کد خبر 207259

موسسات به دنبال راهکارهای مختلف برای محاسبه نرخ سود

ادغام موسسات مالی غیرمجاز در بانک‌ها چه ضرورت‌هایی دارد؟/ نرخ سود بانکی باید ۳درصد کاهش پیدا کند

مؤسسات مالی غیرمجاز نرخ سود بالاتری را به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهند، بانک‌ها نیز ناچار در رقابت با موسسات غیرمجاز به دنبال راهکارهای مختلفی برای محاسبه نرخ سود به گونه متفاوتی هستند که بتوانند مشتریان خود را حفظ کنند.

علی‌ دینی‌ ترکمانی، عضو هیأت علمی مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در خصوص تاثیر ساماندهی مؤسسات مالی غیرمجاز بر کاهش نرخ سود بانکی، اظهار داشت: در خصوص این دو مورد بحث مدیریت و نظارت بانک مرکزی مطرح است زیرا بانک مرکزی باید بتواند به صورت متمرکز و با سیستم نظارتی قوی بر بانک‌ها و مؤسسات نظارت داشته باشد و بانک‌ها نیز موظفند نرخ سود اعلامی را اجرا کنند.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایلنا، وی افزود: مؤسسات مالی غیرمجاز نرخ سود بالاتری را به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهند، بانک‌ها نیز ناچار در رقابت با موسسات غیرمجاز به دنبال راهکارهای مختلفی برای محاسبه نرخ سود به گونه متفاوتی هستند که بتوانند مشتریان خود را حفظ کنند. این در حالی است‌ که اگر نرخ سود اعلامی ۱۵ درصد است آنها معمولا به گونه‌ای عمل می‌کنند که این نرخ ۱۶ و یا ۱۷ درصد تعیین شود.

دینی با تاکید بر این که ضرورت دارد تا مؤسسات مالی غیرمجاز در شبکه بانکی کشور ادغام شوند گفت: این دست از مؤسسات اجازه نمی‌دهند تا سیاست‌گذاری درستی در نظام بانکی صورت پذیرد.

عضو هیأت علمی مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی‌ در مورد نرخ مطلوب سود بانکی افزود: در حال‌حاضر نرخ تورم ۹ تا ۱۰ درصد است و بر اساس چارچوب تئوری اقتصادی باید نرخ سود بانکی بین ۲ تا ۳ درصد دیگر کاهش پیدا کند تا این نرخ مناسب شود و در کنار آن نرخ سود تسهیلات نیز کم شود.

این اقتصاددان تصریح کرد: در صورتی که نرخ سود بانکی‌ کم شود بخشی از منابع به سمت بازارهای دیگر حرکت خواهد کرد.

دینی‌ افزود: کاهش نرخ سود تسهیلات در کنار کاهش نرخ سود سپرده‌ها باعث افزایش‌ درآمد سرانه و حرکت منابع به سمت تولید خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • پایان
  ۷ ۱۲

  تنها راه افزایش تولید و فرار از رکود ونجات اقتصاد کاهش نرخ سود سپرده ها و بعد زان کاهش نرخ سود تسهیلات هست به طور واقعی نه فقط در حد حرف

  • ناشناس
   ۸ ۳

   عده اي كه سپرده 5ساله در بانكها داشتند و در سال 91 يكباره قيمت ارز 3برابر و املاك 2 تا 3 برابر شد . ضرر اين سپرده گذاران را با كدام نرخ محاسبه مي كنيد؟

 • آقای اقتصادی
  ۸ ۱

  آقای سیف این قدر به سود و موسسات گیر ندید بزارید کار شان را انجام دهند در نهایت ورشکست میشند وشما پول بدون پشتوانه چاپ می کنید وتاوان سپرده گذاران را پرداخت می کنید آخه ما در این بازار رکودی غیر از سود گرفتن با چی زندگی کنیم

 • امیر
  ۷ ۰

  از این حرف ها خیلی زده میشه ولی هیچکدام اجرایی نشده

 • ناشناس
  ۱۰ ۱

  سيستم بانكي را از پرتگاه نجات دهيد تا كي پول بدون پشتوانه چاپ مي كنيد و به سپرده گذران پرداخت مي كنيد؟

 • ناشناس
  ۱۰ ۸

  باید نصف بانک ها و موسسات جمع بشه نرخ سود هم زیر ۱۰درصد باشه مثل همه جای دنیا