کد خبر 332622

در هشتمین همایش بانکداری الکترونیکی مطرح شد؛

همتی: ابعاد کمک‌رسانى سامانه‌هاى پرداخت به نظام بانکى/ مهاجرت از کارت‌هاى بانکى مغناطیسى به هوشمند

رییس کل بانک مرکزى با تشریح ابعاد کمک رسانى سامانه‌هاى پرداخت به نظام پولى و بانکى گفت: مهاجرت از کارت‌های بانکی به صورت مغناطیسی به کارت بانک‌های هوشمند یکى از ابعاد مهم این سامانه‌ها است.

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، عبدالناصر همتی با ارسال پیام تصویری به هشتمین همایش بانکداری الکترونیکی اظهار کرد: سامانه های پرداخت و تسویه، از ابزارهای مهم سیستم بانکی و پولی کشور است که این سامانه ها می توانند در دو بعد به بانک مرکزی کمک کنند.

وى ادامه داد: یکی از این بعدها، نظارتی است؛ کما اینکه در طول بحران ارزی که در اواسط سال پیش آمد و کشور ما تحت تاثیر تحریم های ناعادلانه و غیر انسانی دولت امریکا قرار گرفت، حملات سفته بازانه در بازار ارز شدت گرفت و ما با کنترل بر تراکنش های بانکی، آن را به کمک ابزارهای دیگر در بازار ارز تخفیف داده و آرامش بر بازار حاکم شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: بعد دیگر مربوط به کسب و کارها است؛ به این معنا که بیش از 200 میلیون تقاضا به این سامانه ها وارد می‌شود که به شدت می تواند افزایش یابد؛ این مربوط به کسب و کارهای نوپا در جامعه است، این در حالی است که «برداشت مستقیم» است که اکنون در اغلب بانکهای کشور عملیاتی شده و به عنوان یک ابزار و بستر مهم برای توسعه کسب و کارهای نوپا یا استارتاپ ها به کار گرفته می‌شود.

وی با بیان این که با راه اندازی این سیستم و استفاده آن از سوی کاربران و افرادی که به دنبال توسعه بیزینس های خود در جامعه هستند، دغدغه فعالان از نظر جمع آوری وجوه از بین خواهد رفت؛ تصریح کرد: این دغدغه مهمی است که این سامانه بتوانند وجوه حاصل از کسب و کار از سوی فعالان اقتصادی جمع آوری شود.

رییس کل بانک مرکزى اضافه کرد: سومین اتفاق مهم در صحنه بانکداری الکترونیک، مهاجرت از کارتهای بانکی به صورت مغناطیسی به کارت بانکهای هوشمند هستند که این تحول مهمی به نظر می رسد.

همتى در پایان گفت: همچنین ایجاد پلت فرم برای بلاکچین ها نیز در دستور کار است که بر این اساس، پلت فرم لازم طراحی شده که این امکان را به ما می دهد که از این بستر، برای توسعه و ثبت فعالیت های خود استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر