کد خبر 485964

کرونا ساختار کوکاکولا را تغییر می‌دهد

شرکت کوکاکولا در واکنش به همه‌گیری کرونا، تعدادی از برندهای خود را کاهش می‌دهد، هزاران کارگر را تعدیل می‌کند و استراتژی بازاریابی‌اش را تغییر می‌دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ برنامه‌های استراتژیک کوکاکولا برای درک بهتر مسیر کلی مصرف‌کنندگان در سال ۲۰۱۷ آغاز شد؛ اما حالا به گفته جان مورفی، مدیر مالی این شرکت، همه‌گیری، نیاز به این تغییرات را تسریع کرده است.

مورفی می‌گوید آنها می‌خواهند منابع را به‌درستی به بخش‌های موردنیاز اختصاص دهند. تعطیلی کافه‌ها، استادیوم‌های ورزشی و سالن‌های سینما که در آن نوشیدنی‌های کوکاکولا به فروش می‌رفت منجر به زیان‌های بزرگ برای این شرکت طی چند ماه اخیر شده است. درآمد این شرکت در ۳ماه سوم منتهی به ۲۵ سپتامبر با سقوط ۹ درصدی به ۸ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار رسید. فروش این شرکت در ۳ ماه دوم نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش ۲۸درصدی داشته است. این شرکت در ماه اکتبر اعلام کرد ۲۰۰ برند از ۵۰۰ برند خود را حذف می‌کند تا بتواند بخشی از بودجه را به کالاهایی که سوددهیِ بیشتری دارند، اختصاص دهد. سخنگوی این شرکت گفته است این برندها حتی پیش از همه‌گیری هم درآمدزایی نداشته‌اند و به همین دلیل شرکت آنها را رها می‌کند.

به گفته مورفی، این تغییرات ساختاری ظرف شش ماه آینده کامل خواهد شد. وی تاکید کرده است که کوکاکولا بازهم برندهای جدید به برندهای خود اضافه می‌کند اما آن دسته‌ای که سوددهی ندارند را رها می‌کند. دیگر شرکت‌های تولیدکننده مواد غذایی و نوشیدنی هم طی ماه‌های اخیر در محصولات خود بازبینی داشته‌اند. اغلب آنها به دنبال اضافه کردنِ محصولاتی هستند که مصرف‌کنندگان آگاه از سلامت را جذب کند. کوکاکولا در تغییرات خود، تعدیل نیرو هم داشته است. به گفته مورفی، این شرکت قرار است بیشتر به‌عنوان یک شبکه عمل کند که به بوروکراسی و درنتیجه نیروهای کمتری نیاز دارد. این شرکت همچنین در هزینه‌های تبلیغات و بازاریابی هم بازبینی کرده است و تلاش می‌کند در این بخش هم هزینه‌ها را مدیریت کند. این بنگاه در سال‌های گذشته هزینه‌های زیادی را صرف تبلیغات کرده است؛ اما حالا همه‌گیری، وضعیت این کسب‌وکار را تغییر داده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر