کد خبر 195660

تعاونی‌های غیرمجاز اعتباری ساماندهی می‌شود

پایان ارزیابی دارایی‌های موسسه فرشتگان و آغاز پرداخت سپرده‌ها/ضبط چندین دستگاه خودرو لوکس خارجی از متخلفان

معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: کارشناسی و ارزیابی دارایی‌های موسسه غیرمجاز "فرشتگان" به پایان رسیده و پرداخت سپرده‌های مردم آغاز شده است.

فرشاد حیدری با حضور در استودیوی بخش خبری ۲۱ پنجشنبه شب شبکه یک سیما افزود: سال ۱۳۹۴ برای ساماندهی تعاونی های غیر مجاز اعتباری در سطح کشور تصمیم گرفته شد که ۸ تعاونی منحل و سپس مؤسسه ای برای ساماندهی آنها ایجاد شود. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، وی ادامه داد: مؤسسه «کاسپین» در ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ برای ساماندهی این مؤسسات غیر مجاز ایجاد شد به این صورت که دارایی آن ها را تقویم و ارزیابی کند و سپس این دارایی ها میان سپرده گذاران تقسیم شود.

حیدری با بیان اینکه در پایان سال ۱۳۹۵ از مجموع ۸ تعاونی، ۷ تعاونی ساماندهی شد اضافه کرد: برآورد کرده بودیم که ارزیابی و کارشناسی دارایی ها را در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۵ به پایان برسانیم که در اردیبهشت به پایان رسید و تا حدود بسیار زیادی این دارایی ها ارزیابی و شناسایی شد و آماده تحویل به مؤسسه کاسپین و با نظارت مرجع قضایی و بانک مرکزی در حال انتقال است.

وی افزود: قبل از اینکه این نقل و انتقال صورت گیرد وارد این موضوع شدیم تا بتوانیم به تدریج سپرده سپرده گذاران را بر اساس میزان دارایی هایی موجود پرداخت کنیم.

معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: بر اساس آخرین تصمیم که در اردیبهشت اتخاذ شد ابتدا سپرده های زیر ۱۰ میلیون تومان را داریم پرداخت می کنیم.

حیدری افزود: با توجه به اینکه سپرده گذاران تعاونی منحله غیر مجاز فرشتگان بالغ بر ۴۵۰ هزار نفر هستند برآورد ما این است که حدود ۴۰۰ هزار نفر یعنی ۸۷ درصد آن ها زیر ۱۰ میلیون تومان سپرده دارند.

وی اضافه کرد: بر اساس برنامه مقرر شد از ۲۸ اردیبهشت بر اساس حروف الفبا و برنامه ای که در سایت مؤسسه کاسپین به اطلاع سپرده گذاران تعاونی فرشتگان می رسد مراجعه و سپرده هایشان را تعیین تکلیف کنند.

حیدری گفت: آن ها می توانند در مؤسسه کاسپین سپرده گذاری کنند یا اگر مایل نباشند می توانند وجه سپرده خود را دریافت کنند.

وی افزود: بر اساس ارزیابی که انجام شده است تا امروز حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان دارایی های غیرمنقول این تعاونی غیر مجاز شناسایی شده است و حدود ۱۴۰۰ میلیارد تومان هم دارایی این تعاونی به صورت تسهیلات پرداختی است که در مجموع این دو حدود ۳۱۰۰ میلیارد تومان است.

حیدری گفت: بر اساس تلاشی که پلیس آگاهی و مرجع قضایی انجام داده بودند در دو هفته گذشته موفق شدند حدود ۳۰ ملک مدیران این تعاونی غیر مجاز منحله را که به نحو غیرقانونی از این منابع به نفع خود استفاده و املاکی را به نام نزدیکان خود تهیه کرده بودند شناسایی کنند.

وی با بیان اینکه ۳۰ فقره ملک فوق پس از شناسایی آماده انتقال است، ادامه داد: تخلفات این تعاونی محرز و پرونده در مرجع قضایی به دقت در حال رسیدگی و با مدیران آن برخورد بسیار محکمی انجام شده است.

معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: در هفته گذشته حدود چندین دستگاه خودروی لوکس خارجی از آن ها شناسایی و ضبط شده و آماده فروش است.

حیدری افزود: سپرده های مردم نزد مؤسسه فرشتگان حدود ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان شامل اصل و سود می شود که این ۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان باید بین آن ها به نسبت تقسیم شود و حسب تصمیم مرجع قضایی و بانک مرکزی؛ مؤسسه کاسپین آن را اجرا خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه در این تعاونی سودهای نامتعارفی پرداخت شده است، گفت: به همین علت این دارایی ها باید با قاعده منظم میان سپرده گذاران تقسیم شود.

حیدری با تأکید بر اینکه باید از حقوق سپرده گذاران صیانت کنیم، اضافه کرد: سپرده گذاران به بانک مرکزی و مرجع قضایی اعتماد کامل داشته باشند.

وی با بیان اینکه شناسایی و ارزیابی املاک و دارایی ها زمان بر بوده است، گفت: بر اساس برنامه ریزی امیدواریم تا پایان مرداد آن را ساماندهی یعنی تا ۸ خرداد سپرده های زیر ۱۰ میلیون تومان، سپس سپرده های تا ۲۰ میلیون تومان را پرداخت کنیم و بعد از آن به تدریج تا پایان این دارایی ها آن را میان سپرده گذاران تقسیم می کنیم.

معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: همه دارایی های تعاونی منحله "فرشتگان" را متعلق به سپرده گذاران می دانیم.

وی افزود: بانک مرکزی به اندازه کفایت، نقدینگی مؤسسه کاسپین را تامین می کند تا مردم معطل فروش املاک و دارایی ها و وصول اقساط نشوند.

حیدری با اشاره به اینکه مؤسسه کاسپین مجوز افتتاح ۲۰ شعبه را دارد افزود: مردم می توانند به سایت این مؤسسه برای کسب اطلاع از چگونگی تعیین تکلیف سپرده ها مراجعه کنند.

وی گفت: برنامه داریم در ادامه تا حدود ۸۰ شعبه به این مؤسسه مجوز بدهیم تا سریع تر به مردم خدمات دهند.

حیدری با تاکید بر اینکه مجوز فعالیت شعب در محل آن باید نصب شده باشد، افزود: ۳۵ بانک و مؤسسه اعتباری مجاز با بیش از ۲۱ هزار شعبه در کشور داریم که اسامی آن ها در سایت بانک مرکزی موجود است و مردم می توانند از این طریق متوجه شوند کدام موسسه دارای مجوز است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۹ ۰

  من نمی فهمم اگه کاسپین از آسمون نازل شد که محض رضای خدا مشکلات این ۸تعاونی رو حل کنه پس چرا هیات مدیره کاسپین ۵۳درصد سهامش مربوط به فرشتگان بود!چرا مدیرعامل وقت کاسپین در ابتدای سال ۹۵ گفت مشکل اصلی تعاونی مربوط به الزهرا و بدرتوس هستش و تعاونیهای بزرگ نظیر فرشتگان با توجه به دارایی بالاشون هیچ مشکلی بابت انتقال دارایی ندارن.چرا بانک مرکزی تا همین دیروز می گفت تعاونیها منحل نشدن اما حالا که وقت تسویه رسیده می گن شهریور ۹۴ منحل شدن و از اون به بعد فعالیت اقتصادی نداشتن.مگه موسسه قبلی آرمان نبود که تبدیل به کاسپین شد حالا این فرشتگان این وسط چیه که به وقتش ما رو حواله به اون می دن و به وقتش می گن منحل شده!!من بدبخت که پس از مجوز رفتم حساب باز کردم چه گناهی کردم که می خوان سپردمو کم کنن.کی و کجا بانک مرکزی اونموقع به امثال ما گفت که هنوز فرشتگان در حال انتقاله و شما مواظب باش حساب باز نکنی.آخه یه مرد تو بانک مرکزی پیدا نمی شه یه خورده خودشو جای ما بذاره؟!!

 • ناشناس
  ۶ ۰

  من یه سوال دارم.مدیرعامل سابق موسسه کاسپین بعد بحران می گفت ما عضو صندوق ضمانت سپرده ها هستیم و فیش پرداخت حق عضویت رو هم نشون دادن!!حالا اگه اینجوریه که کاسپین حق جذب سپرده نداشته این حق عضویت برای کدوم سپرده ها و از کدو منبع مالی بوده؟!!اونقدر بانک مرکزی دروغ گفته که خودشم یادش رفته حالا به سپرده گذارای بدبخت توصیه می کنه بهش اعتماد داشته باشن!!این آقای محترم که وظیفه نظارت رو داره اگه یه خورده میولیت پذیر بود تا حالا باید صد دفعه استعفا داده بود بابت اهمال کاری که کرده

 • ناشناس
  ۵ ۰

  چرا اسامی متخلفان توی این مملکت معرفی نمی شه!!

 • دفترچه های قبلی اسناد ما هستن!!!!!!!
  ۱ ۰

  بازی تعویض دفترچه دیگه بسه
  مردم سپرده هاشون را می خوان
  یکی از دوستان رفته دفترچه اش را عوض کرده
  در دفترچه قبلی 25 میلیون داشته در دفترچه جدید
  4 میلیون برایش نوشته اند دقت کنید 4 میلیون
  سود 2 سال را از دفترچه ها کم کرده اند
  دفعه بعد هم فکر کنم واسه دریافت پول برن
  اعلام کنند شما بدهکار هستید
  چون ما پاداش و حقوق نجومی این ماه را
  به دلیل نداشتن سپرده گذار جدید از دفترچه شما
  کم می کنیم
  پس تورم چه می شود
  مگر بانک های دیگر نمونه اش بانک ... الان سود 22 درصد می دهد
  سپرده گذاران عزیز گول تعویض دفترچه را نخورید
  ما کل سرمایه خود را خواستاریم
  گول بازی تعویض دفترچه را نخورید
  و دفترچه های قبلی را نگه دارید
  اینها اسناد شما هستند
  2 دستی تقدیم نکنید

  • ناشناس
   ۰ ۰

   اینا تا 20ملیون رو تعیین تکلیف کردن و گفتن برای برداشت بیان تازه 10 تا 20 ملیون 9 خرداد به بعد باید برن چطور دوست شما با 25 ملیون رفته؟!!!

 • 70 درصد کم میشود!!!!!!!
  ۰ ۰

  دوستان عزیز
  دقیقا به این شکل میشه
  اگر شما 2 سال پیش 50 میلیون گذاشته باشید
  و هر ماه هم سود پول خود را بر داشته باشید
  الان 16+16+3=35 میلیون
  از حساب 50 میلیونی شما کسر
  و 15 میلیون به شما داده میشود
  یعنی 70 درصد از اصل پول کم می شود

  لطفا مراقب باشید
  دفترچه های قدیمی را تحویل ندهید
  اینها اسناد ما هستند
  2 دستی تقدیم نکنید

 • بچر تا بچرخیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ۰ ۰

  مدیران بانک مرکزی که با این کارها میخوای
  به عموم مردم تلقین کنی که مشکل از سپرده گذارها بودi
  در هر صورت این 2 میلیون سپرده گذار که
  میدونن مقصر اصلی کیست
  من میگم نصف پول را کم نکن
  همه را بردار
  بدش بچر تا بچرخیم ببینیم کی بیشتر ضرر میکنه

 • ناشناس
  ۱ ۳

  باید مانند کشورهای پیشرفته ۵الی۷بانک بیشتر نباشد وصندوق بعضیها که بنام موسسه مالی باز نموده اند بسته شود. کارشناس اقتصادی

  • tv
   ۲ ۰

   ای کارشناس کجای دنیا 5 الی 7 تا بانک وجود داره ؟! تا دلت بخواد بانک هایی با سرمایه های چندین میلیارد دلاری وجود داره ... شما یه سرچی تو بورس نیویورک بزن تا بفهمی چند تا بانک فقط تو امریکا وجود داره ...

 • ناشناس
  ۷ ۰

  موندم سیف با چه آرامش وجدانی شب سرشو میذاره رو بالش ؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چرا اینقدر حرف های بی حساب میزنن. چطوری می خوان با 3100 میلیارد تومان ، 5600 میلیارد تومان سپرده مردم رو پس بدن؟؟؟!؟!! . پس بقیه طلب مردم چی میشه ؟ . مابقی سپرده مردم کجا رفته ؟؟!! چرا اسامی متخلفین اعلام نمیشه ؟ بازم نورچشمی هستن؟!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  موسسه آرمان و توسعه

 • ناشناس
  ۲ ۰

  از شهریور سال 1394 موسسه فرشتگان دیگه سرمایه گذاری نداشته و از پول سپرده گذاران سودها را پرداخت میکرده خوب پس چه جوری در اسفند سال 1394 مجوز دادن به کاسپین که فرشتگان ادغام بشه در صورتی که ورشکسته بود

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری