کد خبر 277568

آغاز بازپرداخت سپرده‌های موسسات مالی از فردا

بازپرداخت سپرده‌های تا سقف یک میلیارد تومان سپرده گذاران در موسسات مالی منحل شده از دوشنبه ۲۱ خرداد آغاز می‌شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از صدا و سیما، محمدعلی کریمی گفت:­ از آخرین مراحل ساماندهی موسسات غیرمجاز به عنوان یکی از ماموریت‌های اصلی بانک مرکزی در طول فعالیت دولت‌های یازدهم و دوازدهم، بازپرداخت سپرده سپرده گذاری تا سقف یک میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: تاکنون سپرده گذاران موسسات افضل توس، وحدت (آرمان) و سپرده گذاران تشکیلات البرز ایرانیان، سپرده خود را تا مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان، سپرده گذاران موسسه فرشتگان تا ۲۰۰ میلیون تومان و سپرده گذاران تعاونی غیرمجاز ثامن الحجج تا ۳۰۰ میلیون تومان دریافت کرده بودند.

کریمی اضافه کرد: با این کار بیش از ۹۸ درصد از سپرده گذاران تسویه حساب شدند و ۲ درصد باقیمانده در تصمیم اخیر تا مبلغ یک میلیارد تومان می توانند تسویه و دریافت کنند و آن هایی که بیش از یک میلیارد تومان سپرده داشتند هم می توانند تا مبلغ یک میلیارد تومان را دریافت کنند.

وی گفت: بانک عامل بازپرداخت سپرده های تعاونی ثامن الحجج، بانک پارسیان؛ تعاونی فرشتگان موسسه کاسپین و موسسه وحدت یا آرمان، موسسه اعتباری ملل؛ افضل توس، بانک آینده و تشکیلات البرز ایرانیان بانک تجارت است.

سخنگوی بانک مرکزی افزود: سپرده گذاران از روز دوشنبه می توانند بر اساس مواردی که در سایت این بانک ها و احتمالا بانک مرکزی درج می شود مراجعه کنند.

کریمی اضافه کرد: سپرده گذارانی که ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان سپرده دارند از تاریخ ۲۱ تا ۲۴ خرداد؛ بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان از ۲۹ خرداد تا ۲ تیر ؛ بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان در ۶ تیر ؛ ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان در ۱۰ تیر؛ ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان در ۱۳ تیر ؛ ۷۰۰ تا ۹۰۰ میلیون تومان در ۱۹ تیر ؛ ۹۰۰ تا یک میلیارد تومان در ۲۴ تیر و بیش از یک میلیارد تومان در ۲۷ و ۲۸ تیر می توانند به شعب مربوط مراجعه کنند.

وی گفت: سپرده گذاران باید مدارک خود را ارائه کنند و اسناد مربوط احراز شود و در مدت یک هفته بررسی و سپس پول به حساب آن ها پرداخت می شود.

کریمی افزود: سه میلیون و ۲۶۲ هزار نفر­ گرفتار این موسسات بودند که ۹۸ درصد از آن ها قبلا تسویه شده اند و حدود ۲۹ هزار و ۵۰۰ نفر باقی ماندند که با این اقدام ۲۸ هزار و ۱۰۰ نفر تعیین تکلیف می شوند.

وی ادامه داد: کمتر از ۱۴۰۰ نفر باقی می مانند که بیش از یک میلیارد تومان در موسسات حساب دارند که آن ها هم تا یک میلیارد تومان را دریافت می کنند.

سخنگوی بانک مرکزی گفت: اگر مشکلی بود مردم می توانند با شماره تلفن ۲۹۹۵۴۸۵۵ واحد ارتباطات مردمی بانک مرکزی تماس بگیرند.

کریمی اضافه کرد: بر اساس مصوبه سران سه قوه و با تدبیر و اذن مقام معظم رهبری تصمیم بر این شد که قوه قضائیه با دقت، قاطعیت و سرعت به پرونده مدیران و سهامداران عمده متخلف این تعاونی ها رسیدگی کند؛ در عین حال درباره پوزها یا پایانه های فروش هر مرکز فروش که به این دستگاه ها نیاز داشته باشند باید به بانک عامل یا یکی از شرکت های پرداخت مراجعه کنند، اگر دستگاهی بدون تائیدیه های شبکه بانکی عرضه شود به شبکه بانکی وصل نخواهد بود و هرکسی­ آن را بخرد، ­دچار مشکل خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    آقا بدو که پول داغ و تازه رسید از چاپخونه مرکزی، بدو که دیر بجنبی کلاهت پس معرکه هستش :-)