{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 180152

رونمایی از قرارداد اجاره موازی؛

عضو شورای فقهی بانک مرکزی با معرفی قرارداد جدید اجاره موازی و اجرای آن از سال آینده در شبکه بانکی کشور گفت: موافقت شرعی مراجع نیز برای این نوع وام اخذ شده است.

سیدعباس موسویان، با اعلام برنامه های جدید شورای فقهی بانک مرکزی، افزود:  آخرین نشست سال جاری این شورا برگزار شده و در هفته پیش رو نیز از سوی بانک مرکزی اعلام نشست خواهد شد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایبنا، عضو شورای فقهی بانک مرکزی اظهارداشت: شورا دو موضوع را در دستور کار بررسی دارد که یک مورد آن بازنگری در قانون مشارکت مدنی است زیرا برخی بانک ها نسبت به قانون سابق در این بخش ابهاماتی دارند و برهمین اساس شورای فقهی بررسی ابهامات مطرح شده را در دستور کار خود دارد و احتمالا این موضوع  هفته آینده نهایی خواهد شد.

موسویان ادامه داد: همچنین موضوع دیگری نیز در دستور کار شورای فقهی بوده که بحث امهال قراردادها است. مجلس بانک ها را ملزم کرده که نسبت به برخی فعالان اقتصادی که بدهی های آنها معوق شده و یا سررسید گذشته است و به صورت کلی مطالبات غیرجاری محسوب می شوند پرداخت بدهی ها برای مدت یک تا دو سال تمدید شود.

وی تاکید کرد: تمدید و امهال از نظر فقهی نیازمند راهکار است که از چه روشی باید کار دنبال شود. موضوع دیگری که در دستور کار است اعطای تسهیلات برای ودیعه مسکن و یا کسب و کار است که از نیازهای جدی مردم برای گرفتن تسهیلات در این بخش محسوب می شود.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی اظهارداشت: پیش از این بانک ها در قالب قرارداد قرض الحسنه به این امر کمک می کردند ولی امروز ارقام اجاره و ودیعه  افزایش یافته به نحوی که ارقام ۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان مطرح است، این نوع تسهیلات دیگر در قالب قرارداد قرض الحسنه قابلیت اجرا ندارد و بانک ها نیز قطعا رغبتی برای اجرای آن نخواهند داشت و اساسا صلاح هم نیست این میزان منابع از طریق قرض الحسنه پرداخت شود.

به گفته موسویان، بانک مرکزی برای این منظور به دنبال راهکاری است که بتواند آن را به بانک ها ابلاغ کند که تقریبا در رسیدگی ها به قرارداد اجاره موازی رسیده است. خوشبختانه موافقت شرعی آن از مراجع نیز دریافت شده و در شورای فقهی نیز بحث آن صورت گرفته و البته یک ایراد حقوقی داشت که امید است تا قبل از پایان سال این مشکل نیز حل شود و از سال جدید بانک ها بتوانند از طریق قرارداد اجاره موازی، به مشتریان خدمات رسانی کنند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۹ ۳

  سرسختی و پافشاری مالکین و بسازبندازها روی قیمتهای پوشالی و تخیلی فعلی حاصلی جز رکود شدیدتر و طولانی تر نداره . چند سال قبل بانکها بی رویه وامهای کلان دادن اینا هم فکر کردن خبریه ثانیه ای هی بردن بالا و بالا و بالاتر . شد شیر تو شیر . این میگفت 2000 میلیون اون یکی میگفت 5000 میلیون . فکر کردن هر چی بگن صاف میان میشمرن جلوشون . بعد که دولت فعلی سیاست رکودی رو با هدایت نقدینگی به بورس آغاز کرد بادشون خوابید . پا فشاری عجیب روی بورس کم کم پول رو از بازارهای دیگه منجمله مسکن خارج کرد و سهمگین ترین رکود تاریخ ایران رقم زده شد . ادامه سیاست بورس بازی و سفته بازی روی سهام پاره باعث نهادینه شدن رکود و فلج شدن کل بازارهای کشور شد و ورشکستگیهای بسیاری را رقم زد حتی در موسسات مالی . الآنم پولهایی که میتونست رونق تولید رو رقم بزنه هر روز 200 میلیارد تومن پوله بیت المال توسط حقوقیها تو بورس سهام بادکرده خریداری میشه تا بورس عزیزه دل دچار بحران شدید نشه . در کل اقتصاد فدای بورس شد و رکود فعلی منشا و علتش همین بورسه .
  ولی تداوم رکود و عمیق شدن اون در بازار املاک برمیگرده به دو عامل قیمتهای انفجاری و بشدت حبابی و همچنین کیفیت نازل و بسیار پایین ساخت و ساز . ساخت و سازها اکثرا" غیراصولی و سست هستن و فقط تا میتونن بزک دوزکش میکنن که طرف گول ظاهر رو بخوره . قیمتهایی هم که میکوبن رو ملک به اندازه ای مسخره و وحشتناکه که تا حداقل 60 درصد نیاد پایین چهل ساله دیگه هم املاک در خواب مرگ به سر میبره . این شما و این واقعیات پیش رو . حالا چهار تا دلال و مالک که خونه ها بدجور باد کرده رو دستشون بیان نظرهای خنده دار بدن که بازار خوب میشه ملک گرون میشه و از این جوکها . عزیز من مردم از تو بیشتر حالیشونه و پولم داشته باشن با خرید یه قوطی کبریت زوار دررفته صدها میلیون یا هزاران میلیونشونو نمیریزن تو حلق یک طماعه بی منطق تا چه برسه که مردم دیگه آهی در بساط ندارن و بازارها شب عیدی از شدت بی پولی و قدرت خرید پایین عملا" فلج و ورشکسته هست . اوضاع فعلی اقتصاد دیگه رکود و کسادی نیست شده بحران عمیق اقتصادی . بورس بورس بازی اینم شد آخرش

  • ناشناس
   ۴ ۶

   خودم مستاجرم ولی وقتی بعضیا مثل یه حرفایی میزنن که هیچ منطقی نداره آدم نمیدونه بخنده یا گریه کنه .... تو این مملکت چی ارزون شده که خونه ارزون بشه . بعدشم وقتی مزد کارگر بالا میره یا مصالح و آهن هر روز میره بالا طبق چه توهمی مسکن باید 60 درصد بیاد پایین ؟ واقعا کسی جواب داره بگه ما هم وایسیم 60 درصد بیاد پایین خونه بخریم

  • ناشناس
   ۰ ۰

   درود برشما عزیزم 60% مال یک روزه کلا حیف پول که به سازه بی سر ته پرداخت بشه همان بهتر که این خرابه های بزک کرده مشتری نداره

 • حسین
  ۲ ۲

  سلام درمورد اسکلت ساختمان سالهاست از خیلی کشورها ایران بهترهه بالاتر از ترکیه یعنی کرج مشهد تبریز تهران یک استاندار است درمورد نازک کاری حق باشماست

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری