کد خبر 362264

برگزاری هشتمین نشست رییس کل بانک مرکزی با اقتصاددانان؛

بازار باز مهم‌ترین ابزار برای کنترل نرخ بهره کوتاه مدت است/ بازار متشکل ارزی ابزار لازم برای سیاست‌گذاری ارزی در بانک است

هشتمین نشست دوره‌ای رییس کل بانک مرکزی با اقتصاددانان عصر دیروز با محوریت موضوعاتی همچون بازار متشکل ارزی، عملیات بازار باز، نقدینگی و تورم برگزار شد.

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی ضمن اشاره به کارکرد و ویژگی های بازار متشکل ارزی به عملیات بازار باز اشاره و تاکید کرد: بازار باز مهم‌ترین ابزار برای کنترل نرخ بهره کوتاه مدت است و در بسیاری از بانک‌های مرکزی به کار می‌رود.  

بنا به گفته رییس کل بانک مرکزی، این بانک در نظر دارد از تجارب کشورهای دیگر در زمینه عملیات بازار باز به واسطه برگزاری کارگاه‌های آموزشی بهره‌مند شود.

عالی‌ترین مقام بانک مرکزی تاکید کرد که این بانک با اجماع نظرات، وسواس و دقت نظری خاص و با اطمینان حاصل کردن از آمادگی‌های مورد نیاز نسبت به عملیاتی کردن بازار متشکل ارزی و نیز عملیات بازار باز اقدام می‌کند.

به گفته همتی، اجرایی کردن عملیات بازار و شکل گیری بازار متشکل ارزی نهادسازی مناسبی است که ابزارهای مورد نیاز بانک مرکزی را برای سیاست‌گذاری پولی و ارزی در اختیار این بانک می‌گذارد.

اقتصاددانان حاضر در نشست نیز ضمن تقدیر از اقدامات بانک مرکزی برای حفظ تعادل در بازار ارز، راه‌اندازی بازار متشکل ارزی و اقدام به عملیات بازار باز، این دو را از مهم‌ترین ابزارهای سیاست‌گذاری بانک مرکزی در حوزه پولی و ارزی دانستند و خواستار دقت نظر در به کارگیری آنها شدند.

اصلاح ساختار نظام بانکی، کنترل نقدینگی، مهار نرخ تورم، رفع موانع تولید، بهبود وضعیت مشعیتی مردم و جلوگیری از عدم تعادل درآمدی از طریق سیاست های پولی و مالی، توجه به ترکیب و مقاصد و مبادی تجاری ایران و ضرورت اصلاح آن در جهت کاهش تاثیرپذیری از تحریم ها و انتظام بخشی به عملیات بانک ها از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • علی
    ۰ ۰

    خواستم عرض کنم بررسی تجارب اقتصادی سایرکشورها بسیارمفید است اما بکاربردن انها مستلزم مقایسه صدها گزینه دیگراست که در کشورهای گوناگون با هم متفاوت است. بطور مثال شاید در دیگر کشورها برای تعادل قیمت از سیاست خریدوفروش ارز توسط بانک مرکزی در بازاراستفاده میشود تا عرضه و تقاضا را متعادل کند اما در کشورما با افزایش قیمت ارز خرید بیشتر و با کاهش قیمت فروش بیشترمیشودکه این بر خلاف قانون عرضه و تقاضاست .آیا میتوان همان تجربیات اقتصادی را اعمال نمود؟ پس بهتر است سیاستهای ارزی دولت دقیقا مطابق با شرایط واقعی اقتصاد ما اتخاذ و عملی گردد.ضمنا حذف 4 صفر از پول ملی بکجا انجامید؟