کد خبر 214639

بیشتر مردم دور موسسات اعتباری غیرمجاز را خط کشیده‌اند

کمتر از ۴۵ساعت دیگر زمان برای جابجایی سپرده‌ها/ بانک‌ها به بخشنامه اخیر بانک مرکزی پایبند می‌مانند؟

بانک مرکزی اعلام کرده که از یازدهم شهریورماه، بانکها باید نرخ سود ۱۵ درصدی را اعمال کنند؛ بر این اساس با احتساب حدود ۶ روز کاری دیگر، تنها ۴۵ ساعت زمان برای سپرده‌گذاری با نرخ جدید باقی است.

ماراتن بانکها برای جذب سپرده، رسما آغاز شده و در خوشبینانه ترین حالت، کمتر از ۴۵ ساعت دیگر زمان باقی است؛ به این معنا که اگر شنبه تا چهارشنبه را پنج روز کاری با ۸ ساعت کار بدانیم و پنجشنبه را هم به مدت ۵ ساعت به آن اضافه کنیم، آن گاه بانکها و سپرده گذاران تنها تا پایان هفته جاری فرصت دارند تا با نرخ قبلی، در بانکها سپرده گذاری کنند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، بر همین اساس تقلای بانکها برای جذب یا حداقل تمدید سپرده‌های قبلی ادامه دارد، به خصوص اینکه ممکن است باز هم بساط نرخ‌شکنی از سوی برخی بانکها گسترده شود و مردم سپرده‌هایشان را جابجا کنند؛ آن گاه آن دسته از بانکهایی که در چارچوب ضوابط بانک مرکزی پیش می‌روند؛ قطعا متضرران اصلی خواهند بود.

در این میان، گزارش میدانی از شعب بانکی حکایت از آن دارد که برخی کارمندان بانکها، همچنان تلاش خود را برای جذب سپرده‌ها ادامه می‌دهند و همین امر هم سبب شده تا مردم برای کنجکاوی هم که شده، به شعب مراجعه کرده و راجع به چند و چون سپرده‌ها و نرخ‌های سود، سوال کنند.

یکی از کارمندان بانکی، با بیان اینکه مشکل اصلی بانکها صندوق‌های سرمایه‌گذاری بود که به واسطه آن، می توانستند نرخ سود بالاتری را به مشتریان پیشنهاد دهند؛ می گویند: اگرچه نرخ سود در مورد سپرده‌های کوتاه مدت و بلندمدت، در شعب بانکی و در قالب حساب های بانکی، همان نرخ مصوب شورای پول و اعتبار است، اما به هرحال صندوق ها سوپاپ اطمینانی بودند که بانکها می توانستند به واسطه آن، جذب سپرده بیشتری داشته باشند.

وی می افزاید: اکنون بر اساس بخشنامه بانک مرکزی، صندوق سرمایه گذاری بانکها نیز مکلفند که در چارچوب ضوابط خاص خود عمل کنند و زمینه دیگری برای سوددهی وجود ندارد. بنابراین خود این امر، ریزش سپرده‌ها را سبب خواهد شد؛ اگرچه ممکن است که این ریزش، خیلی قابل توجه نباشد.

البته یک بار دیگر هم تجربه شکست مصوبه شورای پول و اعتبار در نرخ سود بانکی وجود داشته و بر مبنای آن، برخی بانکها افتتاح دو نوع حساب را برای واریز سود انجام می دادند؛ به این معنا که در یک حساب، سود بر اساس نرخ مصوب شورای پول و اعتبار واریز می شد و در حساب دیگر، مازاد آن به حساب مشتری واریز می‌شد؛ اما اکنون معاون بانک مرکزی این امر را خلاف مصوبه بانک مرکزی می داند.

در این میان البته سپرده‌گذاران چندان نسبت به کاهش نرخ سود استقبالی ندارند و به طور قطع، به دنبال جایی می گردند که به سپرده هایشان، سود بیشتری دهد، البته به نظر می رسد که بسیاری از آنها، دور موسسات اعتباری غیرمجاز را خط کشیده اند و دیگر سپرده های خود را برای دریافت سود بیشتر، به این موسسات نمی سپارند، بنابراین سپرده گذاری ها حول محور بانکها صورت می گیرد و به طور قطع، سپرده ها اگر قرار باشد برای دریافت سود بیشتر، راه به جایی ببرند، قطعا بانکها و موسسات شناسنامه دار خواهد بود.

نکته حائز اهمیت در این میان، رفتار موسسات اعتباری مجاز است که به طور قطع همسان سازی نرخ سود آنها با دیگر بانکها، سبب کوچ بخش عمده ای از منابع به سمت بانکها می شود، چراکه اگر سپرده گذاری، نرخ سود یکسان را میان یک بانک و موسسه اعتباری دریافت کند، قطعا به دلیل امنیت بالاتر یک بانک، ترجیح سپرده خود را به دست بانک بسپارد تا اینکه آن را در موسسه اعتباری که هنوز به صورت کامل از بانک مرکزی مجوز نگرفته، بسپارد.

به هرحال باید زمان بگذرد تا مشخص شود این بخشنامه به ظاهر سختگیرانه بانک مرکزی برای نرخ های سود، تا چه اندازه پایبند به ضوابطی است که به منظور یکسان سازی نرخ سود و تثبیت آن، به بانکها دیکته شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۴ ۵

  اینجوری که بوش میاد قراره نزولخوری بیشتر باب بشه . کاهش نرخ سود هم کشکه .

 • ناشناس
  ۸ ۱

  با سلام خدمت دوستان ،
  با این تصمیم مطمئن هستم مردم ضرر خواهند کرد و دلال ها سود. برای حفظ ارزش پول نیاز به یک بانک مطمئن دارم تا حدود 200 میلیون را برای یک سال سرمایه گذاری کنم. بنابراین لطفا بانک مناسب با سود حدود 20 درصد معرفی کنید.

  • محمد
   ۱ ۰

   ۲۳%بالای یک میلیون تومن سپرده اگه برداشت کنی دو درصد جریمه میشی بابت مبلغی که برداشت شده میشه روز شمار ۲۱%

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  هر زمان دولت بخشنامه جدیدی می کند تا بتواند دبه کند یا موضوعات قبلی را از یاد ببرد الان مهمترین وظیفه بانک مرکزی پرداخت پول سپرده گزاران کاسپین و ثامن است متاسفانه مجلس ... هم نمی تواند از حق مردم دفاع کند

 • ناشناس
  ۱۶ ۵

  من الان چند روزه کار بانکی دارم میرم میبینم چقدر شعبه ها به خصوص بانکهای خصوصی شلوغه،همه سپرده هاشونو ۱ساله میکنن که ازکم شدن سود درامان باشن.ولی پول ازبانک خارج نمیشه چون مسکن و طلا وارز دیگه سودی نداره.

  • رضا
   ۵ ۲

   با احترام خخخخخخخخ

 • ناشناس
  ۱۵ ۲

  بله، مردم ریختن دارن بلند مدت باز میکنن.