کد خبر 270936

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد:

چه کسانی از تخریب سیستم بانکی کشور سود می‌برند؟

شایعاتی که این روزها در فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای منتشر می‌شود و هر روز تلاش می‌کنند هراس و ناامیدی را در کشور دامن بزنند، مدتی است سیستم بانکی و مالی کشور را هدف گرفته و سپرده گذاران را دچار یک تردید و ترس قرار می‌دهند که سرمایه شان در خطر است؛ اما به راستی چه کسانی از این فضای شایعات و دامن زدن به این ترس در سیستم بانکی کشور سود می‌برند؟

به گزارش اقتصادآنلاین، در این آشفته بازار اخبار و شایعات، این گروه که قطعا نه دلسوز کشور و آینده این سرزمین هستند و نه به منافع ملی و امنیت ملی ایران می‌اندیشند هر بار یک بانک را به مداخله در نظام ارزی، بار دیگر مدیر و یا کارکنان بانک دیگر را به دریافت وام‌ها و حقوق‌های نجومی، یک سیستم بانکی دیگر را به بازپس ندادن سپرده‌هایی که اساسا به آن بانک هم ربطی ندارد، یک مجموعه مدیریتی مالی را هم به اجرا نگذاشتن وثایق و آن دیگری را به علت وصول مطالبات بانک و فروش وثایق و بدون مدرک و سند معتبر تخریب می‌کنند و به موج ناامیدی در کشور دامن می‌زنند.

نمی توان مدعی شد و در هیچ جای دنیا هم نمی‌توان قاطعا و صد در صد اعلام کرد سیستم بانکی پاک و شفاف است و درست عمل می‌کند و ادعایی هم نیست که در نظام بانکی کشور ما هم مشکلاتی وجود ندارد؛ اما باید تعمق و تامل کرد چرا اکنون این عده که منافع شخصی، گروهی یا مافیایی خود را دنبال می‌کنند و بر روی نا امن سازی فرایند امنیت سرمایه برنامه ریزی و حتی سرمایه گذاری کرده اند، سعی بر انحراف مسیر سپرده‌های خرد بانکی مشتریان برای خروج از بانک و جاری شدن در بازارهای کاذب و حباب گونه دارند.

گاهی خطا از خودمان هم هست، گاهی بدون دانش و مشورت اسیر تبلیغات مهیج برخی موسساتی شده ایم که سودهای فراتر از نرخ‌های مصوب و ابلاغی بانک مرکزی می‌پرداختند و وارد جریانی از سرمایه گذاری با ریسک بالا شده ایم.

گاهی یادمان می‌رود که فرمول‌ها و بازی‌هایی صحیح سرمایه گذاری را نیاموخته ایم و اساسا کار ما شاید این نباشد و به سرابی دل بستیم و برای کسب سود بیشتر به  ناخواسته به روند معیوب ایجاد اختلال در نظام مالی و سرمایه گذاری کشور قدم گذاشتیم و گاهی هم یادمان می‌رود که به اخطارها و هشدارها هم توجه نکرده ایم اما اکنون معترض هستیم و میدان را در اختیار کاسبان شایعه و یاس در جامعه باز کرده ایم.

آن گروهی که شایعه و تردید را دامن می‌زند مطمئنا هدفش اعتماد آفرینی و حفظ اعتبار و آبرو برای نظام بانکی و کشور و بدون تردید دریافت سود و سرمایه سپرده گذار نیست، این طیف همواره به دنبال ایجاد فضای تردید و خلاء است که بتواند از فضای بی اعتمادی جامعه اهداف رسانه‌ای و عمدتا سیاسی و امنیتی خود را تامین کند.

با یک بررسی ساده می‌توان متوجه شد که جریانی هدفمند، سپرده گذاران  موسسات آرمان و افضل توس را به شیوه‌های مختلف و هوشمندانه هدایت می‌کنند تا در روزهای مختلف و به صورت پراکنده و گروه گروه در مقابل شعب موسسه ملل و  بانک آینده تجمع کنند، طراحی این نوع تجمع‌ها از سوی یک سپرده گذار که فقط و فقط به دنبال بازپس گرفتن پس انداز خود می‌باشد و ذهنیت خاصی به اینگونه عملیات در سطح جامعه ندارد غیرقابل تصور است و به این نکته باید توجه کرد که چرا این نوع رفتار اجتماعی بلافاصله در شبکه‌های خاص ماهواره‌ای و فضای مجازی به سرعت منتشر می‌شود.

هیچکدام از همین شبکه‌ها و رسانه‌ها چه در فضای مجازی و چه در شبکه ماهواره ای، اگر گشایش یا اقدام مثبتی در پرداخت مطالبات صورت می‌گیرد به هیچ عنوان اطلاع رسانی نمی کنند و محتوای جلسات مشترک و مصوبات و اقدامات بانک‌های عامل را به هیچ عنوان به گوش مردم نمی رسانند.

این گروه صرفا تلاش می‌کند تجمعی 20 تا 30 نفره صورت گیرد، یک عملیات روانی ایجاد کنند تا موج ایجاد شود و آنها فضای اعتماد و آرامش را تاریک و خاکستری کنند و از این آب گل آلود ماهی خود را صید کنند.

سپرده گذارانی که یک بار در تور تبلیغاتی موسسات گرفتار شدند، ریسک کردند و طعمه یک جریان طمع کار شدند، باید صبورتر و حداقل با تجربه تر شده باشند و تلاش کنند جلوی شایعه پراکنی‌های جریانی که نه دلش برای این کشور و نظام می‌سوزد، نه به سرمایه و سپرده آنها اهمیت می‌دهد و نه اصلا تمایلی دارد که مشکل آنها حل شود بایستند و کمک کنند این شایعات را متوقف کنند تا در یک جریان آرام و با اعتماد اجازه دهند مذاکرات و مصوبات بانک مرکزی و بانک‌های عامل با منتخبین آنها در مسیری درست حرکت کند و به سرعت حل شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۲ ۰

    اتفاقا کاملا درست میگویند. موسسات مالی و بانکها عملا ورشکسته هستند و هرکس امروز برای بیرون آوردن پولش اقدام نکند، فردا نادم و پشیمان خواهد بود.