کد خبر 189016

رییس‌جمهور ویتنام خواستار برقراری روابط‌بانکی با ایران شد

&#۰۳۹;چان دای گوآنگ&#۰۳۹; رئیس جمهوری ویتنام در دیدار &#۰۳۹;غلامحسین شافعی&#۰۳۹; رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با استقبال از توسعه روابط تجاری میان بازرگانان دو کشور از بانک های ویتنامی خواست برای برقراری ارتباطات بانکی با بانک های ایرانی پیش قدم شوند.

رئیس جمهوری ویتنام در این دیدار که روز پنجشنبه در هانوی انجام شد با اشاره به روابط دیرینه میان دو کشور، گفت: سال گذشته میلادی شاهد دو اتفاق خوشایند در روابط ویتنام و ایران بودیم که با سفر 'ترانگ تان سانگ' رئیس جمهوری پیشین ویتنام به تهران و سفر آقای 'حسن روحانی' رئیس جمهوری به هانوی رقم خورد؛ دیدارهایی که به نزدیکی بیشتر دو ملت منجر شده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی به سفر پاییز گذشته 'غلامحسین شافعی' به همراه رئیس جمهوری کشورمان به هانوی اشاره کرد و از رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران به خاطر فراهم کردن امکان سفر هیات تجاری ایران به ویتنام و ملاقات تجار دو کشور طی مدت کوتاهی پس از سفر روحانی به هانوی قدردانی کرد.

هیات تجاری ایران به سرپرستی شافعی عصر چهارشنبه وارد هانوی پایتخت ویتنام شد تا با مقام ها و بازرگانان این کشور جنوب شرق آسیا برای توسعه همکاری های تجاری مذاکره کنند.

رئیس جمهوری ویتنام در ادامه با اشاره به حضور 5 تن از نمایندگان مجلس ایران در ترکیب هیات ایرانی، از توجه ویژه دولت و مجلس ایران برای ارتقای روابط با ویتنام قدردانی کرد.

حمیدرضا فولادگر، محمدمهدی مفتح، اسدالله قره‌ خانی، حسین امیری خامکانی و ولی ملکی نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعضای هیات پارلمانی ایران هستند که در هانوی به سر می برند.

'چای دای گوانگ' همچنین ضمن استقبال از توسعه روابط تجاری میان بازرگانان ایران و ویتنام، گفت: حوزه های نفت، کشاورزی، شیلات و مخابرات، حوزه هایی هستند که در دو کشور آمادگی لازم برای توسعه مناسبات مشترک دیده می شود.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت بالای ایران در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی از آمادگی کشورش برای افزایش همکاری با طرف ایرانی در این حوزه ها و همچنین صادرات محصولاتی همچون برنج، چای، قهوه، بادام هندی، فلفل و قطعات موتورسیکلت به ایران خبر داد.

رئیس جمهوری ویتنام با اشاره به حجم فعلی مبادلات تجاری دو کشور، گفت: حجم مبادلات میان ایران و ویتنام در شان روابط خوب سیاسی میان دو طرف نیست؛ از این رو در سفر رئیس جمهور ایران به هانوی، توافق شد در سال های پیش رو این میزان به 2 میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

وی گفت: دولت ویتنام تسهیلات لازم برای سرمایه گذاری فعالان اقتصادی ویتنامی در ایران و همچنین همکاری و تعامل بهتر میان بخش های خصوصی دو کشور را فراهم خواهد کرد.

'چان دای گوانگ' در مقابل از شرکت های سرمایه گذاری ایرانی دعوت کرد برای مشارکت در پروژه های ویتنام اقدام کنند.

وی همچنین با هدف تسریع در توسعه همکاری های دوجانبه»از تصمیم این کشور برای تسهیل در صدور روادید گردشگری و تجاری برای اتباع ایران خبر داد و از بانک های ویتنامی خواست برای برقراری ارتباطات بانکی با بانک های ایرانی پیش قدم شوند.

رئیس جمهوری ویتنام جمعیت 90 میلیون نفری کشورش را بازاری با ظرفیت های بسیار برای تجار ایرانی دانست و اعلام آمادگی کرد که کشورش به عنوان دروازه ورود کالاهای ایرانی به بازار آ.‌سه.‌آن، با جمعیتی بالغ بر 600 میلیون نفر عمل کند.

'غلامحسین شافعی' رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز که در صدر هیاتی تجاری به هانوی سفر کرده است در این دیدار با اشاره به دستاوردهای دیدار روسای جمهوری دو کشور، خواستار سرعت عمل طرف ویتنامی در نهایی کردن توافقنامه های بانکی، تجارت ترجیحی و کشاورزی با ایران شد.

وی با اشاره به احساس نزدیکی میان مردم ایران و ویتنام و احترام ملت ایران به تاریخ پرافتخار ویتنام که حاکی از آزادی خواهی، میهن پرستی و تلاش برای استقرار انسانیت است، اضافه کرد: نگاه به شرق و توسعه روابط اقتصادی با منطقه شرق یک سیاست راهبردی دولت ایران است و در این میان، ویتنام از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

شافعی نگاه مثبت مردم دو کشور به تعامل با یکدیگر را در شرایطی که دولت ایران و ویتنام تصمیم به توسعه مناسبات اقتصادی گرفته اند، مولفه ای موثر برای جهش در تعاملات دوجانبه دانست.

رئیس اتاق ایران به دیدارهای روسای جمهور دو کشور در هانوی و تهران اشاره کرد و گفت: ثمره این دیدارها در همین مدت کوتاه، افزایش 22 درصدی حجم مبادلات تجاری بوده است. هم اکنون، ویتنام در میان 20 کشور اول هدف تجاری ایران قرار گرفته است.

شافعی با اشاره به هدف گذاری 2 میلیارد دلاری برای مناسبات اقتصادی میان ایران و ویتنام، گفت: ظرفیت های اقتصادی دو کشور نشان از آن دارد که هدف تعیین شده به راحتی قابل دسترس است و امیدوارم اتاق های بازرگانی دو کشور، در زمان مناسب اهداف دو رئیس جمهور را محقق کنند.

رئیس اتاق ایران سخنان رئیس جمهوری ویتنام در مورد ظرفیت این کشور به عنوان دروازه ورود به آ.‌سه.‌آن را مورد اشاره قرار داد و گفت: ویتنام می تواند راه ورود ما به پنجمین بلوک اقتصادی دنیا یعنی کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا (آ.‌سه.‌آن) باشد؛ ایران هم در مقابل می تواند یک راه مطمئن و کوتاه برای رسیدن به بازار 400 میلیون نفری در آسیای مرکزی، قفقاز، افغانستان و عراق برای ویتنام باشد.

وی تاکید کرد که نگاه طرف ایرانی تنها به روابط دوجانبه نیست، بلکه به دنبال همکاری های اثربخش در اقتصاد منطقه ای هر دو طرف است و اتاق ایران این موضوع را در دستور کار قرار داده است.

شافعی همچنین با اشاره به ظرفیت های بالای تجاری میان ایران و ویتنام، اقتصاد دو کشور را مکمل یکدیگر دانست و گفت که این موضوع می تواند محور تقویت همکاری های دوجانبه قرار گیرد.

رئیس اتاق ایران در این دیدار از توافق شکل گرفته میان اتاق ایران و اتاق ویتنام برای تشکل اتاق مشترک بازرگانی خبر داد و ابراز امیدواری کرد اتاق مشترک دو کشور طی 3 ماه آینده در هانوی و تهران راه اندازی شود.

وی به توافقات شکل گرفته در سفر سال گذشته رئیس جمهوری ایران به هانوی اشاره کرد و توضیح داد: در سفر سال گذشته هیات سیاسی - اقتصادی ایران به ویتنام، سه توافقنامه عمده به امضا رسید که شامل تشکیل کمیته مشترک بانکی، بررسی توافقنامه تجارت ترجیحی و توافقنامه میان وزارتخانه های کشاورزی دو کشور برای تقویت همکاری ها بوده است. ایران قدم های مهمی در هر سه زمینه برداشته و منتظر پاسخ مناسب از سوی دولت ویتنام است.

شافعی افزایش سرعت عمل طرف ویتنامی برای عملی کردن این توافقات را خواستار شد و گفت: نمایندگان مجلس ایران هم حمایت خود را از هرگونه توافق میان ایران و ویتنام اعلام کرده اند.

رئیس اتاق ایران گفت: ما به عنوان نمایندگان بخش خصوصی، مصمم هستیم پاسخ مناسب را در زمان مناسب به اراده سران دو کشور برای رسیدن به مناسبات اقتصادی 2 میلیارد دلاری بدهیم و بسیار امیدوار به توفق در این راه هستیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر