کد خبر 177069

معاون سیف مطرح کرد:

هشدار نظارتی بانک‌مرکزی به بانک‌های متخلف

معاون نظارتی بانک مرکزی با اشاره به پرداخت سود علی الحساب خارج از قانون و مقررات بانک مرکزی به بانک‌ها هشدار داد و گفت: هیچ دلیلی در نظام بانکی کشور برای رقابت ناسالم بین بانک‌ها وجود ندارد.

فرشاد حیدری امروز در هفتمین گردهمایی روسای موفق شعب بانک های کشور با شعار «کنترل های داخلی؛ بهبود عملکرد» تاکید کرد: عملکرد رؤسای شعب به عنوان یک بنگاهدار باید عملیاتی، سودآور و به صرفه باشد و سودآوری شعب باید در چارچوب قوانین و مقررات بانکی باشد تا از حواشی و تخلفات به دور باشند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایبنا، معاون نظارتی بانک مرکزی افزود: بانک ها و شعب موفق و سالم هشت شاخص و ویژگی مهم را دارا هستند که عبارتند از:

۱. موضوع فعالیت بانکداری سالم که عبارتست از فرآیندها و مجموعه عملیات اجرایی سالم شعبه

۲. آیا مجموع فعالیت های بانک در حوزه شرکت داری سالم و سودآور است یا خیر؟

۳. کیفیت دارایی های بانک که عبارتست از نرخ تسهیلات جاری، به چه شکل است؟

۴. آیا سودآوری بانک و سودها واقعی هستند یا خیر؟

۵. کیفیت سود که به زمان بازپرداخت و عدم استمهال در پرداخت آن بستگی دارد.

۶. توان ایفای تعهدات بانک در مقابل مردم و سهامداران چقدر است؟

۷. اصول حاکم بر شرکت یا مدیرت بانک چگونه است؟ زیرا مالکیت بانک باید از مدیریت آن جدا بوده و و سهامداران نبایست در امور داخلی بانک دخالت داشته باشند.

۸. شفافیت کار و صورت های مالی، طبقه بندی دارایی ها و سود پرداختی بانک، چگونه است؟

وی در پایان با اشاره به پرداخت سود علی الحساب خارج از قانون و مقررات بانک مرکزی به بانک ها هشدار داد و افزود: هیچ دلیلی در نظام بانکی کشور برای رقابت ناسالم بین بانک ها وجود ندارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۹ ۰

    سود بالا ندن نه تنها ورشكست ميشن بلكه قدرت وام دهي هم نخواهند داشت. نكنه خيلي دوست دارين ملت باز برن توي كار دلار و طلا تا تورم بالا بره؟ اگر سود را ١٨ درصدي نگه داشته بودين، الان نه احتياج به سود ٢٠ درصدي بود و نه قيمت دلار تا ٤٢٠٠ بالا رفته بود و نه تورم دو رقمي شده بود. وقتي سياست انبساطي بي حساب و كتاب راه ميندازين مجبورين براي جمع كردن تورمش سود بالا رو هم تحمل كنين. خوشمزگي قضيه اينكه بازهم جلسه ميكنين تا سود را پايين بكشين:)))))

  • ناشناس
    ۰ ۰

    کم کردن سود کار درستی نیست تنها راه این دولت چاپ اسکناس هست عواقب کم کردن سود اینه که مردم به بانک هجوم میبرن برای گرفتن پولشون بانکها نمیتونند پول مردم رو بدن ورشکست میشن وبلوا بپا میشه