کد خبر 417171

رئیس کل بانک مرکزی:

نقش عمده افزایش خالص ذخایر ارزی کشور در رشد نقدینگی/ بانک مرکزی در مهار تورم موفقیت نسبی داشته است

رئیس کل بانک مرکزی در اینستاگرام خود نوشت: بانک مرکزی در یک سال گذشته تا حدود زیادی در مهار تورم و نرخ ارز موفقیت نسبی داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در اینستاگرام خود نوشت: توضیح چند نکته را ضروری می دانم

آمارهای رشد نقدینگی باید با توجه به روند های بلند مدت متغیرهای پولی کشور تحلیل شود، به طوری که رشد نقدینگی امسال اندکی از میانگین رشد نقدینگی ۵۰ ساله کشور که ۲۵ درصد بود، بیشتر است. افزوده شدن خالص ذخایر ارزی کشور نقش عمده‌ای در این رشد داشته است، هم زمان باید دقت شود که شرایط نسبتاً مساعد، زمینه شروع رشد اقتصادی غیر نفتی و کاهش فشار تورمی را ایجاد کرده است. در ضمن، به هنگام شوک شدید هزینه‌ای و افزایش اندازه اسمی اقتصاد، تلاش برای کنترل بیشتر رشد کمیت های پولی، رکورد را تعمیر می کرد. در تحلیل آمار متغیرهای پولی، به کاهش شدید اضافه برداشت بانکها، کنترل موثر سود بانکی و در بعد خارجی به کاهش بدهی خارجی به افزایش ذخایر نیز توجه شود. علیرغم فشار تحریمی حداکثری، پیش بین های بدبینانه از طوفان تورم و رشد افسار گسیخته نرخ ارز، بانک مرکزی در یک سال گذشته تا حدود زیادی در مهار تورم و نرخ ارز موفقیت نسبی داشته است. در کنار تاب آوری بی نظیر ملت ایران در مقابل فشارهای گوناگون آمریکا، در کنترل متغیرهای پولی و ارزی نیز، علی‌رغم شرایط سخت تحریمی، توفیقات خوبی حاصل شده است. مبارزه با سفته بازی و پولشویی و کنترل جریان ریال و مهار التهابات ارزی از طریق مدیریت علمی بازار، رشد صرفاً ۵ درصدی نرخ ارز در بازار آزاد، نسبت به ابتدای سال و پیش بینی پذیر نمودن بازار ارز و روند کاهنده تورم و مثبت شدن رشد اقتصادی غیرنفتی، نمونه‌هایی از این توفیقات است. همزمان با اقدامات انجام گرفته، اجرای عملیات بازار باز و تغییر چارچوب سیاستگذاری پولی به سمت مهار تورم و اصلاح ترازنامه بانکها، در حال انجام است.

index

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    اقای همتی اویل خوب کار کردی ولی الان ؟
    در ضمن اکنون که نرخ سود بانکی نصف تورم است پس چرا الکی پول بی پشتوانه چاپ می کنید تا ریال را لی ارزش کنید و بدهیهای دولت را کم کنید؟