کد خبر 446363

رئیس کل بانک مرکزی:

دیگر در تامین ارز برای واردات گشاده‌ دستی نمی‌کنیم/ وضعیت اقتصادی کشور رشد خوبی را طی می‌کند

رییس کل بانک مرکزی گفت: دیگر مثل گذشته در تامین ارز برای بخش‌های مختلف از جمله واردات گشاده دستی نمی‌کنیم و آن را فقط برای تامین مواد اولیه، دارو و کالاهای اساسی اختصاص می‌دهیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، عبدالناصر همتی عصر دوشنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران با بیان اینکه اگر بنا باشد همه کالاها را از خارج تامین کنیم تولید ملی شکل نمی گیرد ادامه داد:  سیاست های ارزی برای این است که بتوان نیاز ارزی کشور را در کنار حمایت از بخش تولید و تولیدکنندگان کشور تامین کرد.

همتی اظهار داشت: سختگیری های ارزی در دو بخش میان و بلند مدت اتخاذ می شود و تلاش می کنیم تا با شکل گیری تولید، تولید و صادرات کشور از وارادت پیشی بگیرد.

رییس کل بانک مرکزی گفت: اخبار نشان می دهد وضعیت اقتصادی کشور رشد خوبی را طی می کند و آمار سال گذشته نیز با وجود پیش بینی رشد منفی اقتصاد غیر نفتی کشور, در بخش های مختلف کشاورزی و صنعت رشد خوبی داشت.

 وی خاطرنشان کرد: خود این پیش بینی ها موجی را در جامعه ایجاد می کند اما در پایان سال ۹۸، با وجود همه فشارهای اقتصادی, شاهد رشد مثبت اقتصاد غیر نفتی کشور بودیم.
همتی ادامه داد: میزان رشد اقتصادی در سال ۹۸ در بخش کشاورزی ۸.۸ درصد و صنعت و معدن ۲.۳ درصد ثبت شد.
رییس کل بانک مرکزی گفت: رشد بخش خدمات تا پایان فصل سوم سال ۹۸ مثبت و قابل توجه بود و شاخص ۳.۸ درصد را نشان می داد اما در اسفند با شیوع ویروس کرونا این بخش دچار شوک شد.
وی اضافه کرد: بخش خدمات در شکل گیری تولید ناخالص داخلی نقش دارد و با شیوع ویروس کرونا در فصل چهارم سال ۹۸، شاهد رشد منفی ۰.۲ درصدی بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • محمدی
    ۰ ۰

    فروش دلار به قیمت ۴۲۰۰ تومان خیانت به مردم است زیرا رانتها آنرا چپاول کرده و واردات با قیمت ارزان را به قیمت ارز آزاد می فروشند و حتی اگر کالایی هم با ارز دولتی عرضه شود ، ثروتمندان چون خرید بیشتری می کنند ، یارانه بیشتری را دریافت می کنند ، بنابر این امروز ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید و همان مقدار ارز را به قیمت آزاد فروخته و بصورت هدفمند و مستقیم به خانواده های زیر خط فق کمک گردد .

  • ناشناس
    ۰ ۰

    سلام طبق قانون وزارت علوم کشور وموسسات اعزام دانشجو به دانشگاه آلمان اعزام می شوند. ولی بانک مرکزی متاسفانه متاسفانه متاسفانه یورو دولتی قطع شده وکشور آلمان به این افراد نخبه اگر پناهنده شوند یورو می دهند.به داد نخبه ها برسید. یورو دولتی به این نخبه ساکن در کشور غریب بدهید تا به قانون وزارت علوم که در سابقه است سهل انگاری ننمایند.ممنون