{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 410855

رئیس کل بانک مرکزی:

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: در حال حاضر بازار ارز ثبات خوبی دارد و بانک مرکزی بر این بازار مسلط است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت، عبدالناصر همتی عصر امروز (یکشنبه ۲۹ دیماه) در حاشیه نشست کمیسیون اقتصادی با دستور کار آخرین وضعیت بانکی کشور، گفت: در جلسه امروز گزارش کاملی از سیاست‌های ارزی و پولی بانک مرکزی شامل عملیات بازار باز، طرح گام، بازار متشکل ارزی و غیره ارائه شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بازار ارز ثبات خوبی دارد و بانک مرکزی بر این بازار مسلط است، افزود: برای بهبود وضعیت بازار پول نیز سیاست عملیات بازار باز در حال اجرا است؛ اگرچه طی ۴۰ سال گذشته به دلیل شرایطی خاص این سیاست در کشور اجرایی نشد اما با یک سال کار مداوم و دریافت مجوز از نهادهای قانونی آئین نامه‌ها و ضوابط آن آماده شده است.

عضو کابینه دوازدهم درباره تأثیر عملیات بازار باز بر وضعیت بازار پول کشور، اظهار کرد: با اجرای سیاست عملیات بازار باز به جای اینکه نرخ سود به صورت دستوری در سیستم پولی تعیین و بی هدف به دنبال کنترل تورم باشیم، تورم به صورت هدفمند تعیین شده و بر مبنای این نرخ، سود کوتاه مدت بانکی مشخص می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: از طریق خرید و فروش اوراق اسلامی که توسط خزانه داری کل کشور منتشر و توسط بانک‌ها خریداری شده، حجم پول را تغییر داده و نرخ سود کوتاه مدت بانکی مورد نظر تعیین می‌شود.

اجرای عملیات بازار باز زمان‌بر است

همتی ادامه داد: عملیات بازار باز، ابزارِ مهمِ سیاست پولی است که بانک‌های مرکزی در تمام دنیا در حال اجرای آن هستند. امیدوارم ما نیز بتوانیم به تدریج این سیاست را در ایران اجرایی کنیم البته اجرای آن زمان‌بر است.

رئیس کل بانک مرکزی درباره منابع مالی مورد نیاز برای افزایش وام ازدواج به ۱۰۰ میلیون تومان برای زوجین در سال آتی، گفت: از نمایندگانی که رقم جدید را تصویب کردند، بپرسید.

ارسال نظر

 • irany
  ۰ ۰

  یادمون نرفته اولش گفته قیمت دلار از این بالاتر نمی رود را مردم چیز نیستند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اقای همتی 13500 تومان خوب است؟اقای همتی شما باید سعی در پایین اوردن ارز کنید کوچکترین تکان سیاسی کهخدا را شکر هر روز است بلافاصله قیمت را بالا می برد و سود بانکی واقعا با تورم. در یک سطح است
  با رفتار و گفتارتان تناقض دارد

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری