نامناسب بودن کاهش دستوری نرخ سود؛

تداوم نرخ سود بالای بانکی عامل رکود اقتصادی است/ جریمه کردن بانک‌هایی که اضافه برداشت دارند

عضو هیات علمی دانشگاه تهران کاهش نرخ سود در نظام بانکی را امری اجتناب ناپذیر می داند و می گوید، تداوم نرخ سود بالا منجر به رکود در اقتصاد می شود.

«تیمور رحمانی» اظهار داشت: اقتصاددانان بر این باورند که در بلندمدت نرخ سود حقیقی باید رقمی در حدود نرخ رشد اقتصادی بلندمدت باشد.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی با بیان اینکه میانگین نرخ رشد اقتصادی بلندمدت در اغلب کشورهای جهان حدود 3 تا 4 درصد است، گفت: اگر نرخ سود بیش از این باشد، مطمئن باشید، رکود ایجاد می کند.

این اقتصاددان تصریح کرد: حتی تصور اینکه بتوان نرخ سود حقیقی را برای مدت طولانی در بازه 10 تا 15 درصد نگه داشت، با منطق رشد اقتصادی پایدار و بلندمدت جور در نمی آید.

رحمانی در عین حال کاهش دستوری نرخ سود را شیوه ای مناسب ندانست و تاکید کرد: بانک مرکزی نمی تواند با یک بخشنامه بانک ها را به کاهش نرخ سود ملزم کند، زیرا در این صورت بانک ها انواع و اقسام ترفندها را برای دور زدن آن اعمال می کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود: بانک مرکزی باید با اعمال سیاست های پولی خود، بانک ها را به سمت رعایت نرخ های مصوب هدایت کند که در این راستان می توان به شیوه هایی چون اعطای خط اعتباری و یا کاهش نرخ ذخیره قانونی برای تامین نقدینگی مورد نیاز بانک ها اشاره کرد.

این اقتصاددان افزود: یکی دیگر از ابزارهای سیاستی بانک مرکزی، جریمه کردن بانک هایی است که اضافه برداشت دارند ولی در مقابل باید بانک هایی که حدود برداشت را رعایت می کنند، تشویق کند.

رحمانی تاکید کرد: به نظر می رسد اعمال همزمان ابزارهای سیاستی و نظارتی بانک مرکزی برای رعایت نرخ سودهای مصوب امری ضروری است تا بانک هایی که بخشنامه ها و مقررات را رعایت نمی کنند، جریمه شوند.

به گزارش ایرنا، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در بیست و هفتمین همایش سیاست های پولی و ارزی از بالا بودن نرخ سود تسهیلات و سپرده های بانکی انتقاد کرد و آن را ضد اشتغال دانست.

اوایل امسال نیز ولی اله سیف رئیس کل بانک مرکزی از بررسی برنامه کاهش نرخ سود در این بانک خبر داد و اعلام کرد که نتایج آن برای تصمیم گیری نهایی به شورای پول و اعتبار ارائه می شود.

بر اساس تصمیم سال گذشته شورای پول و اعتبار، نرخ سود سپرده های یکساله در نظام بانکی 15 درصد و نرخ سود تسهیلات 18 درصد تعیین شده است اما بانک ها به بهانه کمبود نقدینگی و نیز بالا بودن نرخ سود اوراق خزانه اسلامی، این نرخ را رعایت نمی کنند که سبب شده تا نرخ سود برخی سپرده ها در بانک ها به بالای 22 درصد برسد.

مسئولان بانک مرکزی، بارها پرداخت سودهای بالاتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار را بیانگر ناتوانی مسئولان آن بانک در مدیریت نقدینگی و منابع اعلام کرده اند و تاکنون پرونده چندین بانک به دلیل تخلف از مقررات بانکی در این زمینه به هیات انتظامی بانکها ارسال شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • سامان
  ۴ ۲

  کاهش سود خوبه . منتها یه مشکل بزرگی که وجود داره الان اینه که بسیاری از کسایی که شرکت دارن و حقوق میدن توی رکود فعلی بخشی از حقوق رو دارن با سود پرداخت میکنن و اگه کاهش اتفاق بیفته افراد زیادی بیکار میشن .

 • وحید
  ۴ ۶

  خیلی کارها میشه کرد اگر دولت دخالت در سود بانکی نکنه با افزایش قیمتها هم جای سود وام تولید کننده پر میشه هم درامد زای بیشتر داره واردات بسته بشه بخدا همچیز درست میشه خیلی بیشتر از اینا درست میشه و بهتر

  • ناشناس
   ۶ ۲

   واردات بسته بشه همین تولید کننده های عزیز مردم رو مثل شکلات میخورن.کجای کاری تو.الان ۵۴ درصد غذای این کشور وارداتی هست

 • نیما
  ۶ ۸

  هیج جای دنیا ، بانک های کشورها انقدر به سپرده ها سود نمیدهند زیرا این کار یعنی:
  فلج کردن اقتصاد ، نابود کردن تولید ، بیکاری ، عادت دادن مردم کشور به تن پروری ، رکود و در انتها نابودی اقتصاد.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   سود درحد تورم هست،توي اين پنج سال ،صد دردصد سود دادن،ولي هنوز به سيصد درصد و چهار صد درصد سود سال نود نرسيده،

 • ناشناس
  ۴ ۰

  سود بانكي بشود 4درصد. بشرطي كه هر چند سال يكبار دلار 2يا 3 برابر و املاك 2 برابر نشود كه اين آخري اقتصاد را به ركود كشانده است.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  هم رکود هم فلج شدن اقتصاد ایران

 • ناشناس
  ۰ ۰

  كدوم اقتصاد؟!!!!!