کد خبر 196808

تدوین برنامه‌ای برای اصلاح و تقویت نظام بانکی؛

سیف: نرخ سود تسهیلات بانکی باید متناسب با نرخ تورم باشد/باید نظام بانکی اصلاح شود

رییس بانک مرکزی با بیان اینکه؛ نرخ سود تسهیلات بانکی باید متناسب با نرخ تورم باشد برخی می‌خواهند به غلط نگرانی‌های کاذبی نسبت به بانک‌ها ایجاد کنند، تاکید کرد که این نگرانی‌ را قبول نداریم.

ولی الله سیف در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران گفت: یکی از کارهای مثبت انجام شده در چند سال اخیر راه‌اندازی سامانه چکاوک بود که نظمی را در تبادل چکهای بانکی ایجاد می‌کرد که دقت و سرعت را بالا برده و اعتباری را به چک برگرداند.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا،وی افزود: یکی از مراحل تکمیلی به امکان شناسایی چک در مبدأ برمی‌گردد که این کار به صورت الکترونیک انجام شود که یک سامانه به نام صیاد است که به سامانه چکاوک متصل می‌شود و می‌تواند ابعاد مثبت مورد استفاده از چکاوک را توسعه دهد که این در شرف طی مراحل نهایی خود است و ویژگی‌اش این است که چکها باید از استانداردی ویژه در مرحله چاپ برخوردار باشند.

رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه رشد اقتصادی طی 9 ماهه اول سال 95، 11.6 درصد بود گفت: پیش‌بینی ما این است که در کل سال 95 نیز این رشد اقتصادی بالای 10 درصد و دو رقمی خواهد بود اما با توجه به اینکه یکی از عوامل رشد دو رقمی نفت بوده و امسال محدودیت‌هایی دارد در سال 96 با توجه به تحرک مثبت در سایر بخش‌ها فکر می‌کنیم ان‌شاءالله بالای 6 درصد است اما باید به تدریج مورد بررسی قرار گیرد و اطلاعات دقیق‌تری اعلام شود.

سیف درباره برنامه‌های موجود برای کاهش سود تسهیلات بانکی متناسب با تورم تصریح کرد: یکی از کارهای ریشه‌ای که می‌تواند به صورت پایدار در منطقی شدن نرخ سود اثر بگذارد که حول و حوش نرخ تورم است، مهمترین پروژه‌ای که باید عملیاتی شود، بحث اصلاحات نظام بانکی است که آغاز شده و دستاوردهای خوبی نیز داشته است.

وی تأکید کرد: برخی می‌خواهند به غلط نگرانی‌های کاذبی نسبت به بانک‌ها ایجاد کنند که ضمن اینکه ما قبول به ایجاد اصلاحات داریم، این نگرانی‌ها را درست نمی‌دانیم و بانک مرکزی برنامه‌های خود را به ترتیب در جهت تقویت پایداری نظام بانکی به کار می‌گیرد و ان‌شاءالله نتایج آن حتماً مثبت خواهد بود.

رئیس بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که آیا ارز وارد بورس می‌شود یا خیر گفت:‌ ممکن است دو مطلب مورد نظر شما باشد، یکی بورس خرید و فروش فیزیکی ارز است و دیگری بحث مشتقات ارزی.

وی افزود: بحث مشتقات ارزی حتماً می‌تواند در بورس راه بیفتد و ما در شورای عالی بورس آن را مصوب کردیم، اما خرید و فروش ارز در سامانه‌ای شبیه بورس و بین بانکی انجام می‌شود.

سیف همچنین تأکید کرد که تک نرخی شدن ارز از برنامه‌های قطعی است و ان‌شاءالله تا آخر سال اتفاق می‌افتد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره آخرین اقدامات انجام شده در خصوص سپرده‌گذاران موسسه کاسپین اظهار کرد: یکی از کارهایی است که بانک مرکزی به جد روی آن متمرکز شده و هدف اصلی نیز آن است که خسارت مردم را به حداقل برساند چون یک سری موسسات بدون مجوز و نظارت بانک مرکزی شکل گرفتند در نتیجه باعث شده بی‌نظمی‌هایی ایجاد شود و عده‌ای سوء استفاده و کلاهبرداری کنند.

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: خوشبختانه دستگاه قضایی وارد مطلب شده و همکاری خیلی خوبی در رابطه با پیگیری تک تک آنها وجود دارد و عمده‌ترین قسمتی که بانک مرکزی با کمک مرجع قضایی روی آن متمرکز است، شناسایی اموال در درجه اول است که آنها مورد سوء استفاده قرار نگیرند و به محض اینکه این اموال شناسایی شد شروع به پرداخت خواهیم کرد.

وی یادآور شد: در رابطه با موسسه فرشتگان نیز این اتفاق افتاد و با شناسایی اموال و متناسب با آن و با هماهنگی مرجع قضایی پرداخت‌ها آغاز شده و تا 10 میلیون و 20 میلیون انجام شود. البته برخی مزاحمت‌هایی ایجاد کردند که موضوع دنبال می‌شود.

سیف خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم با این شیوه مردم می‌توانند این اطمینان را داشته باشند که بانک مرکزی حداکثر تلاش خود را می‌کند و هیچ راه دیگری با توجه به حساسیت موجود، وجود ندارد.

وی همچنین در توصیه‌ای به استانداران و نیروی انتظامی،‌ گفت: مراقبت کنیم که مجدداً چنین پدیده‌هایی را در آینده نداشته باشیم که بازار اقتصادی شرایط ثبات خود را داشته باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • مظفرخان
  ۰ ۰

  آقای سیف شما مگر نمیدانید با کاهش نرخ سود سپرده پولهای سپرده گذاری شده در بانکها به بیرون از بانکها خواهد آمد و تقاضا را افزایش داده و تورم را سرسام آور خواهد کرد.

 • ناشناس
  ۱۰ ۲

  آره ، ۲ بار ، شما اگه جرأت داری دست به سود بانکی بزن تا مملکت بره رو هوا

  • ناشناس
   ۰ ۰

   زیاد افاضه فضل نکن ، پولاتونو‌ تو روز روشن بهتون نمیدن بازم امیدواریم به نزولخوری !!؟؟؟؟؟

 • ناشناس
  ۱۲ ۳

  امکان نداره! یا باید بانکهای متخلف ورشکست کنند و یا با تورم شما به این بالانس برسید.

 • ناشناس
  ۱۰ ۹

  اگه مثل پارسال فقط رو کاغذ بکنن 15 درصد قطعا هیچ اتفاقی نمی افته ، لطفا کاری کنید که بانک ها دست از سود های موهومی بردارند والله قسم ملت و بدبخت کردند با این رکودی که همش به خاطر سود بانکیه ، آخه ناعدالتی از این بالاتر که یه عده که پول داشتن از رو هوا2.5 برابر شده پولشون انوقت مردمی که رفتن تو کار ضرر کردن ورشکست شدن به قرآن هیچ جای دنیا هیچ دولتی در حق ملتش اینچنین ظلمی نمیکنه

  • ناشناس
   ۰ ۰

   خیلی هم تقصیر دولت نیست، مملکت ما آدم بیکاره نزولخور بیسواد زیاد داره

 • اینده نگر
  ۸ ۲

  سیف هم فقط حرف میزند و هیچ کاری نمیکند

 • ناشناس
  ۱۷ ۱۲

  تنهاترین راه نجات اقتصاد ازرکود سهمگین ونجات بانکها ازورشکستگی جهش قیمت مسکن به 3برابرقیمت کف امروزه حتی به قیمت تورم بالا راه دومی نیست..

 • ناشناس
  ۶ ۱

  تنها را نجات اقتصاد است البته باید ارتباط با بانکها بین الملل نیز تحقق پذیرد تااعتماد سرمایه گذلری خارجی حاصل شود البته اگر رانت خوران ومافیای قاچاق وبر هم زنندگان روابط سالم اقتصادی اجازه دهند که قدرت زیادی هم دارند

  • ناشناس
   ۵ ۰

   تنها راه نجات اقتصاد ایران در 4 سال گذشته احیای سنت رباخواری به صورت رسمی بود که هنوز به جواب کامل نرسیده ولی گویا در همین یکی دو ماه نتایجش به منصه ظهور میرسه!

 • ناشناس
  ۵ ۳

  ناشناس ۱۹:۵۷ درست میگی ، ولی نمیذارن اقتصاد راهشو باز کنه، جلوی مسیر اقتصاد کشور یک سد زدن، این مسیر از راه اصلی خودش منحرف شده، تنها راهش اینه که مسکن قیمت واقعیشو پیدا کنه

  • ناشناس
   ۷ ۸

   سقوط قیمت مسکن ، تنها راه نجات اقتصاد

 • ناشناس
  ۹ ۷

  توجه فرمایید که برنامه دولت ایجاد فضای اشتغاله، برای اشتغال بازارها که مهمترینشون مسکنه باید باید رونق بگیره ، یک پایه اساسی اقتصاد در هر جای دنیا بازار مسکنه، ضمنا در هیچ کجای دنیا سیاست تن پروری. وجود نداره ,رونق و تورم نرمال لازمه ایجاد سرمایه گذاری و‌اشتغاله، پس بیخودی خودتونو توجیه نکنید، سود بانکی میاد پایین، اکثر دارایی های منجمد بانک ها ملک است، پس توجه کنید آقایون خانم ها که حتی برخی خونه هاتونو فروختین گذاشتید بانک، مملکت نمی‌تونه با این سیستم غلط چرخ اقتصادش بچرخه، خودتونو خسته نکنید عن قریبه که ملک‌ بکشه بالا بانک هم املاک لاکچریشو بفروشه، شماهم کفن بپوش

  • ناشناس
   ۴ ۴

   احسنت

  • ناشناس
   ۲ ۲

   دقيقا

 • ناشناس
  ۰ ۱

  ملک بکشه بالا کوخریدار ، مثل اینکه گزارش المانیتور رو نخوندی.درایران دیگه مسکن گزینه مناسبی براسرمایه گذاری نیست با این همه خونه خالی.عن قریب جنابعالی کفن باید بپوشی برا ملکای فروش نرفتت.با این ازدواجا وبچه دارشدنا دیگه کی فکر مسکنه.درضمن بااین هوای آلوده به گردوغبار.