذشته پس از اعلام اینکه نرخ بهره در بازار بین بانکی کاهش یافته است رونق بازار سرمایه و سرازیر شدن نقدینگی به سمت این بازار را اتفاقی خوب دانست.

اما با کاهش نرخ بهره، جذابیت بانکها برای نگه‌داشتن سرمایه‌های مردم کم شده است. با توجه به افزایش نرخ ارز و انتظاراتی که در بازار در جهت افزایش بیشتر قیمت دلار به وجود آمده است به نظر می‌رسد بانک مرکزی برای اینکه از افزایش بیشتر نرخ ارز جلوگیری کند باید به دنبال افزایش نرخ سود سپرده‌ها برود تا بتواند بازار ارز را کنترل کند زیرا اگر شرایط فعلی ادامه یابد با ادامه کاهش عرضه ارز در بازار، افزایش نرخ ادامه خواهد یافت.

در این رابطه میثم رادپور، کارشناس اقتصادی با بیان اینکه سیاست‌های متناقضی توسط بانک مرکزی در پیش گرفته شده است، گفت: بانک مرکزی نرخ تورم را 22درصد هدفگذاری کرده است، بنابراین نرخ بهره باید افزایش یابد، چرا که در حال حاضر نرخ بهره واقعی منفی است، ولی اقدامی در این جهت توسط بانک مرکزی صورت نگرفته است.

وی افزود: همچنین دولت و بانک مرکزی این روزها همواره از حمایت از بازار سرمایه صحبت می‌کنند ولی وقتی شما بخواهید برای کاهش نرخ تورم، نرخ سود سپرده را بالا ببرید با وجود اینکه این کار به نفع بازار پول است و تورم را می‌خواباند اما به ضرر بازار سرمایه هم هست پس باید تکلیف روشن شود که دولت قصد حمایت از کدام سمت را دارد. زیرا اگر به نفع بازار سرمایه نرخ پایین نگه داشته شود بازار پول با مشکل مواجه می‌شود.

این کارشناس ادامه داد: یکی از راه‌های تامین مالی دولت این است که یا دارایی‌هایش را در بازار سرمایه بفروشد یا اینکه اوراق عرضه کند، فروش دارایی‌هایش را که به تاخیر انداخته است و دلیل آن هم مشخص نیست ولی در شرایط فعلی باید اوراق را به خوبی بفروشد تا به بازار فشار آمده و قیمت‌ها پایین برود و آن زمان نرخ بهره به 26تا25درصد برسد.

رادپور با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید اقداماتی برای افزایش نرخ سود در بازار بین بانکی هم انجام دهد، گفت: نرخ بهره با دستور تکان نمی‌خورد اما متاسفانه بانک ‌مرکزی ذخیره‌ای ندارد که بفروشد زیرا در گذشته خریدی انجام نداده است پس دولت تا می‌تواند باید اوراق عرضه بکند تا نرخ بالا برود و فکر تامین مالی ارزان نباشد.

وی در رابطه با راه افزایش نرخ سود سپرده، خاطرنشان کرد: برای این کار بانک مرکزی باید به سراغ بازار بین بانکی برود که پول در بازار بین بانکی گران شود و نرخ سپرده افزایش یابد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • محمدی
  ۱ ۱

  با این نظر غیر کارشناسی مخالفم همه می دانیم که قیمت ارز و کالا ، با توجه به حجم ریال داخل کشور بدست می آید ، برای کاهش قیمت ارز و کالا باید چاپ ریال ممنوع شود ، سود سپرده بانکی صفر گردد ، از کلیه معاملات مردم ۱۵٪ مالیات دریافت و در بانک مرکزی سوزانده شود

 • محمدی
  ۱ ۱

  جالبه که نه فرمایش خداوند در قرآن را که سفارش و تأکید به قرض الحسنه شده را قبول داریم و نه سیستم بانکداری کشورهای پیشرفته را که سود سپرده بانکی حدود دو درصد در سال است و در بعضی هم بانک از مشتریان خود وجهی جهت نگداری پول گرفته و هیچ سودی هم نمی دهد ، مهم اینکه نباید چاپ ریال نیز انجام شود و باید ممنوع گرددم ، ممنون .

 • محمدی
  ۱ ۱

  در قرآن سفارش به قرض الحسنه شده ولی با بی توجهی به قرآن و خداوند متعال ، سود سپرده و ربای بانکی فراگیر شده ، از طرفی چاپ ریال نیز باعث کوچکتر شده سفره مردم شده که این کار شرعی نیست و این عمل زشتی است ، در کشورهای پیشرفته ، سپرده ها ی بانکی قرض الحسنه است و دولتها هم چاپ پول نکرده و از سفره مردم نمی برند ، خدا نیزبا ایران و ایرانی قهر کرده و هیچکس در آرامش نیست ، به قرآن برگردید .

 • محمدی
  ۱ ۱

  سپرده ها را قرض الحسنه کنید و چاپ ریال را ممنوع و از کلیه معاملات مردم ۱۵٪ مالیات دریافت و بسوزانید .

 • ناشناس
  ۱ ۱

  بانکها با جمع آوری سپرده های مردم و دادن وامهای بدون ضابطه الان دچار مشکل مالی و مطالبات مشکوک الوصول هستند. و همچنین با وارد شدن به بنگاه داری به تورم دامن زده اند و تقصیر را گردن بازار سرمایه و بورس میاندازند.. بانک باید وامهای کوچک به مردم نیازمند بدهد و تامین نقدینگی شرکتها ، از بازار سرمایه انجام شود اگر هر کدام کار خودشان را انجام دهند مشکلی پیش نمیاید و از تداخل فعالیت و موازی کاری جلوگیری میشود، ولی متاسفانه بانکها نمیخواهند از عملکرد سنتی خود عقب گرد نمایند. وگرنه مردم و شرکتها میخواهند کارشان انجام شود، نه با بانک پسرخاله هستند ، نه با بورس.

 • محمدی
  ۰ ۰

  اقتصاد اول دنیا را امریکا دارد ، آنها سود سپرده بانکی را کمتر از ۲٪ در سال اعلام کرده اند یعنی قرض الحسنه و چاپ دلار نکرده و حجم پول ملی شان در داخل کشوور ثابت است ،