کد خبر 349568
همتی اعلام کرد؛

سیاست‌گذاری بانک مرکزی برای مهار نرخ تورم/ رشد ۲۳درصدی نقدینگی در سال ۹۷

رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی از برنامه اش برای مهار تورم خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین، رییس کل بانک مرکزی از برنامه‌ریزی برای برون رفت از شرایط خاص اقتصادی کشور به ویژه مهار نرخ تورم خبر داد.

 عبدالناصر همتی در یادداشتی اینستاگرامی نوشت: علیرغم نوسانات اقتصادی سال پیش، با اقدامات کنترلی، رشد نقدینگی در سال ۹۷ معادل ۲۳ درصد، یک واحد درصد بیشتر از سال ۹۶ و ۷ واحد درصد کمتر از سال ۹۴ ثبت شد.

وی ادامه داد: در شرایط حاضر نباید با تشدید نااطمینانی، تقاضای داخلی تشدید شود، به‌ همین دلیل، بانک مرکزی برای برون رفت از شرایط خاص اقتصادی کشور به دنبال راه حل‌های بهینه، مدرن و امکان پذیر برای کنترل نوسانات متغیرهای کلان و به ویژه مهار نرخ تورم است. در ساختار سیاست پولی جدید و به کمک عملیات بازار باز، بانک مرکزی به دنبال آن است که با مدیریت نرخ سود کوتاه مدت و تغییر کانال اثرگذاری سیاست پولی، نرخ تورم را به صورت پایدار مدیریت کند.

رییس شورای پول و اعتبار افزود: بدیهی است، سیاست‌های پولی پیشین در کنترل مقداری کل‌های پولی، با ساختار جدید سیاست‌گذاری پولی اصلاح شده و نااطمینانی کنترل تقاضای پول کاهش پیدا خواهد کرد. شرط موفقیت این سیاست‌های اصلاحی، انضباط مالی دولت و اصلاح ناترازی ترازنامه بانک‌هاست که به یاری خدا با قوت پیگیری خواهد شد.

 

ارسال نظر

 • محمدی
  ۱ ۰

  تنها و تنها علت گرانی ارز و کالاها ، چاپ ریال و بالا بردن حجم ریال در داخل کشور است و چنانچه حجم ریال به مقدار سال ۱۳۵۷ برسد ، یک دلار معادل ۷۰ ریال و یک پراید معادل سی هزار تومان خواهد شد ، بنابر این چاره کار بسیار ساده است ، پلمپ کردن دستگاههای چاپ اسکناس و توقف چاپ اسکناس ، حذف سود سپرده بانکی و قرض الحسنه کردن آن ، حذف یارانه دهکهای پنجم تا دهم و حذف یارانه بنزین و تهیه و توزیع و قیمت گذاری بنزین را به بخش خصوصی دادن و حذف ارز دولتی و رانتی ۴۲۰۰ تومانی ، از خریداران خودرو ، خانه ، کالا و خدمات و بنزین ۱۰٪ مالیات دریافت و نیمی از آنرا بابت تسویه بدهی دولت در بانک مرکزی سوزانده ، تا حجم ریال و قیمتها نیز کاهش یابد .

 • رضا
  ۰ ۱

  بورس بهترین مکان برای جذب نقدینگی است

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همیشه آمار خوشگل اعلام میشه بعد رئیس بعدی که میاد کاشف به عمل میاد که مثلا 25 درصد نبوده و 40 درصد بوده!
  تا بوده همین بوده.