رئیس کل بانک مرکزی:

قیمت ارز پایین آمد اما چسبندگی در قیمت کالاها وجود دارد/ شروع تست گرم بازار متشکل ارزی

رییس بانک مرکزی گفت: تکلیف بدهی چند هزار میلیارد دانه‌درشت‌ها در کمیته فرادستگاهی بانک مرکزی در حال بررسی است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت با اشاره به این‌که مصوبه دیروز مجلس شورای اسلامی در مورد بدهکاران بانکی با هماهنگی بانک مرکزی تهیه شده است، اظهار کرد: کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نظر‌های ما در این طرح را لحاظ کرد امیدوارم با تصویب این طرح کمک خوبی برای پرداخت بدهی معوق بدهکاران زیر دو میلیارد تومان باشد.
وی در ادامه گفت:، اما لیست بدهکاران عمده فرق می‌کند. هفت - هشت نفر تا ۱۰ نفر دانه درشت هستند که رقم بدهی آن‌ها چند هزار میلیاردی است که توسط کمیته فرادستگاهی بانک مرکزی بدهی این افراد در حال بررسی است. دیروز هم در جلسه مبارزه با مفاسد اقتصادی مطرح شد و معاون اول رویس‌جمهور دستور دادند که گزارشی از آن‌ها تهیه شود.
رییس بانک مرکزی همچنین درباره آخرین خبر از تشکیل بازار متشکل ارزی تصریح کرد: تشکیل این بازار در حال نهایی است و در آینده نزدیک ایجاد می‌شود. ما تا مطمئن نشویم بازار خوب کار می‌کند و به شفاف‌سازی کمک می‌کند آن را راه نمی‌اندازیم. در حال حاضر تست گرم آن شروع شده است.
همتی در مورد ارز‌های دیجیتال خاطر نشان کرد: این مساله پیچیده است و اکنون در حال بررسی در کمیسیون اقتصادی دولت است، اما باید خیلی دقیق هم در صحن دولت بررسی شود.
رییس بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که چرا با توجه به کاهش قیمت ارز قیمت اجناس کاهش نیافته است، خاطر نشان کرد: ارز در یک شرایط باثباتی قرار دارد و امیدوارم این روند ادامه یابد، اما چسبندگی در قیمت کالا‌ها وجود دارد و باید صبر کنیم تا قیمت کالا‌ها به تدریج کاهش یابد و مقاومت‌هایی هم در این زمینه وجود دارد. این ادعا هم درست نیست، چون ارز نیمایی کمی بالا رفته است، قیمت کالا‌ها پایین نمی‌آید، زیرا متاسفانه حتی کسانی که از نیما ارز گرفته بودند قیمت محصولات خود را با قیمت آزاد عرضه کردند. به هرحال من معتقدم که قیمت‌ها باید پایین بیاید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • علی
  ۲ ۰

  چسبندگی نیست جناب همتی .. طمع است در بازار و آنهایی که شما سعی میکنی با هاشون راه بیایی!
  اصولا انها فقط یک عده فرصت طلب هستند.

 • مهدی
  ۰ ۰

  سلام اتفاقا وقتی دلار بباید پایبن ما اینقدر بگیر وببند نداریم وکالاها وخدمات پاببن خواهد امد و یک ضرر هنگفت شامل فرصت طلبان خواهد شد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  قیمتو نگه دارید دیگه. از هفته همینطور رفت بالا. من نیاز داشتم هر چی صبر کردم گفتم فردا اصلاح میشه فردا اصلاح میشه نشد.مجبور شدم یورو 14.100 بخرم.حالا که ما خریدیم از فرداش دوباره برگشت پایین. ثبات نداره.. این از همه بدتره.هیچکس تکلیفش معلوم نیست.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  قیمتو نگه دارید دیگه. از اول هفته همینطور رفت بالا. من نیاز داشتم هر چی صبر کردم گفتم فردا اصلاح میشه فردا اصلاح میشه نشد.مجبور شدم یورو 14.100 بخرم.حالا که ما خریدیم از فرداش دوباره برگشت پایین. ثبات نداره.. این از همه بدتره.هیچکس تکلیفش معلوم نیست.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اولا، اگه 2 ماه تونستی دلار رو زیر 12 تومن نگه داری، اون وقت ادعای ارزانی کالا و تثبیت بکن.
  ثانیا، در مورد اقدام برای مافیای پول و بانک، شما فقط شوکولات به حساب میای.