کد خبر 448984

همتی: تعادل به بازار ارز بر می‌گردد

همتی نوشت: با افزایش تدریجی عرضه ارز، ایفای تعهد از سوی صادر کنندگان و با هدایت بانک مرکزی، تعادل به بازار ارز باز خواهد گشت.

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در پست اینستاگرامی نوشت: عصر امروز 7تیرماه جلسه خوبی با ریٔیس و سایر اعضای محترم هییٔت ریٔیسه اتاق بازرگانی داشتیم. در این جلسه تأکید کردم همه ما شرایط صادرکنندگان و فشارهایی که به لحاظ شرایط تحریمی و زمان دریافت ارز حاصل از صادرات وجود دارد را درک می کنیم و همکاری لازم را در این زمینه خواهیم داشت. اگر هم صادرکنندگان اعتراضی به نرخ پایه صادراتی محاسباتی در گمرک دارند حداقل 70 درصد ارز حاصل از صادرات خود را که نسبت به بازگشت آن متعهد هستند به کشور بازگردانند تا بشود در مورد آن در فرصت مناسب مذاکره و تصمیم گیری کنیم.
او افزود: بانک مرکزی با فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران هم‌سو است و ما در بانک مرکزی با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران اختلاف نظری نداریم و باید با کمک یکدیگر تلاش کنیم از خروج سرمایه از کشور جلوگیری شود. در همین راستا تلاش ما بر این است که واردات را روان کنیم و ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانیم.
بیشتر بخوانید
بانک مرکزی بدون هیجان حرکت بازار ارز را رصد کرد؛ ارز پاشی نمی‌کنیم
همتی ادامه داد: با توجه به شرایط و مشکلات فراوانی که به واسطه تحریم ها به کشور تحمیل شده است، ضروری است با درک مشترک برای بهبود فضای کسب و کار در کشور تلاش کنیم.این نکته هم که گفته ام «ارز پاشی نمیکنیم» برخی این برداشت اشتباه راکرده اند که گویا مداخله ارزی نمی کنیم. برعکس، بدین مفهوم است که مداخله ما در بازار با تدبیر و هدفمند خواهد بود.
رئیس بانک مرکزی تصریح کرد: در چند روز گذشته 100ها میلیون دلار از سوی بازار ساز در بازار خیلی از برنامه های آنهایی که در تلاش برای برهم زدن ثبات بازار ارز بودند را خنثی کرد. همانگونه که قبلاً نیز گفتم، حجم ذخایر اسکناس کشور در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار خوب است. مشکل بازار عمدتاً از عدم تعادل عرضه وتقاضا در بازار حواله ارز به خاطر مشکلات کرونا در ابتدای سال نشأت گرفته است و با افزایش تدریجی عرضه ارز، خصوصا ایفای تعهد از سوی صادر کنندگان محترم در این بازار و با هدایت بانک مرکزی ، تعادل به بازار ارز بر خواهد گشت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۲ ۰

    حاجی ما الان تعادل نمی خوایم هی تعادل تعادل نکن ما سقوط به ۸ تومن میخوایم.