کد خبر 288573

سیگنال تلخ در دورهمی برج لاجوردی

مروری بر مراسم تودیع و معارفه همتی و سیف

همانطور که پیش‌بینی می‌شد و بسیاری انتظار داشتند، در مراسم تودیع و معارفه رئیس کل بانک مرکزی، بحث‌هایی در رابطه با ارز مطرح شد که سیگنال منفی از سوی همتی برای رانتخواران بازار ارز را به همراه داشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، امروز ـ شنبه ـ برج لاجوردی بانک مرکزی میزبان مهمانانی بود که برای مراسم تودیع و معارفه رئیس کل بانک مرکزی آمده بودند. از معاون اول رئیس‌جمهور گرفته تا وزیر اقتصاد، وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر راه و شهرسازی و مدیران عامل بانک‌ها در این مراسم حضور داشتند. در این مراسم ولی‌الله سیف که حدود پنج سال در بانک مرکزی به عنوان رئیس کل حضور داشت، خداحافظی کرد و عبدالناصر همتی جای او نشست.

در سخنرانی‌هایی که انجام شد ولی‌الله سیف در ابتدا مروری بر عملکرد چند ساله خود، هرچند به طور مختصر داشت و به عادت همیشگی خود متن مکتوبی را مرور کرد.

او در شرایطی بانک مرکزی را ترک کرد که انتقادات بسیاری به سمتش روانه بود و حتی در مواردی از رئیس‌جمهور می‌خواستند که وی را برکنار کند؛ اما سیف در اظهاراتش گفت که می‌خواهد با توجه به شرایطی که او در بانک مرکزی بوده، نقد منصفانه‌ای درباره‌اش داشته باشند.

وی ساماندهی موسسات غیرمجاز، مهار تورم و البته ثبات ارزی را از دستاوردهای خود اعلام کرد. باید توضیح داد که ثبات بازار ارز در سخنان سیف همانطور که خود به آن اشاره داشت به زمانی برمی‌گردد که وی بانک مرکزی را تحویل گرفت و بازار ارز در نوسان شدیدی بود، اما به مرور این بازار کنترل و از ثبات نسبی برخوردار شد تا اینکه در حدود یک سال گذشته این ثبات تا حد زیادی از بین رفت. سیف البته دلایل بهم ریختگی بازار ارز را نیز مورد اشاره قرار داد که از جمله آنها شرایط خاص بین‌المللی بود.

در بخش دیگری از این مراسم، عبدالناصر همتی به بیان اظهاراتی هرچند کوتاه پرداخت. وی البته در ابتدا از اینکه به او گفته‌اند مسئولیت سختی را در شرایط موجود پذیرفته، سخن گفت و البته به شوخی این را هم را گفت که عادت ندارد که مکتوب صحبت کند، اما این بار به طور استثنا به دلیل شرایط خاص این کار را انجام می‌دهد. به هر حال همتی اولین اظهارات خود را در سمت رئیس کل بانک مرکزی مطرح می‌کرد و با توجه به مسائلی که در بازار ارز وجود داشت سعی کرده بود که محتاطانه در این باره سخن بگوید.

از صحبت‌های رئیس کل جدید بانک مرکزی می‌توان برای رانتخواران بازار ارز احساس خطر کرد. به هر حال در ماه‌های گذشته و با توجه به سیاست جدیدی که در حوزه ارزی اتخاذ شده فضایی هم برای رانتخواری عده‌ای از جمله واردکنندگان ایجاد شد. اختلاف قیمت نرخ رسمی‌ که دولت آن را قبول کرده و در حد ۴۴۰۰ تومان است با نرخ بازار آزاد که به ۹ هزار تومان می‌رسد رانت عظیمی را از نگاه کارشناسان به وجود آورده که به نظر می‌رسد همتی حذف این رانت را با توجه به برنامه‌هایی که دارد مورد هدف قرار داده است.

اما دیگر سخنران این مراسم معاون اول رئیس‌جمهور بود که ضمن تقدیر از ولی‌الله سیف درخواست‌هایی را از همتی داشت. از جمله اصلاح نظام بانکی، کنترل نقدینگی، ساماندهی معوقات بانکی و شرایط ارزی.

اما نکته جالب در این مراسم این بود که کرباسیان که وزیر اقتصاد است و رئیس کل بانک مرکزی به پیشنهاد او مورد تایید رئیس‌جمهور قرار می‌گیرد هیچ حرفی نزد و حتی سخنرانی هم نداشت. به هر حال انتظار می‌رفت وزیر اقتصاد کشور در زمان انتخاب رئیس کل جدید بانک مرکزی سخنانی برای گفتن داشته باشد.

این مراسم در حالی به پایان رسید که هیچ مسئولی حاضر نشد در شرایط خاص موجود به سوالات خبرنگاران پاسخ دهد و مسئولان بدون گفت‌وگو با خبرنگاران بانک مرکزی را ترک کردند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر