اجرای تمهیدات ویژه بانکی برای نابینایان

رییس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور گفت: طبق بخشنامه بانک مرکزی توصیه اکید شده که برای نابینایان کارت برجسته صادر شود تا آنها برای گرفتن دسته چک مشکلی نداشته باشند؛ این افراد پیشتر در این زمینه مشکل داشتند که اکنون رفع شده است.

اجرای تمهیدات ویژه بانکی برای نابینایان
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از  ایرنا، ابراهیم کاظمی مومن سرائی روز سه شنبه افزود: با توجه به نابینایی این افراد، می‌شود از «چک کشیدن» از سوی آنها، سوءاستفاده کرد و قبلا نابینایان برای گرفتن دسته چک باید معرف امین معرفی می‌کردند اما اکنون می‌توانند دسته چک دریافت کنند.

رییس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور خاطرنشان کرد: جهت مناسب‌سازی بانک‌ها برای بهره‌مندی معلولان با همه بانک‌های کشور مکاتباتی کردیم و تعدادی از بانک‌ها اقدامات مناسب‌سازی را انجام داده‌اند.

کاظمی مومن سرائی افزود: دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور فرمتی برای مناسب سازی بانک را تهیه کرده و از همه بانک ها خواسته که اقدامات خود در این زمینه را به ستاد گزارش دهند اما هشت بانک در این زمینه پاسخی ندادند و در حال پیگیری هستیم.

وی اضافه کرد: به بانک‌ها توصیه شده که در هر شهرستانی حداقل یک شعبه مناسب‌سازی شده داشته باشند.

کاظمی مومن سرائی در ادامه به هتل تراز معلولان اشاره کرد و گفت: علی محمد قادری رییس سازمان بهزیستی به تازگی از این هتل بازدید کرده و این هتل به زودی افتتاح خواهد شد.

طبق آمار جامعه جهانی، معلولان ۱۰ تا ۱۵ درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند که در ایران این آمار ۱۰ درصد محاسبه می‌شود که سه درصد از آنها معلولیت شدید و خیلی شدید دارند.

براین اساس جمعیت معلولان ایران بین هشت میلیون نفر برآورد می‌شود. اکنون یک میلیون و ۶۰۰ هزار معلول تحت پوشش بهزیستی هستند.

حدود ۲۰۰ هزار نفر از افراد دارای نابینایی و کم‌بینایی تحت پوشش بهزیستی قرار دارند که ۱۳ درصد کل افراد دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی را تشکیل می‌دهد.

منبع: ایرنا
ارسال نظر

آخرین خبر ها