کد خبر 271751

نرخ سود برخی بانک‌ها ۲۱ درصد شد

جست وجو بین شعب بانک های دولتی و خصوصی نشان میدهد که باردیگر برخی از خصوصی ها پیشتاز تخلف از دستور بانک مرکزی شده و سودهایشان را بالا برده اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، در هیاهوی نوسانات طلا و ارز در اقتصاد ایران، تعدادی از بانک های خصوصی در نقاط مختلف تهران و سایر شهرها، تلاش دارند که سهمی از نقدینگی سرگردان مردم داشته باشند.

تعدادی از بانک های خصوصی که این روزها به راحتی از مصوبه شورای پول و اعتبار و دستور بانک مرکزی تخطی کرده اند به سپرده گذاران سودهای بالای 21 درصد می پردازند.

این درحالی است که طبق مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده های یکساله 15 درصد و سپرده های کوتاه مدت 10 درصد تعیین شده و بانک ها ملزم به اجرای این مصوبه سودی هستند.

گشت و گذار در شعب بانک های خصوصی و دولتی نشان میدهد که اکثر بانک های دولتی و خصوصی های بزرگ، به دستور بانک مرکزی پایبند هستند ولی تعدادی از بانک های خصوصی تلاش دارند با سودهای بالاتر سپرده ها را جذب کنند.

برخی از این بانک های خصوصی در طرح های خاص خود سودهای بالای 21 درصد را به مشتری پیشنهاد می دهند؛ این بانک ها می گویند: سود 21 درصدی هر ماه به حساب مشتری واریز می شود.

البته تعدادی از این بانک ها برای پرداخت سود سپرده 21 درصدی، محدودیت هایی را در نظر گرفته و به مشتری می گویند: اگر بیش از 100 میلیون تومان در این بانک سپرده گذاری کنید سود بیشتری به حسابتان واریز می شود.

یکی از این بانک ها به مشتریان خود پیشنهاد می دهد که با سپرده گذاری در صندوق سرمایه گذاری این بانک، سود 20 درصدی دریافت کنند. البته مسئول شعبه این نکته را هم متذکر می شود که سود صندوق تضمینی نیست البته تا شهریور 20 درصد را تضمین می کنیم ولی بعد از آن ممکن است 20 تا 40 درصد پرداخت کنیم!

بانک خصوصی دیگری که همواره در مسابقه سودی پیشتاز بوده است و بارها از بانک مرکزی تذکر گرفته، این روزها سود 21 درصدی به سپرده های یک میلیون به بالا می پردازد.

یکی از بانک های خصوصی هم به مشتریان می گوید: سودهایی که پرداخت می کنیم بد نیست و حتماً به تجربه آن می ارزد! در این بانک هم سود 21 درصدی پرداخت می شود.

رقابت سودی بانک های خصوصی درحالی بار دیگر شدت گرفته است و بازار سودی نظام بانکی را بهم ریخته که بانک مرکزی قبلاً به بانک هشدار داده بود نباید از مصوبه شورای پول و اعتبار تخطی کرده و سودها را بالا ببرند.

 استارت تخلف بانک ها از مصوبه سودی شورای پول و اعتبار بعد از تشدید تلاطم های ارزی در بازار زده شد و زمانی شدت گرفت که بانک مرکزی در بسته مدیریت بازار ارز مجوز انتشار اوراق گواهی 20 درصدی را برای دوره چند روزه به بانک ها داد.

 28 بهمن‌ماه سال قبل، بسته سیاستی بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز در قالب سه طرح به اجرا در آمد که در مهم‌ترین آن انتشار اوراق گواهی سپرده با سود 20 درصد قرار دارد. این اوراق در عمل تفاوتی با حساب سپرده 15 درصد نداشته و حتی سود آن پنج درصد هم بالاتر بود. بانک مرکزی این نرخ را برای ایجاد جذابیت و کشاندن نقدینگی به سمت شبکه بانکی تعیین کرده بود تا بتواند تا حدی بازار ارز را کنترل کند.

گفتنی است، بانک مرکزی در زمان ابلاغ مصوبه سودی شورای پول و اعتبار به نظام بانکی بر اجرای سودهای مصوب از 11 شهریورماه سال 96 تاکید کرد و حتی در اطلاعیه از مردم خواست که تخلف های بانک ها در این زمینه را به این بانک گزارش دهند.

بانک مرکزی قبلاً اعلام کرده بود «که در سال‌های اخیر،‌ زمینه لازم برای تحقق کاهش نرخ سود بانکی فراهم شده است، چرا که نرخ تورم، کنترل و در آستانه تک‌رقمی  قرار گرفته است و مؤسسات غیر مجاز فعال در بازار غیرمتشکل پولی نیز که همواره عامل اخلال در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی بودند، به واسطه اقدام ها و تدابیر بانک مرکزی و سایر نهادهای نظارتی تعیین تکلیف شدند.

همچنین یکی از اولویت‌ها و برنامه‌های اصلی دولت دوازدهم حمایت از تولید ملی، افزایش اشتغال و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. بر این اساس همچنان از شبکه بانکی کشور انتظار می‌رود، با اجرای دقیق سیاست‌های پولی کشور و پایبندی متعهدانه و مجدانه به آن‌ها، زمینه رونق تولید و ایجاد اشتغال را در کشور بیش از پیش فراهم کنند.

از سوی دیگر، از هموطنان محترم نیز تقاضا می شود در این مسیر یار و همراه بانک مرکزی بوده و هرگونه تخلف بانک ها و موسسات اعتباری را در اجرای بخشنامه  مربوط به نرخ سود، از طریق  شماره تماس 29954855-021  به بانک مرکزی اعلام کنند. بدیهی است بازرسان بانک مرکزی نیز به صورت نظام یافته و موثر نسبت به نظارت بر  اجرای دقیق بخشنامه اخیر اهتمام لازم را خواهند داشت.»

 با توجه به تشدید تخلف های سودی بانک ها ی خصوصی باید دید که آیا بانک مرکزی به گزارش های دریافتی در این حوزه واکنش نشان داده و بازرسان این بانک گزارش تخلفات را به هیات انتظامی بانک ها ارجاع داده اند یا خیر؟!

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • مردم ایران
  ۵ ۲

  اگر بانک مرکزی می خواهد تورم را کنترل کند و ارزش پول ملی را حفظ کند .. به پیش فروش یکماه سکه ادامه بدهد.. چرا متوقف شد؟؟ در زمانی که دلار در بازار زیر زمینی بالای 6500 تومان معامله می شود و ارزش پول ملی از نصف هم کمتر شده.. سود 15 درصد چه معنای دارد؟؟؟ آیا فقیر کردن مردم در دستور کار بانک مرکزی و دولت است؟؟ اقتصاد دستوری که نمی شود. اجازه بدهید بانک ها با سود بالا نقدینگی را جمع کنند و جلوی تورم را بگیرنند

 • ناشناس
  ۶ ۱

  تورو خدا چندتا از بانکهای مطمئن که سود بالای 20درصدمیدن تو گزارشتون بیارین مردم هم باخیال راحت پولشونو بذارن کمک خرجشون بشه نه اینکه هر صندوق وموسسه که یا پولشون به باد بره یا ارزش پولشون پایین بیاد

 • ناشناس
  ۴ ۱۱

  نافرماني در برابر فرمان خدا بركت رو ازبين ميبره . بانكهاي اين مملكت همه دشمن خدا هستند . خدا با كسي شوخي نداره ..كسي كه نافرماني بكنه مثل فرعون و سربازانش تا ابد ملعون و بدبخت خواهند شد . ربا مثل زنا كثيف و ناپسنده ولي خيلي ها اين زشتي رو ميپوشونند تا مردم مرتكب گناه بشند . بانكهاي ربا خوار دشمنهاي خدا هستند . كاري كه انجام شد بدون جواب باقي نمي مونه ....خدايا ما رو نابود كن جايي رو نداريم از دست اين سيستم فاسد فرار كنيم ...صد رحمت به قوم لوط ...اونها زشتي مارشونرو نميدونند ولي مردم اين مملكت كه ادعاي اسلام دارند ميدونند كه به همون اندازه كه از زنا متنفري از ربا هم متنفري ...خدايا التماس ميكنيم به ما مرگ بده و مارو نابود كن ...ما نميخواهيم در جايي باشيم كه علنا به دستورات شما بيتوجهي و توهين ميكنند ... خدايا مارو نيست و نابود كن چون تحمل ديدن نافرماني تورا نداريم . مردن و نيست و نابود شدن هزار بار بهتر از زندگي در جاييه مه همه نسبت به نافرماني در برابر تو بي تفاوتند و هيچ كس صداش درنماياد ...نكبت بدبختبي و فبلاكت اين مملكت رو بيشتر ميگيره طوري ميشه كه مردم اين مملكت به خاطر سكوت در برابر نافرماني خدا مثل مردم بني اسرائيل برده فرعونيها خواهند شد .

 • احمد
  ۶ ۴

  خب به تو چه

 • سید
  ۵ ۷

  بانک دی سود 21 درصد می دهد به صورت روز شمار . البته فعلا. من یک ماهه اول 21 درصد سود را گرفتم ماه های دیگه معلوم نیست.

 • محمودزارع
  ۸ ۱

  بانک ملی ۸۰میلیون چندسپرده می دهد

 • ناشناس
  ۲ ۱

  سلام حرفتون که میگین بانکهانباید سودزیاد بدن، وقتی میشه مهردرستیروبهش زد،که من جوان وقتی میخوام یک کآرتولیدی راه بندازم دولت ازمن حمایت کنه،تمام تولیدیهابه روزگارسیاه نششتن اونوقت کدوم آدمی حاضرمیشه ریسک تولید به گردن بخره.برای تولید باید پول اجاره بدی! پول مواد اولیه!پول آب برق گاز تلفن!پول کارگر! تبلیغاتوبازاریابی!پول حمل ونقل! پول دارایی ومالیات!ووووو!آخرش بایدبارقیب جنس چینی کو بانصف قیمت داره میفروشه رقابت کنی،مملکت ما بازارمریضی داره،هروقت تونستیم بازارچینو تواین مملکت بکشیم!وانگلیروبه نام دلال ازبین بردین! تازه میتونیم مقدمه چینی برای تولید بکنیم

 • خانم
  ۰ ۰

  تا سیستم بانکی اسلامی نشه و ربا ازش برداشته نشه مشگلات اقتصادی کشور حل نخواهد شد......ان شالله مسیولین با جدیت و بی بهانه برای اسلامی شدن کشور بخصوص بانکها تلاش کنند