کد خبر 465668

اهمیت داشتن اطلاعات کافی در خصوص ثبت شرکت

واژه و یا کلمه شرکت عبارتست از اجماع حقوق مالکین متعدد در شی واحد به نحوه اشاعه

شاید در ابتدای امر این مشارکت بسیار شیرین و دور نمای سودآور برای آن متصور باشیم اما لازم است کلیه شرکا در ابتدای کار و در مرحله تنظیم اساسنامه و مشارکت نامه و قبل از امضا اوراق مذکور نکاتی را در نظر داشته باشد.

بعنوان یک کارشناس که سالها در کنار مدیران مختلف افتخار همکاری داشتم همواره مشکلات ذیل به دفعات در ثبت شرکت ها تکرار گردیده که به ذکر برخی از آنها می پردازیم:

  1. اهدا حتی یک درصد یا هزار ریال سهم به هر شخص اعم از اعضای خانواده و دوستان و حتی کارمندان برای آن فرد ایجاد حق نموده و پس از آن فقط با رضایت و امضاء ایشان می توان اقدام به خروج شخص مورد نظر کرد حتی اگر ریالی بابت شراکت خود نپرداخته باشد.
  2. در شرکت های مسئولیت محدود برای تصمیم گیری های فوق العاده 75% و جلسات مجمع عادی 51% افراد بعلاوه اکثریت عددی و در شرکتهای سهامی خاص درهر دو مجمع 51% می بایست حضور داشته باشند،  در نتیجه به ترتیب چیدمان سهامداران و تعداد سهام در ابتدای تاسیس توجه گردد تا در صورت اختلاف اصطلاحا شرکت قفل نگردد (خصوصا شرکتهای محدود دو نفره که معمولا بعد از اختلافات اصطلاحا قفل می شوند) حال آنکه به موجب ماده 101 قانون تجارت حداقل افراد تصمیم گیرنده در سهامی خاص از سه نفر شروع می شود و برای شرکتهای محدود دو نفره است.
  3. توجه داشته باشید تصمیمات جلسات هیئت مدیره همیشه با اکثریت اعضا معتبر است (مگر اینکه تصمیمات دیگری قبل از تاسیس اتخاذ گردد) در نتیجه در صورت مشارکت به تساوی با افراد تلاش گردد در تعداد اعضا هم به توازن برسید تا دچار زیان نگردید
  4. در خصوص مالیات شرکت ، همه اعضای هیئت مدیره به صورت تضامنی در قبال کل مالیات متعلقه مسئول خواهند بود و اینکه شخصی یک درصد سهام داشته باشد و عضو هیئت مدیره بافردی که 99% سهام را به عنوان هیئت مدیره داشته باشد تغییری در علملیات اجرائی و وصول و مطالبه مالیات نخواهد داشت.

حتی درخصوص اعضای هیئت مدیره خارج از سهامداران هم این امر صدق می کند.

  1. اعضای هیئت مدیره و بالاخص دارندگان امضای مجاز در اولین جلسه هیئت مدیره و پس از تصویب مجمع عمومی موسس انتخاب خواهند شد و منبعد ایشان نماینده قانونی کلیه سهامداران در قبال هر نوع سند و اوراق بهادار و قرارداد های منعقده خواهند بود ، پس جملاتی مثل اینکه با صدور این چک مخالف بودم و این قرارداد نباید بسته می شد و غیره پذیرفته نخواهد بود و هر فردی به میزان سهام خود در سود و زیان احتمالی و حتی اموال منقول و غیر منقول شریک خواهد بود.

در انتخاب حق امضای صاحبان امضای مجاز تا حد امکان امضای اشتراکی انتخاب شود تا همواره در جریان اوراق و اسناد صادره و قراردادهای منعقده باشید.

  1. هیچ فردی به تنهایی بعد از تاسیس شرکت نمی تواند شخصا اقدام به خروج نماید یا تمام سهم شرکه خود را انتقال بدهد و بفروشد حتما شرکای خود را قبل از ثبت شرکت بخوبی ارزیابی کرده و پس از آن مبادرت به تاسیس نمایید پیشنهاد می شود جزئی ترین مسائل و مشکلات احتمالی در غالب یک پیش شرکتنامه امضا و توافق گردد.

یکی از موسسات معتبر که بیش از دو دهه افتخار همکاری با آنها را داشته ام گروه ثبتی ونک بوده که قطعا می تواند پاسخگوی سوالات و ابهامات احتمالی شما خواننده گرامی می باشند.

وو

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری