تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

خاندوزی: اسمی بدهکاران بانک های خصوصی و خصولتی اعلام خواهد شد

خاندوزی گفت: امروز اسامی بدهکاران بزرگ ۱۱ بانک دولتی اعلام شد و به غیر از بانک‌های قرض‌الحسنه مهر و توسعه تعاون همه بانک‌های دولتی اقدام به این کار کردند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در بخش خبری ۲۱ در خصوص انتشار فهرست اسامی ابربدهکاران بانکی به سوالات زیر پاسخ داد.

فهرستی که امروز از سوی بانک ها منتشر شد نسبت به آنجه که در قانون آمده کامل نیست در این خصوص توضیح دهید.

خاندوزی: یکی از مشکلات قدیمی این بود که چندین سال بخشی از منابع بانکی در دست عده ای از مشتریان بد حساب باقی می ماند و مانع دسترسی مردم به منابع بانکی می شد با دستور رئیس جمهور بانک های دولتی پیش قدم شدند اسامی بدهکاران بدحساب را افشا کنند تا برای تسویه بدهی ها ترغیب شوند.

امروز اسامی بدهکاران بزرگ ۱۱ بانک دولتی اعلام شد. به غیر از بانک قرض الحسنه مهر و توسعه تعاون که بدهکاران بد حساب بالای ۱۰۰ میلیارد تومان نداشتند همه بانک های دولتی اقدام به این کار کردند.

گام بعدی در این خصوص چیست؟

خاندوزی: گام بعدی دقیق کردن این فهرست و اعلام رقم دقیق بدهی های مشکوک الوصول بانک ها است. در قدم های بعدی برای اعلام اسامی بدهکاران کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان هم اقدام خواهد شد.

رییس جمهور تاکید کردند تا حد ممکن اطلاعات بدهکاران بانکی دقیق شود تا حقی از مردم و فعالان اقتصادی تضییع نشود.

بسیای از بدهکاری ها مربوط به تسهیلات ارزی بود برای اینکه رقم دقیق آن اعلام شود باید به نرخ امروز ارز تسعیر شود.

از بانک های خصوصی هم خواسته شده تا این فهرست بدهکارن بانکی را منتشر کنند؟

خاندوزی: طبق قانون بودجه ۱۴۰۱ تمام بانک های دولتی و خصوصی مکلف هستند اطلاعات را در اختیار بانک مرکزی قرار دهند و بانک مرکزی نهایی کننده این قانون است. در تکالیف قانونی ابتدا باید خود دولت پیش قدم باشند بنابراین این اصلاحات از بانک های دولتی شروع شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها