کد خبر 193862

استاندار قزوین: لزوم افزایش اختیارات بانک‌های استانی

استاندار قزوین از رئیس‌کل بانک مرکزی خواست بانک مرکزی، اختیارات بانک‌های استانی را در خصوص سقف تسهیلات پرداخت افزایش دهد.

«فریدون همتی» در جلسه شورای هماهنگی بانک‌ها که با حضور «ولی‌الله سیف» رئیس‌کل بانک مرکزی در استانداری گفت: پارسال با حمایت جدی بانک مرکزی و همکاری بانک‌های عامل در استان توانستیم رکوردی بی‌سابقه را ثبت کنیم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی خاطرنشان کرد: بیش از 1111 واحد تولیدی و صنعتی توانستند از 1200 میلیارد تومان تسهیلات برخوردار شوند و به رونق تولید واحدها کمک شد.

استاندار قزوین خاطرنشان کرد: آثار پرداخت تسهیلات اعتباری در پایداری اشتغال، تولید و افزایش آن بسیار مؤثر بود و اگر این کار نمی‌شد با شناختی که از شرایط بحرانی داریم حداقل ۵۰۰ واحد صنعتی در استان تعطیل می‌شد.

همتی یادآور شد: اگر تسهیلات حمایتی دولت به صنعت داده نمی‌شد شاید بین ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر در استان بیکار می‌شدند اما با این اقدام منطقی هم جلوی بیکاری کارگران و هم تعطیلی واحدها گرفته شد و هم اقتصاد و کسب‌ و کار رونق گرفت.

وی افزود: با شرایط خوب فراهم‌شده صادرات ۶۷۵ میلیون دلاری در استان محقق شد و توانستیم ۲۲ هزار شغل هم ایجاد کنیم که ۱۴ هزار نفر آن‌ها بیمه‌شده جدید هستند.

استاندار تصریح کرد: روند بیکاری در استان رو به کاهش است و در کمیت و کیفیت تولیدات هم شاهد تغییرات اساسی هستیم و امسال نیز این روند را با جدیت ادامه می‌دهیم.

همتی اضافه کرد: اگر استان قزوین مهاجرپذیر نبود قادر بودیم بیکاری را یک‌رقمی‌ کنیم و امسال تلاش می‌شود با نظارت دقیق‌تر افراد بومی بیشتری در واحدهای تولیدی مشغول کار شوند.

وی گفت: امسال می‌کوشیم تا 1000 واحد را تحت حمایت مالی قرار دهیم و برای ۵۰۰ واحد سرمایه در گردش و ۵۰۰ واحد سرمایه ثابت را تأمین خواهیم کرد.

استاندار قزوین خاطرنشان کرد: شیب بازپرداخت تسهیلات بانکی برای تولیدکنندگان زیاد است که باید مورد توجه قرار گیرد و سود تسهیلات نیز از ۱۸ درصد در یک مرحله دیگر کاهش یابد.

وی افزایش اختیارات مدیران بانک‌های استان را خواستار شد و افزود: سقف پرداخت اعتبارات استانی ۳.۵ میلیارد تومان است و گاهی اوقات ارجاع کارها به تهران تا شش ماه طول می‌کشد که پیشنهاد می‌شود این سقف در استان‌ها بیشتر شود.

در این جلسه از مدیران سه بانک که بیشترین پرداخت تسهیلات بهین یاب را داشتند و نیز مدیران دستگاه‌های اجرایی که نقش مهمی در اجرای اقتصاد مقاومتی داشتند تجلیل شدند.

امور اقتصادی و دارایی، امور مالیاتی، شرکت شهرک‌های صنعتی، جهاد کشاورزی، صنعت و معدن، برنامه‌ و بودجه، سازمان همیاری‌های شهرداری و شهردار قزوین مورد تجلیل قرار گرفتند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر