ایجاد ثبات نسبی در بازار ارز

بانک مرکزی اعتقادی به میخکوب شدن نرخ ارز ندارد/ تعدیل نرخ ارز با توجه به وضعیت تراز تجاری و وضعیت متغیر بنیادی اقتصاد کلان

بانک مرکزی اعتقادی به میخکوبی نرخ ارز ندارد و تلاش کرده است تا نرخ ارز را تثبیت و در کوتاه مدت در بازار ثبات ایجاد کند.

به گزارش اقتصادآنلاین، معاون پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، گفت: بانک مرکزی اعتقادی به میخکوبی نرخ ارز ندارد و حتی طی روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت محدود نرخ ارز بودیم. حمید زمان زاده، درباره ثبات بازار ارز بدون میخکوب نرخ، اظهارداشت: بازار ارز در ماه های اخیر به دلیل مجموعه عوامل داخلی و خارجی با تلاطم هایی مواجه شد که خوشبختانه با اقدامات دولت و بانک مرکزی در بحث بازار ارز و مقررات گذاری در این حوزه ثبات نسبی در بازار ایجاد شد.

وی ادامه داد: از طرفی همزمان بانک مرکزی نیز تلاش کرد تا نرخ ارز را تثبیت و در کوتاه مدت در بازار ثبات ایجاد کند. در چند روز اخیر هم شاهد افزایش محدوده نرخ ارز بودیم که این نشان دهنده این است که بانک مرکزی اعتقادی به میخکوب کردن نرخ ارز در یک نرخ مشخص ندارد.

معاون پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در ادامه خاطر نشان کرد: از آنجایی که تعدیلات لازم با توجه به وضعیت تراز تجاری و وضعیت متغیر بنیادی اقتصاد کلان صورت خواهد گرفت، بنا بر مجموعه این شرایط بازار در حال حاضر شرایط باثباتی دارد.

زمان زاده در ادامه گفت: همچنین خروج آمریکا از برجام نیز با موضع گیری معقولانه دولت مواجه شد که موجب حفظ ثبات بازار و چشم انداز مثبت شد. وی درباره مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا، روسیه و چین و تاثیر آن بر بازار ارز اظهارداشت: اگر به توافق با اتحادیه اروپا برسیم تهدیدها و تحریم های آمریکا نیز حداقل تاثیر را بر اقتصاد کشور خواهد داشت.

وی افزود: به نظر من ما می توانیم مذاکرات و برجام را با شرکای اروپایی، چین و روسیه به پیش ببریم و همچنین وضعیت اقتصاد کلان و بازار ارز را با ثبات نسبی مدیریت کنیم

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • امیر
  ۷ ۰

  سلام به نظرتان کشوری وجود دارد که صرافی های خود را تعطیل کند و بگوید ما جلوی نرخ رشد ارز را کنترل کردیم .؟؟؟؟؟ اگر احیانا توریستی به کشور ما بیاید چ کند؟؟؟؟؟

 • ناشناس
  ۸ ۰

  بانک مرکزی به هیچ چیز اعتقاد ندارد

 • ناشناس
  ۷ ۰

  آیا بانک مرکزی به روح اعتقاد دارد؟

 • ناشناس
  ۷ ۱

  باید بفرسیدش روضه اعتقادادش تقویت بشه

 • ناشناس
  ۷ ۰

  تازه شده مثل سیستم مدیریتی ایران که مانند کبک سرشو میکنه زیر برف

  • ناشناس
   ۰ ۰

   البته کبک فقط سرش رو میکنه تو برف، این بزرگواران تا کمرشون رو میکنند تو برف که هیچ صدایی رو حتی احساس هم نکنند.

 • ناشناس
  ۶ ۰

  بانک مرکزی عملا اثبات کرده به این چیزها اعتقادی نداره، اما متغیر کلان اقتصاد رو اگر بخواهید تاثیرش رو حساب کنید دلار به 15000 تومن میرسه ها!

 • ناشناس
  ۳ ۰

  hala ke dolar ra kardand 6500 toman,migooyad eteghadi be mikhkoob shodan-e gheimat nadarad,dast khosh aghay-e rais