کد خبر 379094

در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح شد:

کارت‌های متصل به سپرده‌های سودده باید جمع شود/ پرداخت سود و نگرفتن کارمزد منطقی نیست

یک کارشناس اقتصادی تاکید کرد: کارت‌های بانکی باید تنها باید به سپرده‌های غیرسودده تعلق بگیرد.

اقتصادآنلاین - صبا نوبری؛ کامران ندری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: بانک‌ها برای تراکنش‌ها کارمزد اولیه‌ای را به بانک‌ مرکزی پرداخت می‌کنند و  غیر از پوزها از برخی تراکنش‌های دیگر کارمزد هم دریافت می‌کنند اما بخش عمده تراکنش‌ها از طریق پوزها انجام می‌شود که عملا رایگان است و بانک‌ها هزینه‌ای از مشتریان بابت این خدمات دریافت نمی‌کنند.

وی افزود: حدود دو سال قبل هم بحث اخذ کارمزد از پوزها هم مطرح بود که البته کار سختی است زیرا سوال پیش می‌آید که وقتی کسی از یک فروشگاه ده هزار تومان خرید بکند باید چقدر کارمزد بپردازد و یا آن را باید فروشنده پرداخت کند یا خریدار؟

ندری با تاکید بر اینکه بانک‌ها باید کارت‌های متصل به سپرده‌های سودده را جمع آوری کنند، گفت: این کار منطقی نیست که هم به سپرده‌گذار سود پرداخت شود و هم از او کارمزدی گرفته نشود.

وی ادامه داد: بانک‌ها برای این که سپرده‌ها را جذب کنند هر دو خدمت را ارائه‌ می‌دهند و در واقع دو نوع سود به سپرده‌گذار پرداخت می‌کنند؛ یکی سود روی سپرده‌ها و دیگری اینکه کارمزدی که باید برای خدمات کارتی پرداخت شود را از آن‌ها دریافت نمی‌کنند.

البته به گفته این کارشناس به نظر می‌رسد این دو بار پرداخت سودها برای بانک‌ها مسئله‌ای نباشد و ظاهرا به دلیل رقابت با بانک‌های دیگر و یا هر مسئله‌ای به انجام این کار تمایل داشتند.

ندری در خصوص راه‌حل این مشکل گفت: سپرده‌های سودده نباید متصل به کارت باشند و کارت باید فقط برای حساب‌هایی باشد که سودی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد و از این طریق مشکل تا حدودی حل خواهد شد. فکر می‌کنم در سایر کشورهای توسعه یافته هم اینگونه است و کارت فقط به سپرده‌های غیر سود ده تعلق می‌گیرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اینم نظری بود دادی

 • قاسم شیرزاد ینگی اباد
  ۰ ۰

  اقای ندری خواب دیدی که مردم دو ریال دربانک پول دارند تو هم برای انها نقشه خوب کشیدی مملکتی مثل ایران که رویکنج خابیده این کار برایش عیب اور است برو خدا روزیتو جای دیگر عطا کند مردمبه فلاکت افتادن پس تو خبر نداری بازنشسته ها دو ریل پول در بانک دارند تو هم از این راه ازشون بگیر کار دیگر بلد نبودی به غیر از این

 • Ayat
  ۰ ۰

  سلاسلام آره مردم کارت دستشون باشه با کاراشونه پولشون بر می دارند کاری بکنید مرد بیایند حضورا پولشونه بگیرند صدتای یکی میاد پول می ماند این یک کلک دیگره آدم پولدار سود سپرده نمیخواهد

 • Jafar
  ۰ ۰

  آیا روزی میرسد که دولت ضمن اجرای اصول قانون اساسی مربوط به وطیفه اش نسبت به ملت دست خودرا از جیب ملت در اورد منکه بعید میدانم اشتعال بیمه وعدم دغدغه تامین سلامت تحصیل مسکن حق شهروندی و....

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ایشون بیجا حرف میزنه راست میگه بره به مشکل دلار و طلا و مسکن و تورم حل نظر بده

 • ایمان
  ۰ ۰

  سلام خواهشا یه بار یه نظر بدین که سود تو جیب مردم بره نه فقط از مردم بکنین یه نظر بدین که بانکهای دولتی راحت بدون دغدغه بجای وام ۲۵ درصد وام ۴ تا ۱۰ درصد به مردم بدن

 • انسانیت
  ۰ ۰

  حرومزاده ها زورشون به مردم رسیده که بگن این کارو کنیم یکم مشکلشون حل میشه جیب مارو خالی کنن

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری