کد خبر 192256

جابه‌جایی منابع بین بانک‌ها

چرا تعادل در بازار پول از بین رفت؟

مدیرکل نظارت بر بانک‌های بانک مرکزی با تاکید بر لزوم بررسی دلایل خروج برخی بانک‌ها از اجرای مصوبات نرخ سود، از جا‌به‌جایی منابع بین بانک‌ها سخن گفت.

عباس کمره‌ای، درباره وجود برخی مباحث پیرامون دور زدن نرخ سودهای مصوب شورای پول و اعتبار توسط برخی بانک ها گفت: بانک مرکزی حَسَب مورد برخورد می کند و در این زمینه تعارفی با بانک ها نداریم؛ ولی باید عوامل این اتفاق را دید که چرا بعد از مصوبه شورا در ۳ ماهه اول سال گذشته این اتفاق نیفتاد و چرا بعد از اینکه مثلا اوراقی توسط دولت با نرخ فرضا ۲۳ درصد منتشر می شود، چنین اتفاقی می افتد؟

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایبنا، مدیرکل نظارت بر بانک های بانک مرکزی با اشاره به اینکه این موضوع می تواند یک سیگنال باشد، اظهارداشت: اینکه اوراق ۲۳ درصد باشد و نرخ سود سپرده بانک ها ۱۵ درصد، مشکل ساز می شود. همچنین مباحث مربوط به ورود خودروسازان به مباحث بانکی را نیز داریم، در حالی که ظرف بانک ها ثابت است و جابجایی منابع بین بانک ها اتفاق می افتد.

کمره‌ای ادامه داد: بعضا خود بانک ها خرید اوراق دولت را داشته اند و اینها عواملی است که باید مورد توجه باشد. همچنین زمانی ما توزیع بخشی تسهیلات را داشتیم و نرخ سودها نیز متناسب با همان بخش بود.

این مقام مسئول در بانک مرکزی تاکید کرد: پس از آن توزیع بخشی برداشته شد و با حمایت دولت از طریق تخصیص وجوه اداره شده و پرداخت کمک سود تسهیلات کار انجام شد و وجوه اداره شده در اختیار دستگاه قرار گرفت که با کمک بانک ها کار دنبال شود و بعد دوباره این روش نیز کنار گذاشته شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر