کد خبر 163445

تورم تک نرخی، برنامه سال آینده؛

سیف: الان زمان حذف صفر از پول ملی نیست

رئیس کل بانک مرکزی ‌به موضوع حذف صفر از پول ملی کشور اشاره کرد و گفت:برای اجرای این مهم چند سال باید صبرکرد تا با کارشناسی دقیق و استفاده از نظر صاحب‌نظران به آن پرداخته شود.

ولی‌الله سیف عصر امروز در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان فارس که در سالن شهیدقاضی استانداری فارس برگزار شد اظهار داشت: در سال آینده رسیدن به تورم تک نرخی در برنامه است و امیدواریم این مهم محقق شود تا به یک ثبات اقتصادی دست یافت. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، رئیس کل بانک مرکزی به تورم رو به شتاب، بازرهای مطلاطم و همچنین تحریم‌ها اشاره کرد و  افزود: دولت یازدهم با توجه به این مشکلات توانسته به دلیل هماهنگی بین دستگاه‌ها در ابعاد مختلف به نتیجه مثبت دست یابد.

سیف گفت: امروز در کشور تصیمات خوبی در سرمایه‌گذاری گرفته می‌شود و این نیز به دلیل آرامش اقتصاد و آینده‌نگری در آن به وجود آمده است.

وی به موضوع حذف صفر از پول ملی کشور اشاره کرد و گفت:برای اجرای این مهم چند سال باید صبرکرد تا با کارشناسی دقیق و استفاده از نظر صاحب‌نظران به آن پرداخته شود.

وی با اشاره به اینکه فعالیت بانکی تکمیل کننده حلقه‌های چرخه‌های اقتصادی است گفت: بانک ساختار ارائه کننده خدمات مالی به تولید است و نخستین اصل این است که باید به فعالیت خود ادامه دهد.

سیف با بیان اینکه بانک دولت نیست تصریح کرد: امروز حجم عملیات بانک‌های خصوصی کمتر از دولتی نیست و ممکن است در سال‌های آتی به لحاظ فغالیت با بخش خصوصی این عملکرد جابجا شود.

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: امروز توصیه ما به سرمایه‌گذاران این است که طرح‌های آنان، سودآور بوده و خلق ارزش کند.

سیف با اشاره به اینکه بانک‌های ما در حال حاضر وضعیت مناسبی ندارند گفت: 45 درصد دارایی‌ها منجمد است و زاییدگی ندارند که تاثیر برقیمت محصول و همچنین محدود کردن محصول آنان می‌گذارد.

وی بیان کرد: اگر نظام بانکی بتواند دارایی‌های منجمد را تبدیل به دارایی کرده و تسهیلات دهد، حجم خدمات تسهیلاتی آن رونق در کشور را به دنبال دارد و در نرخ سود تسهیلات نیز موثر است.

سیف خاطرنشان کرد: امروز هیچ راهی نداریم جر اینکه سعی کنیم خدمت‌رسانی نظام بانکی به کشور را به حداکثر ممکن رسانیده و اصلاحات لازم در ساختار بانک‌ها را انجام دهیم که در حال انجام این مهم هستیم.

رئیس کل بانک مرکزی در مورد مبحث وثیقه‌ها گفت: تمرکز افراطی در وثیقه نظام بانکی کشور را دچار مشکل می‌کند.توصیه این است در این حوزه، واقع بینی در تهیه جدول زمان‌بندی پرداخت ستهیلات دنبال شده و از ابزارهای ممکن و موجود استفاده شود که طرح‌ها دچار بلاتکلیفی نشود.

وی خاطرنشان کرد: بلوکه شدن بخشی از تسهیلات از نظر ما درست نیست ما در این رابطه بحث‌های زیادی کردیم و در این موضوع، یک طرف قضیه بانک‌ها هستند که باید حل شود.

سیف در مورد اختیارات به بانک‌های استانی گفت: به نظر من بانک‌ها باید با توجه به حجم فعالیت استانی اختیار داشته باشند.اگر اختیارات زیاد شود فرهنگ بررسی پرونده‌ها در مرکز نیز از بین می‌رود و احتمال تخلف بالا می‌رود.

رئیس کل بانک مرکزی در مورد ممنوع‌الخروج کردن بدهکاران بانکی نیز گفت: این مهم باید دقیق و شفاف باشد و نمی‌تواند یک بانک از این ابزار استفاده کند. بلکه نیاز است بررسی و شفافیت و وضوح کامل عمل کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • جلال . مهدوی
  ۶ ۵

  جناب سیف ./ حذف هر یک صفر , جرات , برنامه ریزی , جسارت , هزینه ,بیشتری لازم دارد که از عهده هر دولتی برنمی آید .

  • کارمند بانک مرکزی
   ۴ ۱

   قیمت واقعی دلار 3350
   قیمت واقعی سکه 890
   قیمت اکنون ساختگی و مصنوعی و حباب دار

 • ناشناس
  ۶ ۴

  يعني هر چه شما مي گوييد ما مردم مجبوريم باور كنيم چرا به سكه حباب ٧٥ هزار توماني داده ايد اين رسانه ها هم هر طرف جهت باد با شد همان طرف ميرند كل بازار ايران متوجه شدند حباب سكه كار خود بانك مركزي مي باشد چرا با ملت اين كار ها را ميكنيد

 • ناشناس
  ۸ ۵

  راس میگه بزارید دلارو برسونیم به 10000 تومان اونوقت وقتشه!!

  • ناشناس
   ۰ ۱

   داداش چرا منفی میدی خب واقعیت مملکتمونه دیگه! اصلا روزبروز اینجا اگه چیزی گرون نشه مگه اموراتمون میگذره؟ شاید اصلا شد 15000

 • كاسب موفق
  ۷ ۲

  سعي كردم هر چه اين اقايان مي گويند باور نكنم وبر عكس حرف هاي اين اقايان عمل كنم واين باعث موفقيتم در بازار شده هست٠

 • ناشناس
  ۳ ۳

  تا آخر امسال هم اگه تونستی تک نرخی نگهش داری هنر کردی ایول داری. بعیده بتونی. اول زد تو برنج بعد تو خدمات دولت و ایضا دلار. پس بعیده بتونی چون چرخه تولید و سرمایه گذاری دیگه کمرش خم شده.

 • علي دلاوري
  ۱۰ ۵

  بنده دوازده سال پيش فوق ليسانس گرفتم ولي به اين نتيجه رسيدم كه شغل دلالي را در پيش بگيرم والان خريد وفروش دلار مي كنم خدا را هزار بار شكر خيلي راضيي يم

 • ناشناس
  ۲ ۰

  in aghay-e rais engar aslan too in mamlekat zendegi nemikonad!!chandin trilyoon toman melk va darai ra bank-ha tabdil be pool-e naghd konand!!in ham too in kesadi bazar!aghay-e rais ma too noon-e shabemoon moonidim!!! akhe ba che pooli mardom melk va amlak-e bank-ha ra bekharand!!!man nemifahmam ta key byasti in in shoar-ha va harf-haye bi paye va asas ra tahamol konim!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بعله الان وقتش نیست، وقتش بعد از انتخابات ه،اون موقع خیلی ها جسارت انجام کارها رو پیدا میکنن،نتیجه ش هم خیلی مهم نیست