کد خبر 462997

ثبات قیمت زعفران در بازار

قیمت طلای سرخ کاهش می‌یابد؟

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: صادرات زعفران در ۴ماه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰درصد کاهش یافته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران، از ثبات قیمت طلای سرخ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون حداقل قیمت هر کیلو زعفران ۶ میلیون تومان و حداکثر ۱۲ میلیون تومان است.

وی افزود: بنابر آمار ۴ ماهه گمرک ۵۱ تن و ۹۶ کیلو زعفران به بازار‌های هدف صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد کاهش یافته است.

میری با اشاره به اینکه بازار زعفران در رکود به سر می‌برد، بیان کرد: شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و عرضه ۶۰ تن زعفران از سوی سازمان تعاون روستایی در پایان فصل موجب شده است تجار داخلی و خارجی ریسک نکنند، در صورتی که با رفع مشکل عرضه زعفران از سوی سازمان تعاون روستایی می‌توان به بهبود صادرات تا فصل برداشت امیدوار بود.

این مقام مسئول قیمت هر کیلو زعفران پوشال را ۶ تا ۷ میلیون تومان، زعفران سرگل ۷ تا ۸ میلیون تومان، زعفران ردیف نگین ۸ تا ۹ میلیون تومان و زعفران نگین ۱۰ تا ۱۲ میلیون تن اعلام کرد.

نایب رئیس شورای ملی زعفران ادامه داد: اگر سازمان تعاون روستایی اقدام به توزیع ۶۰ تن زعفران در بازار نکند، پیش بینی می‌شود که قیمت زعفران به سبب تعادل عرضه و تقاضا افزایش یابد.

وی درباره آینده بازار زعفران بیان کرد: تا پایان فصل برداشت نمی‌توان پیش بینی دقیقی راجع به بازار زعفران داشت.

میری با اشاره به مشکلات پیش روی صادرات زعفران افزود: با توجه به خروج غیر قانونی زعفران از مرز‌های کشور و بازگشت ارز به سامانه نیما که حدود ۲ میلیون تومان هزینه برای صادرکننده در بردارد ، امکان رقابت صادرکنندگان با قاچاقچیان وجود ندارد.

به گفته وی، با وجود آنکه قاچاقچیان هر کیلو زعفران را ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار ارزانتر می‌خرند، صادرکننده نمی‌تواند به رقابت با آ‌‌ن‌ها بپردازد، درحالیکه با رفع مشکل بازگشت ارز، می‌توان به رشد ۲ برابری صادرات امیدوار بود.

نایب رئیس شورای ملی زعفران در پایان تصریح کرد: با وجود آنکه زعفران یکی از محصولات استراتژیک در کشور به شمار می‌رود، از این رو انتظار می‌رود مسئولان برای بازگشت ارز به جای اختلاف سامانه نیما، کارمزد بگیرند تا ۱۵۷ هزار خانوار کشاورز دچار مشکل نشود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری