کد خبر 523841

رییس کنفدراسیون صادرات مطرح کرد؛

یک نگرانی ارزی در صورت بازگشت آمریکا به برجام

رییس کنفدراسیون صادرات ایران می‌گوید در صورت بازگشت امریکا به برجام و لغو یا کاهش تحریم‌ها، مدیریت شرایط اقتصادی کشور اهمیت فراوانی دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محمد لاهوتی در جریان نشست فعالان بخش خصوصی با رییس جمهور به ارائه برخی از دغدغه‌های صادرکنندگان در ماه‌های پایانی دولت پرداخت و از پیش بینی افزایش صادرات در سال۱۴۰۰ در صورت برطرف کردن برخی نگرانی‌ها سخن گفت.

عضو اتاق بازرگانی تهران درباره صحبت‌های مطرح شده در نشست با روحانی، بیان کرد: بخش نخست صحبت‌هایم به پیش‌بینی‌ها از روند صادرات اختصاص داشت. یکی از موضوعات تاثیرگذار بر روند صادرات در سال جاری، اصلاح ابلاغیه ۱۷۷ است که سرانجام پس از تلاش سه ساله اتاق ایران و مجموعه فعالان اقتصادی انجام پذیرفت و بر این اساس، پیش‌بینی می‌شود که صادرات در سال ۱۴۰۰ روندی متفاوت از آنچه در سال ۱۳۹۹ به وقوع پیوست را طی کند و انتظار رشد صادرات وجود دارد.

او سپس به یکی از دغدغه صادرکنندگان که در این نشست مطرح شده‌است، اشاره کرد و گفت: صادرکنندگان نگران آن هستند که در صورت بازگشت آمریکا به برجام، رفع تحریم‌ها و آزاد شدن منابع، دولت برای تقویت پول ملی اقدام به ارزپاشی کند. در حالی که اگر این اقدام بدون بررسی‌های کارشناسی و با تعیین نرخ‌های دستوری صورت گیرد، قطعا پیش‌بینی‌هایی که در مورد رشد صادرات در سال ۱۴۰۰ وجود دارد، محقق نخواهد شد. در واقع، علاوه بر کاهش صادرات، افزایش قاچاق نیز محتمل خواهد بود. از این رو، این درخواست را مطرح کردم که دولت از چنین اقدامی پرهیز کند.

 لاهوتی گفت: درخواست دیگری که در این جلسه بیان کردم آن بود که در ۱۰۰ روز باقیمانده از دوره فعالیت دولت، حتی‌المقدور از صدور بخشنامه یا دستورالعمل جدید از سوی دستگاه‌های دولتی جلوگیری به عمل‌ آید. چرا که اگر بخشنامه‌ای در این مدت تصویب و ابلاغ شود و فعالان اقتصادی را با مشکل مواجه کند، با توجه به تغییر دولت حداقل شش ماه زمان ‌می‌برد که این بخشنامه اصلاح شود.

رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران افزود: رییس‌ جمهوری بررسی و پیگیری مسایل و درخواست‌های مطرح شده را به آقای نهاوندیان، ارجاع دادند. در عین حال، ایشان معتقد بودند که اجرای برخی از این پیشنهادات زمان بر بوده و البته برخی از آنها در مدت باقی مانده از دوره فعالیت دولت مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۳ ۰

  اون موقع که دلار ساعتی میرفت بالا که بشکن میزدید الان نگران پایین اومدن نرخ ارزی به جهنم که صادرات به حد نصاب نرسه زندگی و نون شب مردم از ضرر شما ها که به وقتش چندین برابرسود کردید واجبتر است

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  واقعا باید بری خجالتی بکش ای دلال ارز چرا اونموقع که دلار هر میرفت بالا شما نگران صادرات نبودید
  چون در هردو صورت کاهش ویا افزایش ارز بازار سردر گم است وصادر کننده و
  وارد کننده نمداند باید چه کند
  اما حالا شما نگران جیب خودتان هستید با دلار های که نگهداری میکنید

 • ناشناس
  ۸ ۲

  بدبختها نگرانید تحریم لغو شود دلار ۲۵ هزاری و ۳۰ هزارز بهتون ساخته

 • یه امنیت دار.
  ۱۱ ۰

  ملت از گرونی وتورم له شدن انوقت این تازه به دوران رسیده نگران صادراتشه!چطور ان موقع که دلار ثانیه ای بالا رفت ومردم وقتی میرفتن تا چیزی بخرن ومیفهمیدن دوباره گران شده فقط توسر خودشون میزدند ودستشون به هیچ جا بند نبود این اقایان نگران نبودند!!!تا اجناسی که هیچ ربطی به دلار نداشت با بالارفتن دلار گران میشد اما الان اگه دلار هزارتومان هم بشه یک قرون اجناس پایین نمیاد.البته از این مسئولینی که جان ملت تنها چیزیه که براشون اهمیت نداره نباید انتظار بیش ازاین داشت.

 • ابراهیم
  ۵ ۰

  مرگ بر دلال ها که شاید یکیش خودت باشی یعنی دلار بره بالا مردم بدبخت بشند خوبه اما بیاد پایین بده حیف که نمیشه.....

 • ناشناس
  ۰ ۰

  از حرفای که میزنی خجالت بکش. مردم به خاک سیاه نشوندید دست بردار نیستید

 • رضا
  ۱ ۰

  همچین آدمهایی مثل این تو کشور هستن که مردم باید اینقدر بد بختی بکشن

 • ناشناس
  ۱ ۰

  تازه به دوران رسیده

 • ناشناس
  ۱ ۰

  اتفاقا وقتی تحریمها برداشته بشه صادرات هم راحتتر انجام میشه پس دلیلی نداره که صادرات کمتربشه بلکه بیشترهم میشه.
  تنها تفاوتی که پیش میاد اینه که باکم شدن فاصله دلار و ریال دیگه آقایونی که خون مردم رو تو شیشه میکنن .نمیتونن سودهای آنچنانی داشته باشن