کد خبر 420178

رئیس کل بانک مرکزی:

برقراری ارتباط تحریم ناپذیری با نظام پولی دنیا، خارج از چهارچوب FATF/ بانک مرکزی در جهت تسهیل پایدار نیازهای تجاری کشور تلاش می‌کند

رئیس بانک مرکزی در اینستاگرام نوشت: بر اساس تجارب گذشته و برنامه‌هایی که بانک مرکزی بر مبنای ساز و کار بازار دارد، نرخ ارز به تدریج به تعادل ساختاری خود باز خواهد گشت.

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی، در اینستاگرام خود نوشت: این روزها، برخی نوشته ها و مصاحبه های من در خصوص FATF مورد استناد افرادی از گرایش های مختلف قرار می گیرد. در این زمینه ذکر این نکته را ضروری می دانم که بانک مرکزی، نهادی تخصصی و حرفه ای است و در مراکز تصمیم سازی و تصمیم گیری نظرات کارشناسی خود را گفته و بر آن اصرار می ورزد. کما اینکه، در مورد FATF نیز در دولت، مجلس و در مجمع تشخیص مصلحت نظام، موضع بانک را به صراحت بیان کردم. لذا، همانطور که در مجمع، بر اساس مصالح ملی نظر خود را گفته ام، به همان صراحت در مقابله با جو روانی که دشمنان، با تکیه بر تصمیم FATF، برای لطمه زدن به اقتصاد کشور و بی ثبات کردن بازارها،. ایجاد می‌کنند، بر مبنای وظیفه و مصالح ملی عمل کرده‌ام باز هم تاکید می‌کنم:کشورمان توانسته است تا حدود زیادی ارتباط تحریم ناپذیری با نظام پولی و مالی دنیا، خارج از چهارچوب FATF، برقرار کند و بانک مرکزی نیز، با همراهی سایر بخشهای اقتصادی، تلاش خود را در جهت تسهیل پایدار نیازهای تجاری کشور، بی‌وقفه ادامه خواهد داد.

در همین راستا طی چند روز گذشته صدها میلیون دلار ارز مورد نیاز واردات مواد اولیه و واسطه ای کارخانجات توسط صادرکنندگان در بازار ثانویه عرضه شده است، ولی به هر تقدیر حواشی تصمیم FATF، تلاش سودجویان و سفته بازان، نوسانات غیر ساختاری و ناپایداری در بازار ارز به وجود آورد.

این نوسانات برای بانک مرکزی جدید نیست و بر اساس تجارب گذشته و برنامه هایی که بانک مرکزی بر مبنای ساز و کار بازار دارد، نرخ ارز به تدریج به تعادل ساختاری خود منطبق با متغیرهای واقعی اقتصاد کشور باز خواهد گشت.

4441e965-e666-4f2d-a32c-b54382c4206f

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • مهدی
  ۰ ۰

  افرین دلار بایستی بشود هزارتومان تا کسی نتواند سود جویی کند و زندگی مردم را نابود کند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  محکم بکویید نظر مجمع صحیح نبوده وکارشناس نیست

 • حسین
  ۰ ۰

  بع... بع !!!

 • علی
  ۰ ۰

  خلاصه و مفید دلار هفته آینده پایین میاد