کد خبر 154048

یک مدیر بانکی مطرح کرد:

سهم یک‌دهم درصدی تراکنش کارت های اعتباری از کل شبکه بانکی

مدیرعامل شرکت صادرکننده کارت های اعتباری بانک ملی ایران، میزان تراکنش کارت های اعتباری از کل تراکنش های شبکه بانکی کشور را کمتر از یک‌دهم درصد اعلام کرد و گفت: باید در یک دوره سه تا پنج ساله این میزان را حداقل به ۳۰ درصد افزایش داد.

به گزارش اقتصادآنلاین، «مجید شکوهی» روز سه شنبه در نشستی با خبرنگاران، با برشمردن ویژگی کارت های اعتباری در نظام بانکی جهان افزود: این کارت ها یکی از ابزارهای پرداخت الکترونیک به شمار می رود که مشتریان می توانند به جای دریافت تسهیلات خُرد، از اعتبار ایجاد شده در کارت بارها از آن استفاده کنند در حالی که وام های بانکی یکبار مصرف اند.

این فعال بانکی تاکید کرد: میزات تراکنش کارت های اعتباری در آمریکا بین 55 تا 60 درصد تراکنش کارت های بانکی را در بر می گیرد ضمن آنکه خرید با این کارت ها بیش از خرید با کارت های نقدی است.

وی افزود: در کشورهای اروپایی نیز این کارت ها رواج یافته و به طور میانگین 30 درصد از تراکنش کارت های بانکی در اتحادیه اروپا با کارت های اعتباری انجام می شود.

وی با یادآوری اینکه در ترکیه سهم تراکنش های کارت اعتباری 37 درصد از کل تراکنش های بانکی در این کشور است، اظهار داشت: براساس اطلاعات سیستم شاپرک، در مردادماه امسال کارت های اعتباری در ایران کمتر از یک صدم درصد از کل تراکنش های بانکی را به خود اختصاص داده اند.

شکوهی با یادآوری اینکه کمتر از 10 درصد از معوقه های بانکی به بخش تسهیلات خُرد بانک ها باز می گردد، اظهار داشت: این آمار نشان می دهد افراد با سطح درآمدی متوسط و یا کم، تعهد بیشتری برای بازپرداخت به موقع وام های خود دارند.

وی درباره اینکه چرا برخی شعب بانکی کارت اعتباری صادر نمی کنند، گفت: شعب براساس میزان جذب منابع مالی، می توانند تسهیلات پرداخت کنند؛ هرچند این موضوع که چند درصد از منابع بانک صرف تسهیلات کلان، خرد و یا متوسط شود، در سیاست های سالانه بانک ها تصمیم گیری می شود.

مدیرعامل این شرکت، درباره اخذ ضمانت نامه از سوی بانک ها برای صدور این کارت ها نیز گفت: همان شرایطی که بانک ها برای پرداخت تسهیلات تا سقف 500 میلیون ریال دارند، برای کارت های اعتباری نیز حاکم است.

وی با یادآوری اینکه بانک ملی ایران صدور کارت های اعتباری را از سال گذشته در این بانک کلید زده است، گفت: تاکنون 160 هزار کارت با اعتبار 100 میلیون ریال صادر شده که 22 هزار فقره از آن مربوط به بخشنامه اخیر بانک مرکزی درباره کارت های اعتباری مرابحه است.

شکوهی ادامه داد: همچنین تاکنون 10 هزار و 500 کارت اعتباری نقره ای (اعتبار 100 تا 300 میلیون ریالی) و سه هزار کارت طلایی (اعتبار 500 میلیون ریالی) در بانک ملی ایران صادر شده است.

وی با بیان اینکه اعتبارسنجی مشتریان و ارتقای سطح اعتباری آنها برعهده شعب بانکهاست، گفت: برای فراگیرتر شدن استفاده از این کارت ها و جلوگیری از نقدشوندگی آن نیاز است تا تمهیدات متنوعی دیده شود.

وی گفت: اگر میزان تراکنش کارت های اعتباری به حدود یک سوم تراکنش ها در شبکه بانکی کشور برسد، می توان امیدوار بود که این کارت ها در تحریک تقاضا نقش موثر ایفا کند.

این فعال بانکی، با برشمردن برخی استانداردهای بین المللی درباره کارت های اعتباری اظهار داشت: برای نمونه لازم است بر این کارت ها سودی تعلق نگیرد بلکه بانک ها کارمزد پذیرندگی از فروشگاه هایی که خرید انجام می شود، دریافت کنند.

شکوهی گفت: از آنجا که هنوز شبکه کارت های اعتباری در ایران به طور کامل تحقق نیافته است، مشتری باید سود کارت را به بانک پرداخت کند در حالی که باید فروشگاهی که در حقیقت از پول بانک کالا می فروشد، کارمزد بانک را بپردازد.

وی در ادامه یادآورشد: با وجود پیشرفت های به دست آمده در زمینه توسعه بانکداری الکترونیک باید گفت هنوز بانکداری در ایران سنتی است و شعب بانک ها با کارت های اعتباری همچون تسهیلات خُرد برخورد می کنند که این تفکر باید تغییر کند.

این فعال بانکی ادامه داد: لازم است روی محصول کارت اعتباری نیز تفکیک صورت گیرد زیرا اگر قرار است با این کارت ها مصارف روزانه مشتریان پوشش داده شود، نیازی به صدور کارت های 500 میلیون ریالی نیست.

وی در ادامه از وجود مقررات دست و پا گیر در سیستم بانکی گلایه کرد و افزود: لازم است برای توسعه کارت های اعتباری در نظام بانکی مقررات زدایی شود.

شکوهی درباره امکان نقدشوندگی این کارت ها نیز گفت: هرچند از طریق دستگاه های خودپرداز نمی توان این کارت ها را نقد کرد اما اینکه مشتریان با توافق با فروشگاه ها بتوانند کارت خود را نقد کنند، نکات مثبت و منفی خود را دارد.

وی یادآورشد: برای نمونه در زمان پرداخت تسهیلات خرید کالا در بانک ها نیز مشتریان فاکتورهای صوری به بانک ارایه می دهند که این کار با اصل بانکداری اسلامی سازگار نیست.

این فعال بانکی ادامه داد: البته با کارت های اعتباری نظام بانکی یک گام به جلو حرکت کرده و دیگر لازم نیز با فاکتورهای صوری تسهیلات پرداخت کند.

وی گفت: هرچند نقد کردن این کارت ها کار درستی نیست اما به هر حال تصمیمی است که مشتری می گیرد و البته می توان با اخذ کارمزد پذیرندگی از فروشگاه هایی که با این کارت ها کالا خرید می کنند، جلوی این کار را گرفت.

شکوهی درباره چگونگی بازپرداخت کارت های اعتباری بانک ملی نیز گفت: صورت حساب الکترونیکی مشتریان با امکانت انتخاب پنج بازه زمانی در کنار پرداخت یکجا صادر می شود تا مشتری براساس توان مالی دوره زمانی مورد نظر را که حداکثر 36 ماه برای مصارف بالاست، انتخاب کند.

وی با یادآوری اینکه مشتریان کارت های اعتباری به طور عموم طبقه متوسط جامعه هستند، گفت: انتظار می رود با صدور و استفاده از این کارت ها قدرت خرید جامعه تقویت و به تحریک تقاضا در اقتصاد منجر شود.

شکوهی تاکید کرد: اگر حرکت جدی در حوزه کارت های اعتباری انجام شود، می تواند شرایط رکودی در اقتصاد کشور را اصلاح کند.

دستورالعمل بانک مرکزی برای صدور کارت های اعتباری مرابحه (کام) از ابتدای مهرماه به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد که براساس آن، بانک ها می توانند از محل منابع خود نسبت به صدور کارت های اعتباری در سه سطح طلایی(500 میلیون ریال) نقره ای (300 میلیون ریال) و برنزی(100 میلیون ریال) اقدام کنند.

نرخ سود تسهیلات اعطایی این کارت ها همان نرخ مصوب شورای پول و اعتبار(18 درصد) محاسبه می شود. بانک مرکزی شرایط اعتبارسنجی و تامین وثیقه های لازم برای بازپرداخت تسهیلات از طریق کارت های اعتباری را به بانک ها واگذار کرده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر